آغاز مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانوحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان در گفت و گو با … خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از خوزستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی گفت: شعار جشنواره امسال «قصه صدای زندگی است» است و متقاضیان می توانند در بخش های رقابتی، غیر رقابتی و علمی در رده سنی شرکت کنند. نوجوانان، بزرگسالان، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و علاقه مندان به قصه گویی باید شرکت کنند.

کیانی با اشاره به مراحل ثبت نام جشنواره قصه گویی گفت: تمامی رده های سنی اعلام شده می توانند از طریق سایت جشنواره قصه گویی به نشانی www.kanoonfest.ir ثبت نام کنند. علاقه مندان برای شرکت در صحنه کتابخانه این جشنواره می توانند با نزدیک ترین مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ۳۰ شهرستان استان خوزستان تماس بگیرند.

وی زمان برگزاری مرحله کتابخانه ای بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی استان خوزستان را از ۱۴ تا ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱ در مراکز سراسر استان خوزستان اعلام کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان موضوعات بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی را شامل: «امیدها و آرزوها»، «خوشی ها و غم ها» و «ایثار و ایثار (جهاد و مقاومت در عرصه های مختلف زندگی)» و افزود: مرحله استانی این جشنواره از ۳۱ تا ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۱ به میزبانی اهواز برگزار می شود و برگزیدگان در مرحله منطقه ای بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی معرفی می شوند.

کیانی درباره بخش های ملی و بین المللی قصه گویی جشنواره قصه گویی گفت: بخش «ملی» شامل قصه گویی نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال، بزرگسالان ۱۸ سال به بالا و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و بخش «بین المللی» شامل اجرای قصه گویان حرفه ای از ایران و سایر کشورها و همچنین سطوح منتخب جشنواره‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی، قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای و قصه‌گویان علاقه‌مند از کشورهای دیگر دو قسمتی هستند که مانند گذشته برگزار می‌شوند.

وی ادامه داد: بخش «آیین سنتی» شامل اجرای قصه گویی با نگاهی به سنت ها و آیین های ایرانی و مذهبی به یکی از شیوه های جعل، پرده خوانی یا شمایل نگاری است که در آن نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال و بزرگسالان بالاتر از آن. ۱۸ سال می توانند شرکت کنند … در قسمت داستان سرایی زبان اشاره، داستان در هر قالبی به زبان اشاره فارسی است و برای بزرگسالان بالای ۱۸ سال آزاد است.

وی بخش‌های دیگر این جشنواره را «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای» و «پادکست قصه‌گویی»، بخش غیر رقابتی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی «قصه‌خوانی برگزیدگان» و بخش علمی جشنواره شامل مقاله، مقاله علمی، کتاب، پایان نامه و پایان نامه.