اثرات کیتوزان بر مزایای کاهش وزن قرص کیتوزان | عوارض و میزان مصرف مکمل کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی اثرات قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها به دلیل محتوای بالای چربی های سالم ، از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، یک افزودنی عالی برای رژیم کاهش وزن (اگر در کره ذوب شده سرخ نشود) هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف خوراکی نیست ، اما کیتوزان از همان پوسته خارجی سخت پوستان به عنوان مکمل استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه لاغری و کاهش وزن هستند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار است و انتظار می رود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان در کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول مثر است.

اما آیا شواهد علمی برای این ادعاها وجود دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن و عوارض جانبی و دوز آنها را بررسی می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی برخی قارچ ها یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین برای تکمیل به شکل مناسب تری (یعنی کیتوزان) تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان نیز به دلیل قابلیت تشکیل ژل در درمان زخم استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال مطالعه است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شود.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

بیشتر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد که کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود ، بنابراین به این کار کمک می کند. برخی ادعا می کنند که انتقال این ژل از معده به روده با چربی و کلسترول ارتباط دارد.

این بدان معناست که کیتوزان با حذف چربی و کلسترول از بدن ، جذب چربی را مهار می کند و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، برچسب مکمل های کیتوزان به مصرف کنندگان توصیه می کند که قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در معده برای اتصال کیتوزان وجود ندارد.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

نشان داده شده است که قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک می کنند ، اما بسیاری از مطالعاتی که از این ادعا حمایت می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در تحقیقی در سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی منجر به کاهش متوسط ​​وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شد.

این نتایج یافته های یک مطالعه قدیمی و مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما بود.

با این حال ، هر دو مطالعه علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون را نشان دادند.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. در همین حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان حداقل تأثیرات را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک آزمایش بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان همراه با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن م moreثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم لاغری (کلیک کنید)

کلسترول پایین

کیتوزان تأثیر بیشتری بر کلسترول نسبت به کاهش وزن دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که اطلاعات مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) موثر هستند.

اگرچه این مکمل ها نمی توانند HDL (کلسترول خوب) را تحت تأثیر قرار دهند ، مصرف کیتوزان را می توان به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (در مقایسه با کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

به گفته کمیسیون ایمنی غذا ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، حداکثر میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر ، حداکثر دوز توصیه شده برای این مکمل در ایالات متحده وجود ندارد.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه گیری در مورد موثرترین دوز برای کیتوزان وجود ندارد. البته ، به گفته مقامات ایمنی اروپا ، گزینه بهتر این است که حداکثر 3 گرم در روز مصرف کنید.

در این راستا ، بهتر است برچسب مکمل را در مورد میزان مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده ها قبل از مصرف بررسی کنید. به این ترتیب ، یک محدودیت روزانه توصیه شده همیشه باید در نظر گرفته شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل ها توسط آزمایشگاه شخص ثالث مطمئن شوید. این می تواند استانداردهای خلوص و قدرت مکمل ها را نشان دهد.

علاوه بر این ، بررسی مهرهای شرکت روی بسته محصول ، شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت مکمل است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، توصیه می شود از مصرف آن با سایر مکمل ها خودداری کنید.

در صورت مصرف هرگونه دارو ، از جمله داروهای رقیق کننده خون ، قبل از مصرف مکمل های کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

رقیق کننده خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن بر رژیم های کم کالری را تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

شما همیشه باید در مورد شروع یک مکمل جدید مراقب باشید. همچنین باید در نظر داشت که مزایای مکمل مانند کیتوزان از عوارض جانبی بالقوه بیشتر است.

در نهایت توجه داشته باشید که تاثیر فواید لاغری قرص های کیتوزان قطعی نیست.

برای مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oiro کلیک.

دیدگاهتان را بنویسید