اعلام مهلت ارسال آثار چهارمین سوگواره شعر عاشورایی «تشان»محمدرضا عبدی دبیر شعر چهارم عاشورایی تشان این خبر را به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از بوشهر. وی گفت: ایده برگزاری سوگواره از برنامه ریزی شب شعر عاشورا در سال ۱۳۹۷ شکل گرفت که در نهایت منجر به برگزاری اولین دوره این سوگواره در پاییز همان سال در شهرستان های جنوبی شد. استان. شعر نوحه عاشورایی خان از دوره سوم در قالب استانی حفظ شده است. هدف اصلی این برنامه ترویج و تقویت فرهنگ ادب عاشورایی و ایجاد شور و نشاط و آگاهی حسینی در منطقه است.

وی درباره مضامین این نوحه گفت: مضمون کلی نوحه همانند سه دوره قبل از سرودهای عاشورایی است و قسمت ویژه ای از آن به یکی از شخصیت های حاضر در قیام عاشورا اختصاص دارد که در این دوره رشید جوان اهل صحرای کربلا حضرت علی اکبر ع) است

عبدی درباره استقبال شاعران آئینی هم استانی از این واقعه عاشورا گفت: به برکت رحمت الهی و عنایت اهل بیت از تمام ایام سوگواری گذشته استقبال بسیار خوبی شد. هم در زمینه ارسال آثار و اشعار و هم در زمینه شرکت پرشور مردم در مراسم اختتامیه روستای تشان از توابع شهرستان یام که همه ساله با تجمع چند صد نفری همراه است.

دبیر چهارمین سوگواره شعر عاشورایی تشان در تشریح نحوه انتخاب هیات داوران این مراسم گفت: برای انتخاب هیات داوران سوگواره امسال کمیته علمی با حضور دو شاعر برجسته منطقه جنوب تشکیل شد. استان به نام آقایان حیدر منصوری و علی مطهری که پس از مشورت با دبیر سوگوارا و در نظر گرفتن معیارهایی از جمله دانش آکادمیک ادبیات، تجربه شعری و قدردانی از شعر در نهایت به ترکیبی از افراد داخل و خارج رسیدند. استان با حضور آقایان حسین سلیمی و دکتر مجید عابدی به عنوان داور استانی و محمد حسین ملکیان شاعر برجسته آئینی کشور به عنوان داور این سوگواره انتخاب شدند. ضمناً با توجه به اضافه شدن رده سنی تا ۲۰ سال در تشییع جنازه امسال، داوری این قسمت توسط کمیته علمی تشییع انجام خواهد شد.

به گفته عبدی، مهلت ارسال آثار تا دهم شهریور تمدید شد و شاعران آیینی هم استانی می توانند حداکثر دو اثر در هر بخش (عمومی/ویژه) از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۳۹۷۶۷۲۳۰۴ به دبیرخانه ارسال کنند.

دبیر مراسم عاشورایی ثان چهارمین شاعر در خصوص توان مالی این مراسم گفت: دبیرخانه تشییع جنازه عاشورایی سان مفتخر است که بخش عمده هزینه های تشییع و اهدای جوایز برای برگزیدگان همواره توسط مردم. کمک عاشقان ابا عبدالله در همان روستا و محل برگزاری مراسم.

جوایز این رویداد به شرح زیر است؛ به نفرات برتر هر رشته مبلغ ۱۵ میلیون ریال و ۱۰ میلیون ریال به ۵ مداح تعلق خواهد گرفت که دو نفر از آنها از رده سنی زیر ۲۰ سال انتخاب خواهند شد. یادآور می شود به تمامی برگزیدگان علاوه بر هدیه نقدی یاد شده لوح مناسب و تندیس سوگواری نیز اهدا خواهد شد.