اعطای مدرک درجه یک هنری در رشته «شعر» به استاد یوسفعلی میرشکاکگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)به گزارش روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، نیکنام حسینی پور مشاور مدیرعامل و مسلم کریمی معاونین صندوق اعتباری هنر روز چهارشنبه به نمایندگی از پوراحمدی مدیر عامل صندوق اعتباری از یوسف علی میرشکاک عیادت کردند. (۱۵ ژوئیه) برای هنر.

حسینی پور در این دیدار با تبریک روز قلم این شاعر و نویسنده گفت: آقای میرشکاک از شاعران نسل اول انقلاب اسلامی است که در شکوفایی ادبیات انقلاب و انقلاب نقش بسزایی داشت. دفاع مقدس

وی افزود: مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به شعر و ادب دارند و همواره بر رشد و اعتلای زبان فارسی تاکید داشته اند. نویسندگان و شاعران فداکار مانند شما مورد توجه ویژه رهبر انقلاب هستند. بی شک عرصه فرهنگ و ادب تکیه گاه هویت ملی ماست و شما برای واژه و شعر فارسی جایگاه والایی قائل شده اید.

مسلم کریمی با ابلاغ سلام مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به این شاعر شهیر گفت: بی شک تجلیل از شخصیت های بزرگ و صاحب نام در عرصه فرهنگ و هنر یکی از رویکردهای مهم صندوق اعتباری هنر است. امیدواریم در سایه حضور تاثیرگذار و مستمر اساتید پیشکسوتی چون شما فرهنگ و هنر همواره در مسیر شکوفایی قرار گیرد.

قائم مقام اعضای صندوق اعتباری هنر در ادامه بیان کرد: مدرک درجه یک هنری بر اساس توانایی و تجربه اهالی فرهنگ و هنر اعطا می شود. مطمئناً شما یکی از هنرمندانی هستید که شایسته دریافت این گواهی هستید و ما در صندوق اعتباری هنر مفتخریم که امروز به جمع اعضای محترم صندوق بپیوندید.


میرشچاک نیز در این دیدار خاطرات خود را گفت: من یک دهقان هستم. شغل پدرم کشاورز و کارگری بود اما در خانه ما پدرم همیشه شاهنامه می خواند و من از کودکی می توانستم شاهنامه بخوانم. آموزش ادبیات فارسی از دوران کودکی و در ابتدای شکل گیری شخصیت کودک باید مورد توجه قرار گیرد. زبان فارسی هویت ماست و باید در حفظ این میراث کوشا باشیم.

این شاعر پرآوازه در ادامه گفت: شاهنامه یکی از مهمترین آثار ادبی زبان فارسی است و همواره مورد توجه من است. در حال حاضر علاوه بر نگارش کتاب بزرگراه آل احمد در زمینه آثار جلال آل احمد، به کار پژوهشی در زمینه شاهنامه فردوسی نیز می پردازم و روزهای سه شنبه سلسله نشست هایی با موضوع گفتگوهای شاهنامه در حوزه شاهنامه برگزار می کنم. حوزه هنری، که از سوی کسانی که جویای دانش هستند، استقبال می شود.

میرشکاک در پایان از زحمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر در حمایت از هنرمندان و نویسندگان قدردانی کرد و گفت: امیدوارم به اهالی فرهنگ و هنر به ویژه در استان های فقیرنشین توجه بیشتری شود. و تا حد امکان از ظرفیت هنرمندان برای ارتقای ساختار فرهنگی کشور استفاده شود

یوسف علی میرشکاک در بیستم شهریور ۱۳۳۸ در روستای خیرآباد بن معلا شهرستان شوش دانیال به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۳۲ ساکن تهران شد و همکاری خود را با روزنامه جمهوری اسلامی آغاز کرد.

میرشک را می توان یکی از مؤثرترین بنیانگذاران ادبیات و شعر انقلاب اسلامی دانست.
نخستین مجموعه شعر او با نام «کلندران کلیج» در دهه شصت منتشر شد. دیوان بزرگ ترین شاعر سبک هندی «عبدالقادر بیدل دهلوی» با اثر و تصحیح او برای اولین بار در ایران منتشر می شود.

برگزیده بخش امام و انقلاب دومین جشنواره بین المللی شعر فجر شد. میرشچاک در چهار دهه گذشته در زمینه های مختلف فعال بوده است. از سرودن شعر و نوشتن نقد ادبی گرفته تا نوشته های طنز و نوشته های سیاسی و مذهبی و عرفانی. همکاری و دوستی او با سید مرتضی آوینی نیز یکی از نقاط عطف مهم در کارنامه میرشچاک است.