امکان اشتراک گذاری منابع کتابخانه ای ایران و عراق وجود داشت


گزارش کردن خبرنگار آژانس کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، نشست امضای تفاهم نامه همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور با کتابخانه عمومی امیرالمومنین نجف اشرف با حضور بکر میر عبداللهی معاون برنامه ریزی، پژوهشی و پژوهشی رئیس جمهور فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علی اکبرسبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، عباس حسین زاده، مدیر کل کتابخانه های استان خوزستان، اکبر شیخ، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه های شمال شرق کشور. کشور، خجت‌الاسلام محمد احمدزاده، معاون صدقات و امور خیریه استان و سید علا عبدالحسین القاسم، مدیر کل تحقیقات و مطالعات دیوان وقف شیعیان عراق، حیدر السالانی، مدیر مؤسسه امیرالمومنین (ع) ) کتابخانه عمومی نجف اشرف در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد برگزار می شود.


رضوی سبزیان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان گفت: انعقاد تفاهم نامه بین کتابخانه های عمومی کشور و کتابخانه عمومی امیرالمؤمنین(ع) نجف اشرف در آستانه اربعین و در جوار امام مهربانی را چنین می دانیم. نشانه خوبی است، یقیناً این اقدام ارزشمند منشأ خیر و برکت و تأثیر خواهد بود و باعث تعاملات فرهنگی بیشتر بین ایران و عراق خواهد شد.

وی ادامه داد: تبادل منابع در دو کتابخانه برای محققان دو کشور بسیار مفید خواهد بود، این تفاهم نامه شعار «ایران و عراق را نمی توان از هم جدا کرد» را تقویت می کند.

در ادامه این نشست سیدبکر میرعبداللهی معاون پژوهشی، برنامه ریزی و اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: زحمات علامه امینی در حفظ میراث علوی و شیعه را هرگز فراموش نخواهیم کرد و خوشحالیم که در کنار هم هستیم. دوستانی که نام این مرد بزرگ را دارند.

وی در خصوص وظایف سازمانی نهاد کتابخانه که مربوط به این تفاهم نامه است، گفت: بر اساس موازین اسلامی، کسب علم و دانش حد و مرزی نمی شناسد و محدود به جغرافیای خاصی نیست. ، می دانیم که دارایی جهان اسلام متعلق به جغرافیای خاصی نیست و کل جهان اسلام را در بر می گیرد.

میرعبداللهی گفت: ما موظفیم خود را به مجامع علمی معرفی کنیم. تلاش و اهتمام نهاد کتابخانه ها در توسعه کتابخوانی و نشر علم و اطلاعات برای همه مردم ظرفیتی بی نظیر است که وجود ۳ هزار کتابخانه در کشور نشان از این تلاش دارد. در برخی از مناطق کشور، کتابخانه تنها مرکز فرهنگی آنجاست. با انعقاد این تفاهم نامه می توانیم منابع علمی زیادی را در اختیار افراد زیادی فراتر از مرزهای کشور قرار دهیم. این مراسم در واقع نوعی پاسخ به تجلیل از مهمانان ایرانی توسط برادران عراقی است. امیدوارم این تلاش علمی و فرهنگی افق های روشن تری ایجاد کند.

در ادامه این مراسم حیدر السهلانی، مدیر کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) نجف اشرف گفت: تاثیر کتاب در انتقال اطلاعات بر هیچکس پوشیده نیست. در یک جلسه، یکی از دانشمندان به این سوال پاسخ داد: چه چیزی بهتر از همه چیز است؟ یکی پاسخ می دهد: «باغ های دمشق» دیگری می گوید: «نخریوان» و تمام حضار نام مکان های مهم دیگر را می گویند; اما آن محقق پاسخ می دهد: اینها چشم نواز است. باید جست و جوی زیبایی های جاودانه دل بود و شروع کردیم به گفتن عنوان کتاب ها.

وی با اشاره به وجود ۱۰ هزار عنوان کتاب در کتابخانه علامه امینی، ادامه داد: علامه امینی تلاش قابل توجهی برای تهیه کتاب انجام داده است. سفر او به ایران و هند برای جمع آوری منابع و نوشته های مختلف درباره امیرالمومنین (ع) بود. این کتابخانه بیش از ۱۰۰۰۰ جلد کتاب دارد. نسخه خطی امیرالمومنین با مهر او مربوط به سال ۳۰ هجری قمری در این کتابخانه موجود است.

مدیر کتابخانه عمومی امیرالمنین نجف اشرف با بیان اینکه کتابخانه علامه امینی در حال توسعه است و چهار طبقه به آن اضافه می شود، گفت: قدیمی ترین کتاب این کتابخانه کتاب «شفا» ابن سینا است. در این کتابخانه بیش از ۴ هزار کتاب چاپ سنگی وجود دارد.

مدیر کتابخانه عمومی امیرالمنین نجف اشرف افزود: جمهوری اسلامی در عرصه علم پیشرفت های زیادی داشته است، ایران و عراق اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند و قطعا این تفاهم نامه منجر به همکاری و تعاملات فرهنگی بیشتر بین دو کشور خواهد شد. دو کشور ایران و عراق

وی با استناد به بیانات حضرت آیت الله خامنه ای و آیت الله سیستانی گفت: آیت الله سیستانی بر اهمیت کتابخانه تاکید دارند، کتابخانه باید بهترین فضا برای بازدیدکنندگان باشد وگرنه فایده ای ندارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای معتقد به اهمیت کتابخانه‌ها هستند، افکار و اندیشه‌ها از کتابخانه‌ها به جامعه منتقل می‌شود.

السهلانی افزود: ما باید منابع به ارث رسیده از گذشته را به درستی به نسل آینده منتقل کنیم. تفاهم نامه همکاری بین کتابخانه های عمومی کشور و کتابخانه عمومی امیرالمومنین نجف اشرف امکان اشتراک منابع و نسخ خطی بین ایران و عراق را فراهم می کند. همچنین امکان بهره مندی علاقمندان به جهان اسلام از منابع فراهم خواهد شد. همه کتابخانه های بزرگ دارای نسخه های خطی وسیع و کمیاب هستند. یک کتابخانه عمومی در کاظمین وجود دارد که توسط سید حسین شهرشتانی تأسیس شده است. منابع کتابخانه با محققان، دانشجویان و افراد علاقه مند به اشتراک گذاشته می شود.

به گزارش ابنا؛ در آخرین بخش از این مراسم تفاهم نامه ای بین نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کتابخانه عمومی امیرالمومنین (ع) نجف اشرف منعقد شد.