انتشار دو کتاب نوشته آرشام از کانون پرورش فکریگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) حامد شلگتی در این مراسم گفت: خوشحالم و راضی هستم که امروز در جمع بچه ها شاهد هستم. خوشحالم که به عنوان نماینده شما در سالروز انتشار مجله شهید المساد که یک مجله تخصصی کودک با موضوع ایثار است در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور داشتم. و شهادت

وی با بیان اینکه خاطرات همه ما با مجلات کودک گره خورده است، افزود: همه ما که متعلق به دهه های قبل هستیم، در هر سنی که هستیم، بخشی از خاطرات ما مجله کودک است، اثر کیهان بچه چاچه و مجلات. منتشر شده توسط سروش. سلام بچچه ها، پوپک و… همه اینها خاطرات بزرگان ما را تشکیل می دهد و اینکه موضوع تبدیل به خاطره می شود یعنی تاثیرگذار و ماندگار بوده و در دل و جان ما می نشیند. این رسالتی است که یک نشریه در حوزه کودک و نوجوان باید داشته باشد.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: برخی فکر می کنند عمر نشریات در عصر دیجیتال به پایان رسیده است. یک قانون کلی وجود دارد که ما و شما فعالان حوزه کودک و نوجوان باید به آن توجه داشته باشید و آن این است که اجازه ندهیم ارتباط و ارتباط کودکان با نشریات و کتاب های چاپی قطع شود. این یک قاعده و اصل است و از طرفی ما مخالف دیجیتالی شدن، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و امثال آن نیستیم. با این حال، کودکان نیاز به دسترسی به محتوای دیجیتال از کتاب های چاپی و واقعیت مجازی و واقعیت افزوده از انتشارات چاپی دارند و نکته مهم ترکیب این دو دیدگاه است.

شمقتی افزود: مجله شهید البسطاء را دیدم. کار ارزشمندی است اما از انتشار فیزیکی مجله غافل نشوید. بچه ای که کار شما را می گیرد باید مجله شما را شب روی سرش داشته باشد و ورق بزند.

مدیر عامل کانون همچنین گفت: همه صحبت ها و نکات مقام معظم رهبری در خصوص حوزه کودک و نوجوان و رهنمودهایی را که ایشان داشته اند دیده ایم و به استراتژی کانون پرورش فکری تبدیل کرده ایم. . رشد کودک و نوجوان». یکی از توصیه‌ها و درخواست‌های جدی مقام معظم رهبری از مسئولان امر کودک و نوجوان به‌ویژه در زمینه انتشار کتاب و نشریات کودک و نوجوان این است که کار کودک و نوجوان باکیفیت باشد و حتی عنوان می‌کنند. نباید به کیفیت پایین بسنده کرد. توصیه دیگر رهبر معظم انقلاب در حوزه کودک و نوجوان این است که کار کودک و نوجوان با ابتکار همراه باشد. نباید از این مسائل بگذریم و اگر این مسائل را دنبال کنیم اتفاقات خوبی در جامعه می افتد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از توصیه های مقام معظم رهبری این است که تمامی محصولات کودک و نوجوان به دست همه دانش آموزان برسد و این نیز نکته مهمی است.

مدیر عامل مرکز بر اهمیت کیفیت در انتشار نشریه تاکید کرد و گفت: سطح کار را بالا ببرید و ما نیز این سخت گیری را در کار در مرکز برای چاپ کتاب و سایر محصولات داریم.

شاهلیگی افزود: پس از ماجرای تلخ و دردناک حادثه تروریستی شاه چراغ، آرشام که به همراه خانواده اش جان خود را از دست داد، مجموعه ای از تصاویر و مطالب نوشته شده توسط خود وی در دست داشت و امروز دو جلد از کتاب او را آماده کرده ایم. که در آن چاپ خواهیم کرد.