رژیم لاغری سریع

آزمون یوس ترکیه چیست و چرا مهم است؟


 خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ هر ساله ایرانیان زیادی قصد تحصیل در دانشگاه‌‌های کشور ترکیه را دارند و این متقاضیان باید در آزمون‌‌های ورودی شرکت کنند. یکی از این آزمون‌‌های ورودی، آزمون یوس می‌باشد؛ اما آزمون یوس چیست و چرا مهم است؟ این سوالی است که ذهن خیلی از متقاضیان را به خود مشغول کرده است. با ما در طول این مقاله همراه باشید تا به طور دقیق آزمون YOS را بررسی کنیم.

آزمون یوس چیست؟

یوس مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı است که به هدف جذب دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، برگزار می‌شود. این آزمون همانند آزمون سراسری ایران متمرکز نیست و هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون یوس را برگزار می‌کند (محل برگزاری آزمون نیز خود دانشگاه می‌باشد). متقاضیان تحصیل در دوره‌‌های کارشناسی و تحصیل پزشکی در ترکیه واجدین شرایط شرکت در این آزمون هستند. نکته حائز اهمیت این است که آزمون یوس عموماً توسط دانشگاه‌‌های دولتی برگزار می‌شود؛ اما برخی از دانشگاه‌‌های خصوصی نیز قبولی در آزمون YOS را ملاک پذیرش قرار می‌دهند.

این آزمون چندین بار در سال و طی ماه‌‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد برگزار خواهد شد. دفترچه سوالات به زبان‌‌های انگلیسی و ترکی است و در نتیجه نگرانی بابت عدم آشنایی با زبان ترکی وجود نخواهد داشت. در سال‌‌های اخیر، برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آتاتورک فرصت شرکت در آزمون YOS به زبان فارسی را فراهم کرده‌اند. سوالات امتحان بر روی موضوعاتی مانند هوش، ریاضیات و هندسه متمرکز است و در نتیجه جهت کسب نمره قبولی باید بر روی این مباحث تمرکز داشت.

بخش‌‌های مختلف آزمون

این آزمون از دو بخش مختلف تشکیل شده است. بخش اول مربوط به سوالات هوش، رباضی و هندسه بوده و بخش دوم دانش زبانی می‌باشد. امتحان YOS بین ۸۰ تا ۱۰۰ سوال دارد که بیش از نیمی ‌از سوال ها به بخش هوش مرتبط است. سوالات هوش نحوه تفکر و درک متقاضیان را مورد بررسی قرار می‌دهد و شامل سوالات منطقی و اشکال سه بُعدی می‌شود. ریاضی ۳۰ الی ۴۰ سوالات را در برگرفته و شامل ریاضیات پایه و مثلثات می‌شود. هندسه نیز ۱۰ تا ۱۵ درصد سولات را به خود اختصاص خواهد داد.

بخش دوم مربوط به دانش زبانی داوطلبان است و با A، B و C نمره دهی می‌شود. به طور تقریبی، زمان لازم برای پاسخ به این بخش یک ساعت خواهد بود. بیشتر دانشگاه‌‌های ترکیه بخش زبان را پس از قبولی در بخش اول برگزار می‌کنند و در صورتی که متقاضیان حدنصاب را کسب نکنند باید در کلاس‌‌های آمادگی زبان شرکت کنند.

 

نمره قبولی در آزمون یوس ترکیه

حداقل نمره قبولی در امتحان با توجه به دانشگاه متفاوت خواهد بود. دانشگاه‌‌هایی که از طریق امتحان یوس اقدام به پذیرش می‌کنند بر اساس شهر، رتبه بندی و امکانات دانشگاهی نمرات متفاوتی خواهند داشت. برای درک بهتر این موضوع شهرهای مختلف ترکیه در ۳ دسته تقسیم شده‌اند:

استانبول، آنکارا، ازمیر، انتالیا و بورسا

کُجا اِلی، ساکاریا، سامسون، تکیرداع، اسکی شهیر، آدانا، گازی آنتپ و ترابزون

ارزروم، وان، دیاربکر، کایسری و هاتای

حداقل نمره قبولی در برخی از رشته ها با توجه به شهر عبارتند از:

 

رشته شهر ۱ شهر ۲ شهر ۳
پزشکی ۹۸ ۹۵ ۹۵
دندانپزشکی ۹۳ ۹۳ ۹۳
داروسازی ۹۰ ۹۵ ۹۱
دامپزشکی ۸۰ ۸۰ ۸۰
حقوق ۹۰ ۸۵ ۸۰
معماری ۹۰ ۸۰ ۷۰-۷۶
عمران ۷۷-۸۰ ۷۳-۷۷ ۷۰-۷۶
روانشناسی ۸۰ ۷۰ ۷۰-۷۶
مدیریت و اقتصاد ۷۵ ۷۵ ۷۰


 


 

هزینه آزمون یوس ترکیه

هزینه شرکت در امتحان یوس بسته به دانشگاه متفاوت خواهد بود. البته نباید هزینه‌‌های شرکت در کلاس‌‌های آمادگی را نیز از قلم‌ انداخت. طبق آمارهای دریافتی، هزینه شرکت در این آزمون بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ لیر می‌باشد و می‌توان برای آگاهی از قیمت دقیق به سایت دانشگاه مراجعه کرد.

فراموش نشود که این آزمون به دو صورت سیستمی‌ و کاغذی برگزار می‌شود و در سال‌‌های اخیر علاوه بر دانشگاه‌‌های کشور ترکیه، آزمون یوس چند دانشگاه در شهرهای تبریز، ارومیه و تهران نیز برگزار می‌شوند. 

شرایط شرکت در آزمون یوس ترکیه

بیشتر متقاضیان شرکت در آزمون یوس از کشورهای ایران، ترکمنستان، آذربایجان، سوریه، آلمان، بلغارستان، افغانستان، تانزانیا، کنیا، مالزی، مصر و تونس هستند. باید به خاطر داشت که شهروندان کشور ترکیه مجاز به شرکت در این امتحان نیستند. شرط اصلی برای متقاضیان بین المللی این است که دارای مدرک دیپلم بوده و یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشند. خوشبختانه، جهت شرکت در امتحان yos محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است و تمامی‌ دارندگان مدرک دیپلم مجاز به شرکت در آن می‌باشند. باید به خاطر داشت که مدت اعتبار نمره آزمون ۲ سال است و پس از گذشت این مدت فاقد اعتبار خواهد بود.

مدارک لازم

مهم‌ترین مدارکی که در زمان ثبت نام از داوطلبان خواسته می‌شود به شرح زیر هستند:

مدرک دیپلم متوسطه و یا گواهی اشتغال به تحصیل در سال سوم دبیرستان

پاسپورت معتبر

عکس اخیرا گرفته شده

رسید واریز هزینه آزمون

دانشگاه‌‌های برگزار کننده آزمون یوس

تا چند سال پیش، آزمون یوس به طور سراسری و همزمان در یک روز و ساعت در همه دانشگاه‌‌های کشور ترکیه برگزار می‌شد؛ اما در سال‌‌های اخیر بر اساس قوانین جدید هر دانشگاه به طور مستقل و مجزا این آزمون را برگزار می‌کند. آزمون یوس در برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌‌های ترکیه برگزار می‌شود که این دانشگاه ها عبارت است از:

دانشگاه استانبول

دانشگاه آنکارا

دانشگاه مارمارا

دانشگاه اژه

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه سلجوق

دانشگاه قاضی آنتپ

دانشگاه آکدنیز

دانشگاه رجب طیب اردوغان

دانشگاه مانیسا جلال بایار

دانشگاه آنادولا

دانشگاه ارجیس

دانشگاه ساکاریا

دانشگاه کوجا اِلی

دانشگاه جمهوریت

تحصیل در دانشگاه‌های این کشور راهی مطمئن برای مهاجرت به ترکیه بوده و همین موضوع توجه ایرانیان را به خود جلب کرده است. با تحصیل در کشور ترکیه مسیر رسیدن به کشورهای اروپایی نیز هموارتر خواهد شد. موسسه اعزام دانشجوی لتسگویونی با سال‌ها تجربه در امر مهاجرت تحصیلی، می‌کوشد تا با توجه به شرایط متقاضیان به آن‌ها در رسیدن به اهدافشان کمک کند.

کارشناسان لتسگو یونی به متقاضیان راهنمایی‌‌های کاربردی در مورد جمع آوری مدارک لازم برای اپلای، گرفتن پذیرش تحصیلی، نگارش انگیزه نامه و توصیه نامه تحصیلی می‌کنند. می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر به وب سایت letsgouni مراجعه کنید.

منبع: