آنها درباره سلامتی شما چه می گویند


مرد ناخن های انگشت خود را نشان می دهد

بدن ما دارای شاخص های زیادی است ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً بیشتر مستعد ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی وضعیت سلامتی و رفاه فرد هستند. یکی از شاخص های امیدوار کننده برای ارزیابی سلامت سیستماتیک و عملکرد منظم فرد ناخن ها است.

مردم معمولاً ناخن های خود را به طور مرتب کوتاه می کنند ، اما آیا هنگام کوتاه کردن ، به آنها نگاه می کنند؟ آخرین باری که هنگام کوتاه کردن ناخن های خود واقعاً دقیق نگاه کردید کی بود؟

ناخن ها چه چیزی را نشان می دهند؟

ناخن های شما می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت شما بگوید. ناهنجاری های ناخن سرنخ محرکی در مورد برخی بیماری ها است که عمدتا از آنها بی خبر هستید. اما برای اینکه دقیقاً بدانیم این ناهنجاری ها چگونه ظاهر می شوند ، باید کمی بفهمیم که ناخن ها چه چیزی طبیعی و غیر معمول است. بیایید دریابیم که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامتی شما نشان دهند. ما در مورد چگونگی تغییرات رنگ ، شکل ، شکل و بافت ناخن در مورد سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

نمایش طبیعی ناخن ها

به طور معمول یک رنگ صورتی روی ناخن ها وجود دارد. یک هلال سفید در انتهای نزدیک صفحه ناخن به نام لونول ظاهر می شود. در شرایط عادی ناخن انگشتان دست و پا بدون هیچ گونه فرورفتگی و ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونشیا

وضعیتی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. از کلمه یونانی (leuko) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ گرفته شده است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات بزرگ کراتوهیالین است. رنگ زرد مایل به صورتی را معمولاً در بستر ناخن مبهم می کند. ظاهر لکه های سفید در انواع مختلف می تواند متفاوت باشد. آنها اغلب عبارتند از:

  • نقاط سوراخ دار نقطه ای
  • پهنای باند و رگه هایی روی ناخن.
  • نقاط بزرگ

این نوارها و لکه های سفید با هرگونه صدمه به بستر ناخن ، مانند آسیب ناشی از جسم سخت ایجاد می شود. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور مکرر غیر ضروری نیز می تواند دلیل آن باشد.

هرگونه صدمه به ناخن ممکن است به صورت یک نقطه بزرگ متمرکز ظاهر شود. واکنش آلرژیک به احتمال زیاد به صورت خوشه ای از نقاط پراکنده روی ناخن با ستاره نشان می دهد. نقاط کوچک کوچک با کمبود روی و کلسیم مرتبط است. ژل های مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها حاوی واکنش دهنده های شیمیایی هستند که می توانند باعث ایجاد آنیکومیکوز ناخن شوند ، یک عفونت قارچی که منجر به ظاهر سفید رنگ می شود.

ناخن های تری

این میخ ها 80٪ کل ساختار ناخن را مات کننده شیشه آسیاب شده نشان می دهند. Lunula فرسوده شده و یک نوار کوچک از میخ معمولی در حدود 0.5-3 میلی متر از عرض کل نوار با زمینه صورتی رنگ قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری های سیستمیک زمینه ای ، از جمله سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب دیده می شود. در بیوپسی ناخن ، مشاهده می شود که افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش قابل توجه عروق وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. در یک نگاه ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

ناخن نیم و نیم به ناخن لیندسی نیز معروف است. ناخن های لیندسی دارای یک مرز شدید در قسمت سفید پروگزیمال بستر ناخن و یک قسمت دیستال با قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای هستند. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در واحد ناخن آکرال مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدید به نام نیم و نیم ناخن در 25 بیمار مشاهده شده است. بیست و چهار نفر از این بیماران شواهدی از بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. سفیدی بستر ناخن پروگزیمال و طرح نوارهای قرمز ، صورتی یا قهوه ای در بستر دیستال ناخن که از 20 تا 60 درصد طول ناخن رخ می دهد ، باید فرد را از احتمال آزوتمی آگاه کند. به نظر می رسد این الگو با میخ های سفید سیروز توصیف شده توسط تری متفاوت است.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط تمبر

زوج خطوط عرضی سفید روی ناخن ها دیده می شود. مورک ابتدا نوارهای باریک زوجی را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده اند که این نوارهای افقی سفید با سطوح پایین آلبومین سرم یعنی زیر 2.2 گرم در 100 میلی لیتر در ارتباط هستند.

این ناخن ها حالت پف کرده و ادم کلاسیک را نشان می دهند که در آن فشار مداوم بر بستر زیر ناخن ایجاد می شود و با ایجاد فشار بر عروق ، خارش (قرمزی) را کاهش می دهد. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و موازی با lunula حرکت می کنند. آنها توسط سنبله معمولی زرد مایل به صورتی از یکدیگر جدا می شوند. آنها هیچ گودال یا افسردگی نشان نمی دهند و معمولاً در ناخن دوم ، سوم و چهارم یافت می شوند. به ندرت در تصاویر کوچک یافت می شود

خطوط من

معمولاً به عنوان خطوط رینولدز تعیین می شود. این خطوط 1 تا 2 میلی متر هستند و به موازات lunula اجرا می شوند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با اعمال فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و در بیماران با جلسات شیمی درمانی منظم همراه بوده است. با بلند شدن ناخن ، خطوط m رشد و ناپدید می شوند.

خطوط زیبا

خطوط بو به صورت برجستگی های ناهموار روی ناخن ها ظاهر می شود. دویدن افقی روی صفحه ناخن. وقوع آنها به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکور مکرر بستگی دارد. این عوامل به ماتریس ناخن در حال توسعه آسیب می رسانند. این امر باعث کند شدن رشد ناخن و کاهش رشد ناخن تا 3 میلی متر در ماه می شود. توقف تقسیم سلولی در ماتریس ناخن وجود دارد و به آن ظاهر گودالی می دهد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia اصطلاحی است که از نظر پزشکی برای ناخن های افسرده یا ناخن های شکل مقعر استفاده می شود. شرایط اولیه این ناخن های قاشق شکل کم خونی فقر آهن مزمن است. ناخن ها در مرکز فشرده می شوند و لبه های بیرونی بالا آمده و رو به بالا هستند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
از بستر ناخن جدا شده است.

میخ های چوبی

ناخن های چاقو با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق وارونه به نظر می رسند. مکانیسم چسبندگی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور دست انگشتان و در نتیجه تشکیل بافت همبند بیش از حد است.

melanonychia melasso

ملانونیشیا تغییر رنگ صفحه ناخن به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و بیشتر در حالت آرام و غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، ضربه و التهاب باعث سنتز و ترشح بیش از حد ملانین می شود. نژادهای تیره تر یعنی سیاهان ، آسیایی ها ، خاورمیانه و اسپانیایی بیشتر شایع هستند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی که به شل شدن یا جدا شدن ناخن یا پنجه از بستر زیرین ناخن اشاره دارد. شل شدن از نوک ناخن شروع می شود و با گذشت زمان به سمت انتهای پروگزیمال در جهت خلفی پیشرفت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها شاخص کلاسیک سلامت انسان هستند. هر گونه ناهنجاری در آنها علامت هشداردهنده بیماری در حال انجام است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن است که جزء مهمی از کل معاینه فیزیکی است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع می گویند

دیدگاهتان را بنویسید