انتشار ۱۶۱۹۱ عنوان کتاب جدید در بهار ۱۴۰۱ سهم تجدید چاپ ۶۱ درصد است.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)آنچه مسلم است این است که در بررسی وضعیت نشریه نمی توان تاثیر ویروس کرونا را نادیده گرفت. انتشار این ویروس چموش محدودیت های مختلفی را برای فعالان این حوزه ایجاد کرده و پیش بینی و تحلیل آینده نشر را با چالش های جدی مواجه کرده است. مهم ترین راهبرد ناشران برای مدیریت بازار و کاهش نگرانی نسبت به آینده، آنها را به سمت کاهش حجم تولید کتاب سوق داده است. تحلیل های آماری نشان می دهد که تولید کتاب در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ ۱۰.۲ درصد کاهش داشته است.

با عبور از بحران کرونا که حاصل واکسیناسیون مردمی است، امید به تقویت بازار کتاب و همچنین برنامه ریزی برای برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باعث شد تا آمار تولید کتاب در اولین دوره افزایش چشمگیر داشته باشد. سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه سال ۲۰۱۴. پیش از این گزارش شده بود که تولید کتاب در بهار ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه ۵۲ درصد رشد داشته است. در بهار ۱۴۰۱ مجموعا ۲۶ هزار و ۳۶۶ عنوان کتاب در کشور منتشر شد که از این تعداد ۱۸ هزار و ۲۳۹ نویسنده و ۸ هزار و ۱۲۶ عنوان کتاب ترجمه شده است. در حالی که بهار گذشته تعداد عناوین منتشر شده ۱۷۳۷۰ عنوان بود.

به گفته کارشناسان، یکی از شاخص های امید ناشران به آینده بازار کتاب را می توان در میزان چاپ اول و تجدید چاپ یافت. بر اساس آمار خانه کتاب و موسسه ادبیات ایران، مقایسه چاپ اول در سه ماهه نخست سال جاری حکایت از انتشار ۱۶ هزار و ۱۹۱ عنوان کتاب دارد که به معنای رشد ۴۶ درصدی این شاخص نسبت به سه ماهه اول بهار سال گذشته.. در این مدت ۱۱ هزار و ۵ عنوان از چاپ اول حاصل ناشران فعال است.

پایش آماری شاخص تجدید چاپ نشان می دهد که ناشران در بهار ۱۴۰۱ سرمایه گذاری قابل توجهی در تجدید چاپ کرده اند. چرا که این شاخص رشد ۶۱ درصدی را به ثبت رساند. آمار ایران میرر می گوید؛ ناشران در بهار سال گذشته ۶ هزار و ۳۱۱ عنوان کتاب تجدید چاپ کردند که این میزان در بهار ۱۴۰۱ به ۱۰ هزار و ۱۷۵ عنوان رسید. احتمالاً ناشران در بهار امسال با اینکه نگاهی نیمه تمام به افزایش تولید کتاب‌های جدید دارند که منجر به رشد ۴۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است، اما ترجیح داده‌اند در حوزه کتاب فعالیت کنند. سه ماه اول، بر اساس یافته های آنها، بر اساس تمایل مخاطبان خود و بیشتر برای Reprint برای سرمایه گذاری.

پیش از این اعلام شده بود که در سه ماهه نخست سال ۲۶ هزار و ۳۶۶ عنوان کتاب منتشر شده است. از این تعداد ۶۱ درصد چاپ اول و ۳۹ درصد تجدید چاپ هستند. نگاه تطبیقی ​​و موضوع این گزارش حاکی از آن است که در همین مدت سهم چاپ اول ۶۳ درصد و تجدید چاپ ها ۳۷ درصد است.

به نظر می رسد افزایش دو درصدی تجدید چاپ ها در بهار امسال نسبت به بهار گذشته نشان از توجه به مطالعه و کتابخوانی دارد.

با این پرسش‌ها می‌توان به بررسی رشد چشمگیر شاخص‌های نشریات در سه ماهه اول سال نسبت به مدت مشابه به‌ویژه در دو شاخص اول چاپ و تجدید چاپ تعمیق داد. در این مدت چند درصد از ناشران کتاب های جدید و در چه زمینه هایی منتشر کردند؟ همچنین، در مورد موضوع، کدام کتاب‌ها فرصت تجدید چاپ پیدا کردند؟ تعداد چاپ اول و تجدید چاپ چقدر است؟ در ادامه تحلیل آماری وضعیت نشر کتاب در سه ماهه اول سال جاری و سه ماهه بهار سال گذشته بر اساس «آینه نشر ایران»، سعی می کنیم با مروری بر این موضوعات، تصویر روشن تری از انتشار در سال ۱۳۹۴ نشان دهیم. کشور.