اعلام فراخوان دوسالانه براتیسلاوا ۲۰۲۳ برای جایزه ۱۶۰۰۰ دلاریگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ابنا) امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به منظور بررسی و انتخاب ۱۵ تصویرگر برتر و معرفی آنها به دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۳، جمع آوری آثار تصویرگری ناشران ایرانی را آغاز کرد.

داوری این آثار پس از پایان مهلت منتشر شده برای انتخاب آثار ۱۵ تصویرگر برتر و ارسال آنها به دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا برای رقابت با تصویرگران دیگر کشورها آغاز خواهد شد.

بر اساس فراخوان دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۳، هر تصویرگر می تواند در نهایت ۱ یا ۲ کتاب چاپی (حداکثر ۱۰ تصویر) را به این مسابقه ارسال کند.

همچنین تصویرگرانی که برای اولین بار در این نمایشگاه شرکت می‌کنند، می‌توانند آثار خود را که در پنج سال گذشته تصویرسازی شده‌اند و تصویرگرانی که قبلاً در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند، می‌توانند آثار خود را که پس از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱ ایجاد شده‌اند، ارسال کنند. علاوه بر این، تصویرگران باید تابعیت همان کشور را داشته باشند.

بر این اساس، اصل آثار به همراه دو نسخه از هر کتاب باید توسط ناشر، تصویرگر به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نماینده این جشنواره در ایران ارسال شود.

جوایز این دوره جشنواره عبارتند از جایزه بزرگ (به ارزش ۳۰۰۰ دلار)، پنج سیب طلایی (هر کدام ۱۵۰۰ دلار) و پنج مدال BIB (هر کدام به ارزش ۱۰۰۰ دلار).

برنده جایزه اول این جشنواره می تواند به طور مستقل در نمایشگاه بعدی BIB شرکت کرده و آثار خود را به نمایش بگذارد و در سال بعد با حمایت BIB نمایشگاه شخصی از آثار تصویرگری خود را برپا کند.

موزه ملی هنر و ادبیات کودکان در مرکز آفرینش‌های فرهنگی-هنری مرکز رشد فکری کودکان و نوجوانان در خیابان ul. دکتر فاطمی خ. حجاب.