اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان ممتاز زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های عراقگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با پایان سال تحصیلی در عراق، رایزنی فرهنگی ایران در بغداد از برترین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد گروه های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های دولتی عراق تجلیل و بورسیه تحصیلی سال آینده را به آنها اعطا کرد.

محمدجواد نجفی، رئیس گروه دانشگاهی و زبان فارسی رایزنی در جمع این دانشجویان نخبه فارسی زبان این دانشگاه حضور یافت و ادامه تحصیل آنها در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایران را فرصتی ارزشمند و گرانبها ارزیابی کرد و گفت: به همان اندازه که شنیدن و خواندن اشعار کنار عرب زبانان علاقمند به ادبیات عرب، خواندن و شنیدن منابع اصیل ادبیات فارسی از جمله دیوان های شعر شاعران بزرگی چون حافظ، سعدی و مولانا شیرین و دلنشین است. و خواندن نثر فارسی نویسان برای دوستداران زبان و ادبیات فارسی شیرین و دلنشین است و در این مسیر آشنایی با فرهنگ و هنر اصیل ایرانی-اسلامی برای مخاطب دلپذیرتر می شود.

نجفی تاکید کرد: در نظر داریم علاوه بر آموزش این نخبگان در ایران، با همکاری بنیاد سعدی و نهادهای دانشگاهی، دوره های آموزشی روش تدریس و سنجش آموزش زبان فارسی را برای ارتقای سطح علمی و استفاده از آنها برگزار کنیم. دانش آنها به صورت عملی برای ترویج آموزش زبان فارسی در عراق استفاده شود.

وی کمبود اساتید آکادمیک متخصص زبان و ادبیات فارسی را یکی از مشکلات برخی گروه های دانشگاهی زبان فارسی در عراق دانست و افزود: به همین دلیل برخی گروه ها حتی تا تعطیلی پیش رفتند که با فرهنگی این مشکلات حل شد. اقدامات مشاوره ای مانند اعزام اساتید متخصص دانشگاهی از ایران تا حدی ثابت شده است.

رئیس اداره رایزنی فرهنگی دانشگاهی و فارسی زبان ابراز امیدواری کرد: این اقدام منجر به راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری زبان و ادبیات فارسی در آینده در دانشگاه های عراق شود.