آیا مصرف ویتامین ها و مکمل ها می تواند به رشد مو کمک کند؟


ارسال شده: 10 اکتبر 1400

تاثیر ویتامین ها بر ریزش مو

تأثیر ویتامین ها بر روی رشد مو باعث شده است بسیاری از مردم با مصرف ویتامین ها و مکمل ها ریزش موهای خود را درمان کنند. ویتامین های مختلف به بهبود مو کمک می کند. این ویتامین ها بر رشد و استحکام مو و ناخن تأثیر بسزایی دارند. در مجله پزشکی اپل ، نقش ویتامین ها در ریزش مو را بررسی می کنیم.

نقش ویتامین ها در ریزش مو

ویتامین ها با بهبود عملکرد بدن به رشد مو کمک می کنند. همه ویتامین ها برای سلامتی بدن ضروری هستند ، اما برخی از ویتامین ها تأثیر مستقیمی بر مو دارند. تأثیر ویتامین E بر مو نمونه ای از نقش ویتامین در ریزش مو است. با این حال ، انواع مختلفی از این ویتامین ها وجود دارد. در ادامه ، ویتامین های مختلف و تأثیر آنها بر مو را بررسی می کنیم.

ویتامین A

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین ها برای بدن است. ویتامین A در غذاهایی مانند فلفل دلمه ای ، گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. تنها فایده ویتامین A تأثیر ویتامین روی مو نیست. این ویتامین برای رشد همه سلول ها ضروری است. سلول های موی انسان نیز سریع ترین سلول های در بدن هستند و با وجود داشتن ویتامین A کافی ، موها به سرعت و در سلامت کامل رشد می کنند. ویتامین A همچنین باعث تولید ماده ای به نام سبوم در بدن می شود که پوست را مرطوب نگه می دارد و به داشتن موهای سالم کمک می کند.

خانواده ویتامین B

ویتامین های گروه گروهی از مواد محلول در آب هستند که نقش حیاتی و مهمی در روند متابولیسم یا متابولیسم سلولی در بدن انسان ایفا می کنند ، بنابراین کمبود این ویتامین ها می تواند عوارض و بیماری های جدی را به دنبال داشته باشد. ویتامین B3 یا نیاسین به طور مستقیم بر رشد مو تأثیر می گذارد.

تاثیر ویتامین ها بر ریزش مو

همچنین بخوانید: علل ریزش مو و راهکارهای درمانی و اصلاح تغذیه در ریزش مو

ویتامین B3 یا نیاسین

در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی ، مخمر ، شیر ، تخم مرغ ، حبوبات ، غلات و سبزیجات یافت می شود. رژیم غذایی نامناسب و مصرف الکل می تواند منجر به کمبود این ویتامین در بدن شود. مکمل های ویتامین با دوز بالا (بیش از یک یا دو گرم در روز) برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون تحت نظر پزشک تجویز می شود. مصرف مکمل های این ویتامین ممکن است به سلامت آترواسکلروز ، بیماران دیابتی و افرادی که قبلاً سکته قلبی کرده اند کمک کند ، اما بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

ویتامین B7 یا بیوتین

این ویتامین که به ویتامین H نیز معروف است در بسیاری از غذاها یافت می شود. از آنجا که نیاز روزانه به این ویتامین بسیار کم است ، کمبود آن نیز بسیار نادر است. با این حال ، این ویتامین به طور گسترده ای برای درمان ریزش مو و شکنندگی ناخن ها مورد استفاده قرار می گیرد. تاثیر ویتامین بر روی رشد مو مشخص است و این ویتامین تأثیر مثبت ویژه ای روی مو و ناخن ها دارد.

تأثیر ویتامین B مشابه ویتامین E بر مو است. خانواده ویتامین ها برای سلامت بدن بسیار مهم است. با توجه به تأثیر زیاد ویتامین ها بر رشد مو ، پزشکان توصیه می کنند که از آنها به عنوان مکمل غذایی و دارویی استفاده کنند. ویتامین C بر رشد پوست و مو تأثیر مثبت دارد و استفاده از آن برای همه توصیه می شود.

تاثیر ویتامین ها بر مو

ویتامین سی.

رادیکال های آزاد می توانند باعث ریزش مو و ریزش مو شوند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند اثرات رادیکال های آزاد را خنثی کند. علاوه بر این ، ویتامین C به تولید کلاژن ، که بخش مهمی از ساختار مو است ، کمک می کند. ویتامین C در گروه مکمل های مو قرار می گیرد و به رشد و بهبود موها کمک زیادی می کند. این ویتامین در مرکبات و فلفل وجود دارد. توت فرنگی همچنین منبع غنی ویتامین C است.

ویتامین دی.

ویتامین D یکی دیگر از ویتامین هایی است که تأثیر این ویتامین را در ریزش مو نشان می دهد. دلیل تأثیر ویتامین D بر ریزش مو مشخص نیست. اما می توان با قاطعیت گفت که این ویتامین بر ریزش مو تأثیر مستقیم دارد و مصرف منابع غذایی مانند ماهی و قارچ منابع خوبی از ویتامین D است. اما مهمترین منبع ویتامین D نور خورشید است. زیرا بدن ما به طور طبیعی ویتامین D را در زیر نور خورشید تولید می کند.

همچنین بخوانید: ده حقیقت درباره ویتامین D که باید بدانید.

ویتامین E

ویتامین E یکی از مهمترین ویتامین ها برای مو است. تاثیر ویتامین E بر مو با تحقیقات علمی ثابت شده است. ویتامین E ، مانند ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان قوی است و به تأثیر این ویتامین بر مو اشاره دارد. این ویتامین به خوبی از مو محافظت می کند. طبق تحقیقات انجام شده در افرادی که از ریزش مو رنج می برند ، 34 درصد پس از مصرف ویتامین E درمان شدند. بادام ، اسفناج و تخمه آفتابگردان منابع غنی ویتامین E هستند.

تاثیر ویتامین ها بر مو

مکمل مو

با وجود تأثیر ویتامین ها بر روی رشد مو ، برخی از افراد ویتامین های کافی را در رژیم غذایی خود ندارند. اگر منابع غذایی کافی برای دریافت ویتامین ندارید ، از مکمل های مو برای افزایش میزان ویتامین در بدن خود استفاده کنید. می توانید از قرص های این ویتامین استفاده کنید تا از تأثیر ویتامین E بر موهای خود استفاده کنید. این یک گزینه عالی برای کسانی است که از تأثیر ویتامین ها بر ریزش مو مطلع هستند و می خواهند نقش ویتامین ها در ریزش مو توسط مکمل ها ایفا شود.

آخرین کلمه

مصرف مکمل ها و ویتامین ها می تواند بدن و موهای شما را سالم نگه دارد. ویتامین ها می توانند ایمنی بدن شما را تضمین کنند. این ویتامین ها نقش مهمی در سلامت بدن شما ایفا می کنند. همچنین ، با خواندن این مقاله ، تأثیر ویتامین ها را روی موهای خود احساس می کنید ، بنابراین توصیه می شود از این ویتامین ها استفاده کنید تا سلامت موهای خود را تضمین کنید.

منابع:

وب سایت healthline

وب سایت webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید