آخرین اخبار از پایتخت کتاب ایران; اجرای برنامه های کتابخوانی در سنندج شتاب می گیرد


عیسی فلاحی معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در گفت و گو با … خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان وی با اشاره به برنامه و فعالیت های هفتمین پایتخت کتاب ایران گفت: کتابخانه ها، کانون پرورش فکری کودکان اعم از نوجوانان استان کردستان، شورا و شهرداری سنندج، کافه های کتاب، مرکز مطالعات کردستان شناسی آزاد سنندج. دانشگاه و دانشگاه کردستان به طور منظم نگهداری می شدند و همچنان در دستور کار قرار داشتند.

وی از دیگر برنامه ها در هفتمین پایتخت کتاب ایران، راه اندازی کتابخانه در اماکن عمومی از جمله مطب، نانوایی، آرایشگاه، مدارس، مساجد، ادارات و موسسات فرهنگی و هنری را برشمرد و افزود: با فرزندان تصویرگران کتاب آشنا شوید. اجرای برنامه های تبادل کتاب در محلات و مدارس، ایجاد مرکز مطالعه کتاب در کتابخانه امام خامنه ای (مجاله العالی)، استفاده بهینه از کتاب های مازاد در کتابخانه های عمومی، تقویت و پویایی مجموعه های کتابخانه ها و مدیریت مجموعه های کتابخانه ها و جایگزینی فرسوده. انتشار کتاب با خبر برگزاری جایزه بهترین طرح و ایده مردمی برای ترویج کتابخوانی، برگزاری مسابقه کتابخوانی در مرکز استان، برگزاری کارگاه داستان نویسی اتوبوس سیار و آموزش مهارت های کتابخوانی با همکاری نهادهای فرهنگی غیردولتی از دیگر فعالیت های این برنامه است. سرمایه کتاب هفتم e ایران در سه ماهه اول سال جاری

فلاحی افزود: تبدیل و توسعه کتابخانه جامع دولتی شهر سنندج از تخصصی به عمومی، اعلام فراخوان جشنواره ملی کتاب سنندج، ساخت المان های مرتبط با کتاب، توسعه کتابخانه مرکزی سنندج به عنوان دوازدهمین کتابخانه مرکزی کشور، نوسازی و تجهیز کتابخانه عمومی «ماموستا حیار سنندج» تأسیس کتابخانه عمومی مشارکتی در منطقه منفصل نایسر سنندج، انتشار فراخوان دو ساله کتاب تقریب مذاهب، تشکیل انجمن سنندج پس از آن. حضور نویسندگان کُرد در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران، محله‌های سنندج و اتوبوسی برای راه‌اندازی کتابخانه عمومی در منطقه دورافتاده شهری ننله سنندج از دیگر فعالیت‌های هفتمین پایتخت کتاب ایران در سال جاری است.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان همچنین ادامه داد: سنندج یکی از شهرهای فعال در زمینه برنامه های گسترش وزارت فرهنگ و رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی است. . با انتخاب شهر سنندج به عنوان پایتخت کتاب، این فعالیت های پویاتر صورت می گیرد. لذا کارگاه آموزشی کتاب جام باشگاه های کتاب و باشگاه های کتابخوانی با حضور سرکار خانم کلثوم عثمان پور از فعالان موفق جام باشگاه های کتاب و باشگاه خوانی به صورت مستمر برگزار می شود.

وی یادآور شد: سنندج از دیرباز به دارالعلم، دارالحسن و شهر فرهنگ و هنر شهرت داشته و این شهر دارای مفاخر و بزرگان بسیاری در عرصه های مختلف از جمله ادبیات، شعر، هنر و استفاده از ظرفیت های فرهنگی است. و ایده های خلاقانه در اولویت هفتم قرار دارد پایتخت کتاب ایران است.فلاحی به مناسبت سومین دوره کتاب سال گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران، دبیرخانه هفتمین پایتخت کتاب ایران (سنندج) و موسسه سروه شاه ما «کردستان به منظور شناسایی و معرفی نویسندگان، مترجمان و ناشران فعال استان کردستان در سه گروه تألیف، ترجمه و احیای متون، کردستان را سامان می دهد.

وی شناسایی و ارائه بهترین کتاب ها را برای حمایت و تشویق نویسندگان، مترجمان، مصححان و ناشران و ترویج فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی از جمله اهداف این جایزه ادبی عنوان کرد و افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا. ، برگزار نشد و این جایزه ادبی با اضافه شدن کتاب های منتشر شده در سال ۱۴۰۰ برای امسال برنامه ریزی شده است. آثار ارسالی به این جایزه باید در بازه زمانی ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و رهبری به چاپ برسد.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه ویرایش جدید مقالات علمی در صورت تغییر ۴۰ درصدی نسبت به دوره قبل قابل بررسی در این دوره است، گفت: جمع آوری می کنیم. آثار و علاقمندان می توانند آثار خود را تا ۲۰ مردادماه سال جاری به دبیرخانه جایزه ادبی ارسال کنند.