امروز با سکوتی مواجه هستیم که برای مقابله با اجتماع عظیم اربعین طراحی شده استگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)محمدمهدی اسماعیلی شب گذشته در بیست و چهارم شهریور ماه در اجتماع زائران اربعین در کربلای معلی با تاکید بر تلاش دشمنان برای خاموش کردن تحریم رسانه‌ای پیاده‌روی اربعین گفت: هر شب جمعه در ایران دلتنگ زیارت امام حسین (ع) هستیم. (عج) و امشب اطعام ماست، باید در جمع بهشتیان و در جمع زائران خسته از سفر حاضر باشیم.

وی ادامه داد: از عراقی های عزیزی که در ایام قبل از اربعین با جان و دل از زائران پذیرایی کردند تشکر می کنیم. این در میان تحولاتی که ما با آن سروکار داریم منحصر به فرد است.

اسماعیلی با اشاره به تلاش دشمن برای مقابله با اربعین گفت: اینجا مهمان و میزبان در خدمت هستند، از هم سبقت می گیرند، میزبان تمام داشته های خود را به اخلاص گذاشته است، پیر و جوان و بچه ها در خدمت هستند. این گردهمایی بی نظیر چند ده میلیونی هر ساله روی این کره خاکی برپا می شود، کمیت تنها مشکل اینجا نیست، اتفاقا عظمت اربعین در کیفیت آن است، قلم نمی تواند و زبان نمی تواند بنویسد. و عظمت این حماسه بزرگ را بگوید و خدا را شکر می کنیم که نعمت محبت اهل بیت (ع) را نصیب ما کرده و زندگی و جوانی ما در این راه می رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به عدم حضور زائران ایرانی در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: امسال پس از مدت ها عاشقان آمدند و حماسه آفریدند و صفحه درخشان دیگری در تاریخ خلق کردند. از محبت اهل بیت (ع)

وی ابراز امیدواری کرد که در سال های آینده با برنامه ریزی بهتر شاهد رشد در این مسیر باشیم و ادامه داد: اربعین کلمه کلیدی در تحولات دینی ما است و چه کسی فکرش را می کرد که وقتی خانواده عصمت را به زور از آن دور کردند، بر سر زمین نشست. ۱۱ محرم ۱۴۰۰ سال بعد در اربعین، آن حادثه تلخ، اگر این معجزه اتفاق بیفتد، این معجزه بسیار بزرگ است و اربعین مقید به وقوع است.