ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و چاقی


اکثر مردم با بیماری های مرتبط با چاقی آشنا هستند. چاقی چه مشکلاتی با خود به همراه دارد ، مانند بیماری های قلبی ، فشار خون بالا ، دیابت و غیره. اما تعداد کمی از مردم می دانند که چاقی می تواند با مشکلات باروری و سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان ارتباط داشته باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر بدانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری است. حدود 10 درصد از کل زنان مبتلا به این سندرم هستند. علامت و ویژگی اصلی این سندرم قاعدگی نامنظم است و آنها اغلب با لقاح مشکل دارند. این سندرم زمانی رخ می دهد که سطح هورمون ها در بدن تغییر کرده و غیر طبیعی می شود. دلیل اصلی این عارضه مربوط به تولید بیش از حد هورمون مردانه آندروژن است. علاوه بر این هورمون ، بسیاری از عوامل دیگر می توانند بر اختلال عملکرد تخمدان تأثیر بگذارند.

چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی می شود؟

این سندرم استفاده از هورمون انسولین را برای بدن مشکل می کند. در نتیجه ، قند و نشاسته به انرژی تبدیل نمی شوند. از نظر پزشکی ، این وضعیت مقاومت به انسولین نامیده می شود. سطح انسولین همچنین به تولید آندروژن های بیشتر کمک می کند و یک چرخه مداوم است. افزایش وزن در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بر شکم و لگن تأثیر می گذارد. اندام گلابی شکل به اندام سیب شکل تبدیل می شود. چربی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است زیرا منجر به بیماری های قلبی و کبد چرب می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک با استفاده از کاهش وزن

پس از کاهش وزن ، خستگی و خستگی مداوم وجود خواهد داشت. هنگامی که اختلال تخمدان پلی کیستیک دارید ، چرخه قاعدگی شما با کاهش 10 درصدی به حالت عادی برمی گردد. همچنین می تواند برخی علائم را تسکین دهد سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک.

پس از کاهش وزن ، خستگی و خستگی مداوم وجود خواهد داشت. برای شروع کاهش وزن بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید. پزشک رژیم درمانی و کاهش وزن را بر اساس آزمایش تجزیه و تحلیل بدن برنامه ریزی می کند. در صورت نیاز به استفاده از روشهای لاغری غیر تهاجمی ، پزشک تجهیزات و روش مناسب را به شما معرفی می کند.

رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک

با رژیم غذایی پر فیبر و کم قند شروع کنید. حتماً میوه ، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی خود قرار دهید. به جای خوردن سه وعده غذایی سنگین در روز ، وعده های غذایی خود را تقسیم کنید. همچنین در کنترل و کنترل قند خون مثر است. روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی مانند پیاده روی انجام دهید. اگر سیگاری هستید ، تحت نظر پزشک دوز را به مرور کاهش دهید.

چرا تشخیص زودهنگام و درمان PCOS مهم است؟

مانند هر بیماری مزمن ، تشخیص زودهنگام می تواند روند بهبود را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید