آگاهی از وضعیت کلی نظام پولی ایران در عصر قاجار چگونه بود؟


گزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) پول و تاریخ پرماجرا آن سال ها است که توجه بسیاری از محققان حوزه های علمی تاریخ، باستان شناسی، اقتصاد، علوم اجتماعی و … را به خود جلب کرده است. از نخستین سال‌های زندگی انسان بر روی این زمین، احساس نیاز او به تأمین چیزهایی که ندارد و نیاز دارد، او را به داد و ستد سوق داده و سپس به این فکر می‌کند که کالاهایی که تقاضای بیشتری دارند، وسیله مبادله را انتخاب می‌کنند. ; به این ترتیب و با توجه به شرایط آب و هوایی کشورهای مختلف، اشیاء محبوب در هر منطقه به اولین ارزهای دنیا تبدیل شدند.

کتاب «واحدهای پولی ایران در عصر قاجار» به موضوع پول در دوره قاجار می پردازد. سیدرضا حسینی، کارشناس تاریخ، کارشناسی ارشد مطالعات خلیج فارس از دانشگاه تهران و نویسنده کتاب «واحدهای پولی ایران در عصر قاجار» در توضیح این کتاب گفت: کتاب «واحدهای پولی در عصر قاجار» کتابی نسبتاً است. اثری کوتاه برای درک وضعیت کلی نظام پولی ایران در دوران الف و نیم قرن حکومت سلسله قاجاریه که به صورت تقریباً مدون و در قالب یک مقدمه و یازده فصل تدوین شده است.


وی افزود: این اثر توسط انتشارات پازینه در هزار نسخه منتشر شده است. کتاب رنگی ۲۵۲ صفحه ای «واحدهای پولی در عصر قاجار» شامل مقدمه ای بر مقدمه کلی تاریخ پولی دوره قطر و شرح مختصری از ۱۱ فصل و همچنین مطالب مندرج در فصول اصلی عمدتاً ارائه شده است. با تمرکز بر وضعیت کلی نظام پولی ایران، از مهمترین و مهم ترین رویدادهای کشور می توان به فرآیند تولید تفنگ و انتشار اسکناس ایرانی در نسل های اول و همچنین برخی رویدادهای پولی دیگر اشاره کرد که به اختصار معرفی می شوند.


حسینی تصریح کرد: در فصل اول این اثر سعی شده است به اختصار اصطلاحات و مفاهیم کلی علم سکه شناسی و همچنین کلیدواژه های اصلی این اثر معرفی شود. فصل دوم کتاب به ارائه نظام های پولی برجسته جهان در دوره حکومت قاجار می پردازد. فصل سوم، مقدمه ای بر معرفی واحدهای پولی ایران و وضعیت کلی نظام پولی کشور قبل از تأسیس سلسله قاجاریه است.


وی افزود: فصول چهارم تا ششم به معرفی واحدهای شمارش نظام پولی ایران بر اساس استفاده از سه فلز مس، طلا و نقره در سکه اختصاص دارد و در این فصول تلاش می شود تا به معرفی اصلی ترین آنها بپردازد. واحدهای پولی بر اساس هر یک از این فلزات و نمونه ها.همچنین تفنگ هایی را معرفی کنید که چکش کاری یا ماشین کاری می شوند.


نویسنده کتاب «واحدهای پولی ایران در عصر قاجار» در ادامه گفت: در فصل هفتم که مفصل ترین قسمت کتاب و هدف اصلی نگارش این اثر است، سعی شده به این سؤال پاسخ داده شود که چیست؟ نظام پولی ایران در دوره قاجار یکی از واحدهای پولی قرآن است یا تومان؟ شواهد ارائه شده از سوی برخی صاحب نظران برای اثبات صحت قرآن در نظام پولی ایران بیان شده است. شواهدی برای رد این دلایل ذکر شده به اختصار ارائه می شود و سپس شواهدی مبنی بر تومان بودن واحد پول ایران ارائه می شود.


حسینی افزود: در فصل هشتم، مهم ترین ضرابخانه های کشور و نمونه هایی از چکش یا سکه های نیمه ماشینی توسط این ضرابخانه ها قبل از تأسیس ضرابخانه های مدرن در ایران معرفی شد و سعی شد آثار بیشتری در آن گنجانده شود. که نوشته شده بودند در این راستا سکه ها و سکه های ایران در دوره قاجار معرفی شد.


وی بیان کرد: در فصل نهم سعی شده است تصویری کلی از نحوه تاسیس بانک شاهشاهی ایران و همچنین چاپ و توزیع نسل اول اسکناس های ایران ارائه شود و در این فصل برای اولین بار در کشور تصاویر باکیفیت اسکناس منتشر شده توسط بانک شاهشاهی در ۱۲ شهر. ایران درگیر سری اول و دوم است.نویسنده کتاب «واحدهای پولی ایران در عصر قاجار» گفت: فصل دهم مروری کوتاه بر زندگی سیاسی قاجاریه و بررسی مهم ترین رویدادهای پولی کشور در دوره قاجار است. قانون، که یک خلاصه کلی در نظر گرفته می شود.


وی افزود: فصل یازدهم به روند اصلاح نظام پولی ایران و جایگزینی نظام پولی دوره پهلوی با ساختار پولی دوره قاجار اختصاص دارد.


حسینی با اشاره به استقبال مردم از اسکناس از ابتدا گفت: اسکناس مانند دیگر نمونه های پول امروزی باعث ایجاد یک سری مقاومت ها در میان توده مردم شد و چون هنوز موضوع برای مردم روشن نشده بود. اگر اسکناس به آنها داده شود، آیا می توانند آن را بپذیرند؟ خواهد بود، آنها با شک نگاه می کردند که آیا ارزش واقعی را در قالب یک هدیه دریافت خواهند کرد یا خیر. بنابراین اولین اسکناس در دوره گیهاتو خان ​​وارد ایران شد و از آنجایی که دولت توان پرداخت نقدی نداشت، به دلیل واکنش شدید مردم مجبور به جمع آوری این اسکناس ها شد.


وی افزود: ایرانیان در دوره قاجار به طور مختصر با برخی از اسکناس های روسی و انگلیسی آشنا شدند که صرافان و برخی از تجار معروف از آن استفاده می کردند، اما بیشتر مردم همچنان مایل به تجارت طلا، سیمین و آن بودند. ادامه یافت تا اینکه نظام پولی دوره قاجار دستخوش تغییراتی شد، در زمان ناصرالدین شاه و با تأسیس بانک شاهنشاهی تصمیم بر این شد که حجم زیادی از پول کشور به صورت اسکناس عرضه شود. و در ابتدا قابلیت تبدیل شدن به طلا و نقره را داشت، بنابراین افرادی که اعتماد آنها را جلب می کردند به تدریج این تغییرات را پذیرفتند. با گذشت زمان تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد شد و در همان دوره قاجار، الزام تبدیل اسکناس به طلا و نقره حذف شد. با توجه به رایج شدن اسکناس، مردم به روش جدید عادت کردند و به استفاده از آن ادامه دادند.