امیدواریم صنعت چاپ استان ایلام به روز شود


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در ایلام هشتمین جشنواره صنعت چاپ استان ایلام با حضور علی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جلیل آرامیان رئیس اتحادیه چاپخانه داران ایلام روز سه شنبه (۱۳ آبان) برگزار شد.

هوشمند در این جشنواره با اشاره به جایگاه صنعت چاپ در زندگی مردم گفت: هشتمین جشنواره صنعت چاپ در حالی برگزار می شود که در تقویم رسمی یازدهم شهریور ماه به عنوان روز صنعت چاپ نامگذاری شده است، اما به دلیل برگزاری این جشنواره که به زمان دیگری موکول شد. امروز.


سی وی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی جان باختگان صنعت چاپ استان خاطرنشان کرد: امروز یاد و خاطره آن عزیزان را گرامی می داریم. زنده باد یاد و خاطره علی اشرف کرد، محمد عالی بیگی، میلاد نوربخش و رضا ناصریان که عمر پر برکت خود را در این قشر بزرگوار سپری کردند و یادشان را گرامی می داریم.این مسئول فرهنگی تاکید کرد: وسعت صنعت چاپ در ایلام با همه ظرافت و ظرافتی که دارد بیش از آنچه تصور می کنیم ظرفیت دارد. با توجه به بازار مطلوبی که در کشور همسایه یعنی عراق وجود دارد، با توجه به تبصره ۱۸ به دنبال اشتغال و رونق فضای کسب و کار در جهت توسعه صنعت چاپ و به روز رسانی و اعطای ظرفیت به فعالان این حوزه با همکاری اتحادیه هستیم. از Printers.ما انجام می دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: امیدواریم فضای صنعت چاپ در استان ایلام به روز و نوسازی شود و در توسعه اقتصاد استان نقش آفرینی کند.

جلیل آرامیان رئیس اتحادیه چاپخانه داران ایلام نیز در این آیین گفت: صنعت چاپ ایران با بیش از یک قرن و نیم تجربه نشان از قدمت فرهنگی و تمدنی کشور دارد. اولین چاپخانه ایران در سال ۱۲۳۳ در تبریز به همت زین العبدین تبریزی و با حمایت عباس میرزا ساخته شد.رئیس انجمن چاپخانه داران ایلام ادامه داد: بیایید برای چند لحظه به دنیای بدون چاپ فکر کنیم. در صورت عدم چاپ، شناسنامه ای برای معرفی هویت افراد وجود نخواهد داشت و هر کالایی در ارائه خود دچار مشکل می شود.


وی با بیان اینکه علاقه مندیم زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم، ادامه داد: ۱۱ شهریور روز صنعت چاپ ایران برای همه چاپخانه داران است چرا که این صنعت هویت دارد. این روز یادآور تلاش و کوشش مستمر جمع کثیری از کارگران، صنعتگران و هنرمندان است و در یک جمله مرهون زحمات بزرگان فرهنگ ایران است.


در ادامه این نشست عبدی نماینده چاپخانه داران دغدغه ها و خواسته های این صنف را با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در میان گذاشت.


در پایان از فعالان صنعت چاپ قدردانی شد.
هشتمین دوره جشنواره صنعت چاپ استان ایلام با همت و تلاش موسسه فرهنگی هنری عصر پیام ایلام به مدیریت واحد زهرایی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد. فعالان