آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟ | مجله سیب


آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

واریکوسل از عوارض بیضه ها است. این عارضه ناشی از جریان خون ضعیف است. واریکوسل معمولاً با درد همراه نیست. واریکوسل یک ورید واریسی در بیضه ها است که باعث کاهش تولید اسپرم می شود. علت واریکوسل ناشناخته است و چون با درد همراه نیست ، معمولاً یک بیماری جدی تلقی نمی شود. ما این بیماری را در مجله اپل مرور می کنیم و سپس می پرسیم آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد یا خیر؟ ما پاسخ خواهیم داد.

خطر واریکوسل

یکی از دلایلی که تشخیص واریکوسل دیر و دشوار است این است که مردم معمولاً متوجه آن نمی شوند و بنابراین به پزشک مراجعه نمی کنند. واریکوسل به خودی خود خطر خاصی ندارد ، اما هنگامی که فردی دچار واریکوسل شد ، در معرض ناباروری قرار می گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه ، نیمی از مردان مبتلا به واریکوسل در معرض ناباروری هستند. ناباروری زمانی رخ می دهد که زوجین حتی پس از 12 ماه رابطه جنسی بارور نباشند. نحوه درمان واریکوسل بستگی به وضعیت بد شما دارد.

علائم واریکوسل

واریکوسل معمولاً هیچ علامتی ندارد ، اما اگر درد دارید ، باید بدانید برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات واریکوسل می تواند باعث درد در قسمت های خاصی از بدن شود. به عنوان مثال ، ممکن است هنگام خوابیدن به پشت در بیضه ها احساس درد کنید. علائم فیزیکی بیضه ها بسیار قابل توجه تر است. این علائم شامل تغییر در اندازه یا شکل بیضه ها می شود. هرگونه تغییر در اندازه بیضه ها می تواند خطرناک باشد ، بنابراین حتماً برای تعیین وضعیت به پزشک خود مراجعه کنید.

واریکوسل و ناباروری

این سوال که آیا واریکوسل باعث بی اعتمادی می شود برای بسیاری مطرح می شود و پاسخ مثبت است. افرادی که مبتلا به واریکوسل هستند کمتر احتمال دارد بچه دار شوند. اگرچه هیچ دلیل علمی اثبات شده ای وجود ندارد ، اما بسیاری معتقدند که واریکوسل باعث مرگ اسپرم می شود یا به دلیل افزایش دمای بیضه آسیب می بیند و ممکن است عامل اصلی ناباروری در مردان باشد.

همچنین بخوانید: واریس چیست؟ اهمیت تشخیص و درمان آن

پزشکی که واریکوسل را درمان می کند

مراجعه به پزشک برای واریکوسل ضروری است زیرا ممکن است غده به خودی خود قابل تشخیص نباشد زیرا واریکوسل همیشه در حالت خوابیده احساس یا مشاهده نمی شود. سپس پزشک بیضه های بیمار را در حالت ایستاده و دراز کشیده مورد بررسی قرار می دهد. سپس واریکوسل را بر اساس سه مرحله عارضه طبقه بندی کرده و توصیه می کند که درمان شروع شود.

این س inال در ذهن بسیاری از افراد مطرح می شود که پزشک برای درمان واریکوسل چه باید باشد و پاسخ به این سوال بسیار ساده است. پزشک واریکوسل شما ممکن است اورولوژیست یا اورولوژیست باشد.

آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

انواع درمان واریکوسل

واریکوسل همیشه نیازی به درمان ندارد و تنها در صورت ناباروری یا درد توصیه می شود. بسته به محل واریکوسل ، این جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. اما ابتدا ، تنها گزینه های سرپایی بدون نیاز به جراحی در نظر گرفته می شوند.

درمان واریکوسل با تغذیه

درمان واریکوسل بستگی به شدت واریکوسل دارد. بسته به مرحله عارضه ، درمان واریکوسل با تغذیه ممکن نیست ، اما با خوردن غذاهای مناسب و اجتناب از برخی غذاها می توان از مشکلات جدی جلوگیری کرد.

غذاهای مناسب برای واریکوسل ، نان های غلات کامل ، غلات ، برنج و ماکارونی هستند. انواع میوه ها و سبزیجات از جمله سبزیجات سبز تیره و نارنجی بخورید. از شیر ، ماست و پنیر کم چرب استفاده کنید. منابع پروتئینی مانند گوشت گاو و مرغ بدون چربی ، ماهی ، لوبیا ، تخم مرغ و آجیل نیز می توانند در درمان تغذیه واریکوسل تأثیر مثبتی داشته باشند.

برخی غذاها نیز با ایجاد فشار خون بالا بر واریکوسل تأثیر منفی می گذارند. این غذاها شامل فست فود ، نمک ، الکل و نمک است. این غذاها می توانند درد واریکوسل را افزایش دهند. غذاهای کنسروی نیز باعث تشدید واریکوسل می شوند. اما اگر علائم برطرف نشد ، باید بدانید که برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کرده و در اسرع وقت درمان را شروع کنید.

پماد درمان واریکوسل

بسیاری از پزشکان پمادی را برای درمان واریکوسل به عنوان جایگزین جراحی توصیه می کنند و استفاده از پمادها می تواند نیاز به جراحی را در برخی از بیماران برطرف کند. این ایده بسیار خوبی است که بیماران را با کمک برخی داروها درمان کنید که می تواند درصد زیادی از مشکلات مردم را حل کند. با این حال ، بسیاری از افراد حتی پس از استفاده از پماد درمانی واریکوسل تولید اسپرم کمی دارند و برای حل این مشکل مجبور به جراحی می شوند.

درمان واریکوسل با پنتوکسی فیلین

پنتوکسی فیلین یک داروی باروری مردان است که تأثیر مستقیمی بر اسپرم دارد. درمان واریکوسل با پنتوکسیفیلین به کاهش خطر ناباروری مردان کمک می کند. علاوه بر این ، امکان کاهش وریدهای واریسی ، با افزایش قدرت اسپرم وجود دارد. این پماد بدون مشکل کار می کند و نیازی به دانستن نحوه درمان واریکوسل ندارید.

درمان واریکوسل

این یک عمل جراحی سرپایی است که متخصص اورولوژی از آن برای جلوگیری از رسیدن خون از طریق شکم به وریدهای واریکوسل و ریختن خون از وریدهای واریکوسل به داخل شریان های طبیعی بدن استفاده می کند. این روش بسیار م effectiveثر است و می تواند واریکوسل را بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی درمان کند.

همچنین بخوانید: کلیه در بدن ما چگونه کار می کند؟

درمان لیزری واریکوسل

با توجه به آزمایش های انجام شده در زمینه درمان واریکوسل ، برداشتن لیزر عروق واریکوسل با کمک لیزر ، یک تا سه ماه پس از لیزر درمانی ، عروق واریکوسل را می توان به راحتی درمان کرد. این درمان کاملاً بی خطر است و هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، در لیزر درمانی واریکوسل ، یک پروتکل استاندارد تصویب شده است که در درمان از طریق آمبولیزاسیون امکان پذیر نیست.

درمان واریکوسل از طریق آمبولیزاسیون

این درمان همچنین یک روش سرپایی است که در آن ورید واریکوسل از طریق یکی از وریدهای پا قابل دسترسی است و گذرگاه آن با استفاده از یک سیم پیچ بسته می شود. این درمان می تواند باعث از دست دادن خون در وریدهای واریسی بیضه ها شود و می تواند واریکوسل را از بین ببرد.

جراحی لاپاروسکوپی

در این جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، پزشک یک ابزار جراحی کوچک را وارد بدن فرد می کند و سپس به عروق واریکوسل دسترسی پیدا کرده و آنها را مسدود می کند.

جراحی ماکرو

میکروسرجری در واقع عملی برای بازکردن بیضه ها و قطع شریان های واریکوسل است. تحقیقات زیادی در مورد نحوه عملکرد این درمان برای واریکوسل لازم نیست. اما مهمترین نکته در مورد جراحی میکرو این است که در جراحی میکروسکوپی ، پزشک تمام رگ ها را با ذره بین به دقت بررسی کرده و آنها را برش می دهد. در این روش شانس زنده ماندن وریدهای واریکوسلی بسیار کاهش می یابد.

بعد از درمان واریکوسل

در درمان واریکوسل با پنتوکسی فیلین و داروهایی که نیازی به بیهوشی یا جراحی ندارند ، کافی است که در شیوه زندگی و تغذیه خود دقت کنید ، اما نکات دیگری در روش های درمانی وجود دارد که باید به آنها پایبند باشید:

پس از جراحی ، نکات مهمی وجود دارد که رعایت می شود که باعث ایجاد درد و آسیب شدید در فرد نمی شود و بیمار به سرعت بهبود می یابد. اول ، چند ساعت بعد از عمل از راه رفتن اجتناب کنید و فقط برای کارهای ضروری یک روز بلند شوید. تا دو هفته هیچ فعالیت سنگین انجام ندهید. دوبار در روز پانسمان را عوض کنید و در صورت عدم ترشح پس از دو روز ، پانسمان را روی زخم نگذارید. در صورت مشاهده ترشح زیاد ، تورم بیضه یا تب بالا پس از عمل به پزشک مراجعه کنید.

آخرین کلمه

واریکوسل به خودی خود آسیب چندانی ندارد و در بسیاری از موارد باعث درد نمی شود. اما از آنجا که می تواند منجر به ناباروری شود ، بهتر است در سنین پایین درمان شود. برای اینکه بدانید درمان واریکوسل چیست ، بهتر است بدانید برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کنید. متخصص اورولوژی می تواند واریکوسل شما را درمان کند و شما می توانید با مراجعه به اورولوژیست درمان را شروع کنید.

ارجاع

NCBINLM

کلینکل کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید