امروز؛ رشته جوان معماری داخلی نیاز به سبک شناسی داردگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا); حدیثه کامران نویسنده کتاب مجموعه سبک های معماری داخلی منتشر شده توسط جهاد دانشگاهی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردیس استاد دانشگاه، معمار و طراح داخلی با ۱۵ سال سابقه در ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بیان چالش های گروه معماری داخلی در دانشگاه ها اظهار کرد: متأسفانه هنوز در دانشگاه های کشور گروه دکتری معماری داخلی نداریم. با توجه به اینکه شخصاً در اجرای معماری داخلی دستی دارم، از زمانی که دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد معماری داخلی را اضافه کرد، احساس کردم یکی از دروسی که باید به دانشجویان آموزش داده شود; عنوان «سبک‌های معماری داخلی» است که امروزه در بازار کار و همچنین در خلأ دانشگاهی کاملاً احساس می‌شود و دقیقاً همین موضوع منبع اصلی شکل‌گیری و پرداختن من به موضوع این کتاب است.

وی افزود: در واقع سبک هایی که در این کتاب ارائه می کنم در هیچ منبع و مقاله ای به آن پرداخته نشده است و سال هاست که این خلأ در معماری داخلی وجود دارد. بنابراین احتمالاً در آینده نزدیک این کتاب به صورت بین المللی نیز ترجمه خواهد شد.

یکی از اعضای هیات علمی واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: واقعیت این است که در حال حاضر دوره دکتری معماری داخلی در تعداد محدودی از کشورها تدریس می شود و متاسفانه کشور ما جزو معدود دکتری های بازمانده در این رشته است.

وی افزود: در این کتاب نمونه های بین المللی و در عین حال ایرانی از سبک های معماری داخلی را بررسی کرده ام که در نوع خود می تواند منبع خوبی برای دانشجویان این رشته باشد.

یک استاد معماری داخلی بیان کرد: در مورد اینکه نبود سبک های معماری داخلی به ضرر این رشته است مثالی می زنم. در حال حاضر کارفرمایان پروژه های معماری داخلی برای بیان مفهوم خود به پلان یا مجله تمام شده ای که قبلاً دیده اند مراجعه می کنند و این خلأ وجود دارد که معماران داخلی نام و سبک آن پروژه ها را نمی دانند و این باعث تقلید کورکورانه، عدم وجود آن می شود. گسترش این هنر و رشد و پیدایش خلاقیت که اساس رشته های هنری است و اساساً اگر بخواهیم از منظر پژوهشی به این مسئله نگاه کنیم; این ضعف بزرگی است که شاید دلیل عدم پیشرفت و حتی پسرفت در زمینه معماری داخلی در ایران باشد.

وی افزود: دانشجویان این رشته از منظر تخصصی باید شناخت کاملی از سبک های مختلف این رشته داشته باشند تا در صورت علاقه بتوانند لبه های این دانش را بیشتر گسترش دهند و به ارتقای این دانش کمک کنند.

کامران تصریح کرد: البته در حال حاضر مراجعی وجود دارد که محدود به حدود ۱۲ سبک از این حوزه است. در این کتاب سعی شده است ۱۰۰ سبک از این رشته را تشریح و بسط دهم و مجلدات دیگری از این کتاب باید نوشته شود تا خلأ سبک ها در زمینه معماری داخلی تا حدودی جبران شود. در همین راستا قصد دارم جلدهای بعدی این کتاب را بنویسم.

این استاد معماری و طراحی داخلی در راستای بازار کنونی و کمتر آکادمیک بودن این هنر، گفت: در حال حاضر در حال رواج این رشته در بین دانشجویان هستیم و از سال ۱۳۹۳ که این رشته وارد دانشگاه آزاد فردیس شد، وجود دارد. استقبال خوبی شد و امیدواریم این شکاف به زودی برطرف شود. البته از این نکته هم نباید غافل شد که واحد پردیس دانشگاه آزاد یکی از پیشگامان توسعه این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده و هست. حتی در سال های گذشته که اساساً این رشته در دانشگاه آزاد وجود نداشت. پردیس یکی از اولین واحدهایی بود که این حوزه را در آموزش عالی آموزش داد. در اینجا جا دارد از همکارانم از پردیس دانشگاه آزاد تشکر کنم.

وی افزود: البته نباید از قانون غافل شد، افرادی که در حال حاضر از این حوزه در بازار کار فعال هستند و دانش خود را از طریق مجموعه فنی کسب کرده اند، یکی از عوامل تشویق و گرایش به این حوزه هستند. امید است ما طراحان داخلی به زودی این رشته فضای بیشتری را در بین جوانان علاقمند به معماری باز کند و جوانان ایرانی بتوانند لبه های این دانش را ارتقا دهند.