اثر به صورت الکترونیکی به دبیرخانه رویدادهای تبلیغاتی ارسال خواهد شداسماعیل جانعلی پور مدیرکل دفتر گردهمایی ها، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا).از طراحی سایت جدید دفتر مجمع خبر داد و گفت: اوراق به صورت دستی به دبیرخانه برای رویدادهای تبلیغاتی ارسال شد که ساماندهی و دسته بندی آنها مستلزم کارهای دستی پر زحمت و گسترده بود. از این رو در آینده نزدیک فعالیت های آموزشی، حمایت و پشتیبانی، دریافت آثار و ایده ها در قالب سامانه «شبکه ترویج کتابخوانی ایران» انجام خواهد شد.

وی درباره امکان دسترسی مروجین کتابخوانی در مناطق روستایی کشور به سامانه شبکه ترویج کتابخوانی در ایران گفت: ایده روستاییان فعال در حوزه کتابخوانی ابتدا در شورایی متشکل از فعالان فرهنگی کشور تصویب شد. هر روستا، دهیاران و نهادهای فعال فرهنگی از جمله کتابخانه های عمومی به دبیرخانه شورا ارسال می شود. اعضای این شورا آنلاین هستند.

جان علیپور افزود: با توجه به اتصال شبکه یاوران روستا و نهاد کتابخانه های عمومی به اینترنت و ارائه خدمات آنلاین، تاکنون مشکلی برای ارسال آثار روستائیان ترویج کتابخوانی به دبیرخانه نداشته ایم و قطعا نمی شود.


مدیرکل دفتر گردهمایی ها، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در صورت بروز مشکل در دسترسی به اینترنت اغلب به دلیل ارتباط نزدیک برگزارکنندگان، مردم حتی می تواند آنها را به صورت دستی آثار خود را ارسال کند. اما با توجه به اینکه دهیاری ها، شهرستان ها و استان ها به اینترنت متصل هستند این مشکل حل شده و می توانند اطلاعات را آپلود کنند.سیاست فرهنگی به جای اجرا
جان علیپور در پاسخ به سوال خبرنگار (ایبنا) مبنی بر حجم گسترده فعالیت های دفتر مجامع گفت: با توجه به عنوان «اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی»، قابل پیش بینی است که سایر فعالیت های فرهنگی را سیاسی کنیم. . در این دفتر بنابراین آنچه باید تغییر کند توجه به موضوع دخالت مستقیم در اجراست; یعنی به جای اینکه عملیات اجرایی داشته باشیم برای رویدادهای مهم فرهنگی سیاست گذاری کنیم. بنابراین، اگر با این رویکرد پیش برویم، نگران این نیستیم که تعداد زیادی رویداد در حوزه فعالیت های فرهنگی به دفتر مجمع واگذار شود.

وی افزود: پنج رویداد جدید از جمله شبکه مروجان کتاب، کانون های کتاب، روستاها و عشایر دوستدار کتاب، پایتخت کتاب ایران به این اداره واگذار شده و کار به خوبی در حال انجام است.