استقبال از داستان زندگی زنانی که مقام معظم رهبری آنها را «مجاهدین خاموش» توصیف کردند.بر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) چاپ بیست و سوم کتاب «حوض خونین» داستان لباس در دفاع مقدس ویژه بانوان اندیمشکی با گردآوری و نگارش فاطمه سادات میرعلی توسط انتشارات «رهیار» منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

«گودال خون» خاطرات و داستان ۶۴ زن اهل اندیمسک از فعالیت آنها در رختشویخانه رزمندگان دفاع مقدس است.

فاطمه سادات میرعلی که علاوه بر تحقیق و ویرایش کتاب، در بخشی از مقدمه خود برای راویان کتاب می نویسد: بله، زمانی که برای شستن لباس های رزمندگان جبهه مقاومت تلاش کردند و برخی از آنان پرسیدند. من «آیا نمی‌دانی چگونه لباس‌های رزمندگان را در سوریه بشوی؟» معادلات در ذهن من مبنی بر اینکه مردم در حال رنج هستند به هم می‌خورد. لباسشویی ها با همه عذاب ها و عذاب هایی که دیدند و بر اعضای بدن شهدا دست زدند، روحیه زینبی دارند و با بیان همه تلخی ها یادشان می آید که لباس های رزمندگان را به خوبی شستند. اگر غیر از این بود، با وجود معلولیت، اکنون نمی توانستند فعالیت انقلاب را از سر بگیرند».

در بخشی از این کتاب می خوانیم: «در عملیات، لباس ها و پتوهای جبهه را با هلیکوپتر آورده بودند. خیلی زیاد بودند. زنان تمام شب را بیدار ماندند و همه را شستند. و من ادامه دادم با اینکه با دیدن لباس های خون آلود خیلی گریه کردم اما دیگر حوصله نداشتم. هر لحظه احساس می کردم ناصر روبروی من نشسته و به دستانم خیره شده و به خراش ها خیره شده است. گاهی برای اینکه بچه هایم مرا نبینند گریه ام را قطع می کردم. مادربزرگ ابراهیم وسط رخت شویی صداش را بلند کرد و زن ها گریه کردند و گفتند کربلا کربلا ما می آییم.

همین کافی بود تا صدایمان سقف شستشو را تکان دهد. با هم می خواندیم: «کربلا کربلا، ما می آییم… یا حسین; «کربلا کربلا ما می آییم… یا زینب».

خواندیم و نشستیم. خواندیم و نشستیم. در آن شرایط دیگر متوجه اشک هایم نشدم. همزمان با دستانم نشسته بودم و با زبان می خواندم، در دلم با ناصر صحبت می کردم و با چشمانم گریه می کردم.

شب مدتی احساس خفگی می کردم و مدام سرفه می کردم. صبح بیدار می شدم تا چای داغ بخورم، گلویم کمی باز می شد. “من به رختشویی می روم، سینه ام دوباره از بوی تند وایتکس داغ شده است…”

رهبر معظم انقلاب در خطبه ای که اواخر سال گذشته منتشر و رونمایی شد، درباره این کتاب نوشتند: آنچه در این کتاب است، ناشناخته و ناگفته ای از داستان بزرگ دفاع مقدس است. «باید از بانوی پرتلاش، صبور و خوش ذوقی که این زحمت را متحمل شد و به خوبی انجام داد و همچنین از مؤسسه جبهه فرهنگی تشکر کرد.

چاپ بیست و سوم کتاب «حوض خون» در ۵۰۴ صفحه در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۱۲۰۰۰۰ تومان در نشر «رهجر» منتشر شده است و علاقه مندان به تهیه کتاب; به غیر از کتابفروشی ها، از طریق صفحات مجازی ناشر raheyarpub یا raheyarpub.ir نیز می توانند کتاب تهیه کنند.

با جوایز ارزنده و میلیونی مسابقه بزرگ کتابخوانی «حوض خونین» برگزار می شود و علاقه مندان برای شرکت در این مسابقه، پس از تهیه کتاب، قسمت کوتاهی از کتاب را به گویش و لهجه محلی مطالعه و تا تاریخ ارسال کنند. ۳۱ شهریور در وبسایت ketabpishe.ir بارگذاری.