امام حسین (ع) معلم بزرگ مقاومت آگاهانه استآخوند محمدمهدی کرمتی فر، مدرس حوزه و دانشگاه، مدیر دارالقرآن نبی اکرم (ص) بندرترکمن و دانشجوی دکتری الهیات و معارف اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، گفت: عاشورا حماسه ای بی نظیر در تاریخ بشریت است که نام آن نام والای پرچم آزادگی، آزادگی و ظلم ستیزی حضرت امام حسین (ع) را تداعی می کند. شخصیتی محوری و بی بدیل که روح مشتاق و آزادی خواه هر زبان و ملتی را تسخیر می کند و سرازیر شدن در زبان افراد با ذوق و آداب، جاودانگی آنها را رقم می زند.

کرامتی فر با اشاره به اینکه عشق به امام حسین (ع) منحصر به مذهب خاصی نیست، افزود: تمام امت اسلامی اعم از سنی و شیعه از نظر نوه بودن پیامبر و به لحاظ فضایل شخصی، ایشان را دوست دارند. و با نوشتن کتاب و مقاله و مثال در رفتار خود این محبت را ابراز می‌کنند و این اظهار علاقه را دلیلی برای تقرب به درگاه خداوند متعال می‌دانند و برای این امر در دنیا انتظار اجر و ثواب دارند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه شخصیت، قیام و شهادت امام حسین (ع) موضوعاتی است که کمتر مسلمان متفکری می تواند به راحتی از آن عبور کند، افزود: عاشورا ماندگارترین و تأثیرگذارترین نهضت و قیام تاریخ است که از مرزهای تاریخ گذشته است. فرقه‌های دینی و جغرافیایی را فراگرفته و علما، سیاست‌گذاران و مصلحان جهان اسلام و حتی خارج از آن را به خود جذب کرده و پیروی از امام حسین (علیه‌السلام) و الگو قرار دادن و ارادت به آن حضرت امری پذیرفته شده است.

واقعه کربلا یکی از حوادث مهم و به یاد ماندنی تاریخ اسلام است که نیات و مفاهیم والا و گرانبهایی را در بر می گیرد. اساس این قیام آزادی و عدالت و شرف است، او خواستار رهایی مردم از ظلم و ستم حاکمان وقت بود و برای تحقق این آرمان بلند و الهی با عشق و ایمان و سرشار از شجاعت و دلاوری گام بر می دارد. و در پایان با شهادت وجود گرانقدر خود به آنان درسی داد.آزادی و کرامت آموخت.

آخوند محمدمهدی کرامتی فر ادامه داد: همه ادیان و مسلمانان از جمله اهل سنت ارادت خاصی به امام حسین (ع) دارند و در ایام محرم شهادت آن حضرت و یاران بزرگوارش و در روز عاشورا را گرامی می دارند. ، با پخت انواع نان و غذا صدقه می دهند.به فقرا و نیازمندان، خواندن قرآن، اقامه نماز و روزه، ثواب این اعمال به ارواح مطهر شهدای کربلا و امام تعلق می گیرد. حسین (ع).

محبت اهل سنت به اهل بیت (ع) سیاسی و مصلحتی نیست; بلکه بر اساس اسلام و مبانی آن و قرآن است. اینکه پیامبر، اهل بیت خود را به کشتی تشبیه کرد، برای این بود که راه نجات را بدانیم. در جامعه امروزی باید به اهل بیت (علیهم السلام) تمسک کنیم تا غرق نشویم، زیرا اهل بیت (علیهم السلام) مغناطیس وحدت عملی جوامع اسلامی هستند و مؤثر و سودمند هستند.

کرامتی فر خاطرنشان کرد: ما اهل سنت برای فرزندان پیامبر اکرم (ص) احترام خاصی قائل هستیم. و امام حسین علیه السلام ) واسطه فیض هستند، گفت: فرهنگ عاشورا از یک سو بهترین فرهنگ و بهترین راه تقرب به خدا و رسیدن به فرشتگان است و در واقع فرهنگ عاشورا وسیله تعالی انسان است.

همچنین قیام و شهادت امام حسین (ع) به همگان آموخت که در برابر ظلم و حکومت های طاغوتی چه باید کرد و در چه شرایطی به حاکمان رأی داد و آنها را به رسمیت شناخت. او به ما یاد داد که در حالی که ظالمان به مسلمانان ظلم می کنند ما باید در مقابل آنها بایستیم و اگر کل اسلام در خطر است با فداکاری و نثار خون خطر را برطرف کنیم.

مدیر دارالقرآن نبی اکرم(ص) بندرترکمان ادامه داد: آنچه امت اسلامی از نهضت عاشورا تا به امروز بر سر آن توافق کرده اند این است که این حرکت هیبت و شکوه اسلام را که به واسطه حاکمی خبیث افول کرده بود زنده کرد. مثل یزید.ببخشید و جداش کنید.حساب فرهنگ و اندیشه اسلامی توسط حاکمان.

این حرکت تنها جریانی در جهان است که هر انسان با هر فکر و عقیده ای و اگر تمام صحنه های آن را آن گونه که هست تصور می کرد، هرگز مانع ابراز احساسات و عواطف فکری خود نمی شد.

کرامتی فر با تاکید بر اینکه امام حسین(ع) برای انجام آن فریضه بزرگ قیام کرد، گفت: این وظیفه بزرگ ترمیم نظام و جامعه اسلامی یا مقابله با انحرافات بزرگ در جامعه اسلامی بود و این مهم با ایستادن و فرماندهی است. امکان نهی از منکر وجود داشت و خود او مصداق عالی امر و نهی از منکر بود. البته نتیجه این کار گاهی به تشکیل حکومت و گاهی به شهادت می انجامد، امام حسین (ع) برای هر دو نتیجه آماده بود; چارکای امام حسین، معلم بزرگ مقاومت آگاهانه است.

وی نقش و وظیفه علما را مهم ارزیابی کرد و تصریح کرد: وظیفه علما است که مغناطیس وحدت و هدایت را به اهل بیت به ویژه امام حسین (ع) در جامعه گسترش دهند تا الگوی جوانان باشند. من معتقدم اگر این کار انجام نشود، ما به وظیفه شرعی و شرعی خود عمل نکرده ایم. بنابراین، رسالت و وظیفه پیش از این حادثه سرنوشت ساز، آموختن درس احترام، استقامت، پایداری، بیداری و استقلال از شهادت آن رسول است.

کرمتی فر افزود: بیایید راه امام حسین (ره) را در مبارزه با طاغوت ادامه دهیم و از ظلم و فسق و فسق خلاص شویم و خود را به سیره پاک حسینی برسانیم و از عادت زشت یزیدیان دوری کنیم و با آنچه که بود روبرو شویم. حاکم ظالمی چون فرعون تسلیم نشویم. در برابر ناملایمات، صبر را پیشه خود کنیم و در یک کلام، با تقلید از او، فلسفه عصیان و شیوه زندگی او را در ابعاد مختلف حفظ کنیم.