از فعالان کتاب و کتابخوانی کردستان تجلیل شد


گزارش کردن خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از کردستانحجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه در کردستان در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار ضمن تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه. وی گفت: بی توجهی به مطالعه در جامعه ما خلأ است و کتابداران و مروجان باید نوجوانان و جوانان را با کتاب تشویق کنند.

وی مطالعه کتب تاریخ را در جامعه امروز ضروری دانست و افزود: امروزه نیاز به مطالعه به ویژه مطالعه کتب تاریخ کشور بیش از پیش احساس می شود و می تواند در رفع بسیاری از مشکلات موجود موثر باشد.

 نماینده ولی فقیه در کردستان جامعه امروز را بیش از هر زمان دیگری نیازمند تفکر و آگاهی دانست و گفت: با مطالعه و یادگیری می توان آگاهی را در جامعه بالا برد.

حجت الاسلام پورذهبی کسانی را که کتاب را محدود می کنند غیر معتبر خواند و افزود: بررسی ها نشان می دهد که تعداد زیاد روزنامه ها و مجلات نشان از رشد جامعه دارد. بنابراین باید به سمت مطالعه و یادگیری حرکت کنیم تا جامعه ای رو به رشد داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کتابخوانی از استبداد جلوگیری می کند، افزود: کتابخانه باید فضا و فضای موثر و مفیدی داشته باشد و بازدیدکننده را به مطالعه و یادگیری تشویق کند.کتابخانه ها در کردستان پایگاه های فرهنگی و اجتماعی هستند
محمد مهدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه ایران با وجود مشکلات اقتصادی همچنان جای بهتری برای زندگی در منطقه است، گفت: وضعیت مدنی ایران، اصولگرایی، احترام به اقوام و اقلیت ها، درهم تنیدگی بین ترک ها و کردها. .و فارس در ایران بهتر از کشورهای دیگر است.

مهدوی با بیان اینکه ایران از نظر کتابداری و نشر کتاب در بین کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد، افزود: با این حال مقوله کتاب و کتابخوانی در کشور ما منزوی است، چرا که خود ما به عدم درک و نخواندن کتاب دامن می زنیم. . از این رو سعی کردیم فضای کتابخانه را به فضایی جذاب و جذاب تبدیل کنیم.وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ نوع خدمات در کتابخانه های مرکزی مشهد، یزد و سنندج ارائه می شود، افزود: مطالعه و یادگیری موضوع اصلی کشور است و کتاب باید به موضوع اصلی کشور تبدیل شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه امروزه کتابخانه ها پایگاه های فرهنگی و اجتماعی هستند، افزود: بر اساس داده های آماری اتفاقات مطلوبی در حوزه ناشنوایان و نابینایان افتاده است و کتابخانه را به عنوان یک باشگاه فرهنگی می بینیم.

خدومی با اشاره به اینکه در هفته کتاب و کتابخوانی برنامه های متنوعی علاوه بر مقوله کتاب، برگزاری مراسم ترویج کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی و اجرای برنامه های کودک را از جمله این برنامه ها تدارک دیده ایم گفت: ۳۰۰۰ برنامه در ۹۰ کتابخانه اجرا شده است. این برنامه ها اجرای اقدامات ارزنده ای را در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی نشان داد.

 وی در پایان خواستار مشارکت خیرین استان در مقوله کتاب شد و تاکید کرد: لازم است از خیرین دعوت به عمل آید تا به کتابخانه بیایند و به مقوله توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی کمک کنند تا شاهد کتابخوانی باشیم. انجمن.

 در این مراسم کتاب های «پرشنگی به تینی له قرآنی پیروزی» نوشته جمیل رشیدی، «ارتباطات در کردستان» نوشته مصطفی الله ویسیان و «چگونه فرزندی شاد تربیت کنیم» نوشته سامان محمدی و ۲۴ کتابدار پیشکسوت از این کتاب رونمایی شد و اعضا به طور فعال مورد تجلیل قرار گرفتند.