انتصاب اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره هنرهای تجسمی Fyre



گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش اداره ارتباطات و رسانه مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اولین جلسه شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) برگزار شد. فرهنگ و ارشاد اسلامی)، عبدالرضا سهرابی (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی)، سید عباس میرهشمی (دبیر پانزدهمین جشنواره) و اعضای شورای سیاستگذاری، این دوره از جشنواره در سالن اجتماعات برگزار شد.

در این نشست محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: این جشنواره می تواند آینده هنرهای تجسمی کشور را رقم بزند. اگر ما در حوزه هنرهای تجسمی بتوانیم ریل دقیق و درستی داشته باشیم، سایر حوزه های هنری مانند سینما، انیمیشن، هنرهای نمایشی و … نیز برکت آن را خواهند گرفت.

سالاری ادامه داد: اگر نتوانیم اندیشه شفاف، شفاف، متعالی و دینی را در عرصه هنرهای تجسمی کشور گسترش دهیم، در این صورت متاسفانه همه حوزه ها باید تلاش کنند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

معاون هنری رئیس جمهور با اشاره به اهمیت انتخاب اعضای شورای سیاست گذاری گفت: امیدوارم بتوانیم هر آنچه در حوزه اخلاق متعالی و مفاهیم معرفتی ما آمده را در جشنواره پانزدهم ارائه کنیم. .

سالاری همچنین به آسیب های حوزه هنر در سال های گذشته و ناآگاهی های موجود در آن اشاره کرد و از تلاش برای کاهش این آسیب ها در دوره های قبل از جشنواره هنرهای تجسمی فایر خبر داد.

در بخشی دیگر از این نشست عبدالرضا سهرابی، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر مهم ترین رویداد برگزار شده در حوزه هنرهای تجسمی در کشور است. با توجه به اهمیت جشنواره و نقش هنرهای تجسمی به عنوان بستری برای سایر رشته های هنری، تصمیم گرفتیم در انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره دقت بیشتری داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم روندی را ترسیم کنیم که برای پیشبرد اهداف جبهه فرهنگی- هنری انقلاب اسلامی مفید و موثر باشد و زمینه مناسبی را برای دوره های آتی جشنواره ایجاد کند.

وی تصریح کرد: تغییر در ساختار و قالب جشنواره هنرهای تجسمی فایر یکی از دغدغه های جدی ما است، اما از آنجایی که طرح پیشنهادی برای این تغییر ممکن است به جشنواره امسال راه پیدا نکند، پانزدهمین جشنواره را در همین راستا برگزار خواهیم کرد. سبک و سبک مانند قبل. بنابراین تغییرات ساختاری جشنواره در دوره شانزدهم به چشم می خورد. امیدوارم با همکاری اعضای افتخاری شورای سیاستگذاری در جشنواره پانزدهم بتوانیم رویدادی متفاوت از دوره های قبل ایجاد کنیم.

همچنین در بخشی دیگر از این نشست سید عباس میرهشمی دبیر پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: سال گذشته زمان زیادی را صرف طراحی ساختار جدید جشنواره کردیم اما با توجه به اینکه این طرح همچنان نیازمند کارشناسی و مطالعه است. ، مقرر شده در این دوره نیز طبق روال و ساختار دوره های پیش جشنواره عمل شود.
میرهشمی افزود: اگر مروری بر رویدادهای روز دنیای هنر داشته باشیم، می بینیم که دیوارهای موجود بین رشته ها در برخی نقاط کوتاه شده یا به کلی از بین رفته است. با این حال، دیوارهای موجود بین رشته‌های هنری ما همچنان بالاست و با وجود این، ما اصرار عجیبی بر ایجاد دیوار بین گرایش‌های رشته‌های هنری داریم. این وضعیت با خواسته های کنونی دنیای هنر سازگار نیست. یکی از اهداف هنر جدید محو کردن، کوتاه کردن و حذف دیوارهای مذکور است. امیدوارم بتوانیم ایده هایی داشته باشیم که بر اساس آن گرایش های هنری با یکدیگر ادغام شوند و از تعدد گرایش ها تا حد امکان بکاهیم. اگرچه ممکن است در برخی موارد با چالش هایی مواجه شویم، اما این دیدگاهی است که باید به سمت آن حرکت کنیم. به همین دلیل در این دوره از جشنواره نیز مانند دوره قبل، همه رشته های هنری را خواهیم داشت.

در ادامه این جلسه هر یک از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره نظرات خود را در راستای برگزاری هر چه بهتر پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فایر بیان کردند.

در پایان محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور انتصاب شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره را داد.

از این رو، عبدالرضا سهرابی (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری) و سید عباس میرهشمی، مسعود نجابتی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، عبدالرحیم سیاهکارزاده، یدالله کابلی، نادر قشکایی، مینا صدری، محمدرضا میری، مانیدزه آرمین، پریسا شاد قزوینی، کاظم طلایی و امیر راد به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر منصوب شدند.