انجام اولویت پژوهشی معاونت گردشگری، اهمیت پژوهش و تالیف کتب گردشگریگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گروه تحقیقات گردشگری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از طریق اجرای طرح های تحقیقاتی مطابق با اولویت های معاونت گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تدوین استانداردهای خدماتی در حوزه گردشگری، خدمات مشاوره ای برای تهیه طرح های تحقیقاتی در خصوص سرمایه گذاری و امکان سنجی پروژه های گردشگری در استان ها و… در راستای انجام تحقیقات اساسی در حوزه گردشگری گام بر می دارد.

ناصر رضایی رئیس گروه تحقیقات گردشگری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهر ۱۴۰۱، با اشاره به یکی از مهمترین اهداف پژوهشکده که توسعه و گسترش تحقیقات در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری در راستای احیا و مستندسازی آثار به منظور حفظ کیفیت و ایجاد بستر مناسب برای ارتقای فعالیت‌های پژوهشی مرتبط است، بخشی از وظایف گروه پژوهشی گردشگری را تشریح کرد.

شمارش و تعیین اولویت‌های پژوهشی با توجه به نیازهای فعلی و واگذاری آن به کارشناسان و پژوهشگران دانشگاهی و غیردانشگاهی، انجام طرح‌های تحقیقاتی اجباری مطابق با اولویت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌ویژه معاونت گردشگری ریاست جمهوری، برگزاری نشست های تخصصی مرتبط با موضوعات مختلف گردشگری به صورت دوره ای و عضویت در کمیته علمی کنفرانس های مختلف در سطح ملی و منطقه ای از جمله وظایف گروه پژوهشی گردشگری توسط اعضای هیات علمی و کارشناسان پژوهشی است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ارائه خدمات مشاوره ای برای تهیه طرح های تحقیقاتی در خصوص سرمایه گذاری و امکان سنجی پروژه های گردشگری در استان ها، همکاری با نهادهای بین بخشی مانند شهرداری ها و کمیسیون گردشگری. اتاق بازرگانی، تدوین استانداردهای خدمات در حوزه گردشگری با سازمان استاندارد، اولویت‌بندی پژوهشی پایان‌نامه‌های دکتری و کارشناسی ارشد رشته‌های مرتبط و ارائه خدمات تخصصی برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری توسعه گردشگری به سازمان‌های مرتبط. و شهرداری ها و دهیاری های کشور از دیگر وظایف این مرکز است که نسبت به آن فعالیت می کند.

رضایی پس از معرفی ساختار گروه پژوهشی گردشگری، به انتشار ۹ مقاله در حوزه گردشگری در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ اشاره و تصریح کرد: تأثیرات ویروس کرونا بر تقاضای اقتصاد کلان ایران (ارشک ملامی) ، یزدان سیف، علیرضا رحیمی، علیپور عزیزی)، امکان سنجی و مکان یابی روستاهای مستعد احداث اکوکمپ های بین المللی؛ مطالعه موردی استان کرمانشاه (بهار بیشمی و مصطفی محمودی)، نقش سازه‌های اصلاحی در جذب گردشگری و کاهش خطرات ناشی از فرسایش و رسوب‌گذاری. بررسی شهر خرم آباد (بهار بیشمی و وحید بیرانوندی)، تشخیص مصلحت مکان‌های احداث سازه‌های سنگی مشبک با استفاده از فرآیند تحلیل شبکه. مطالعه موردی شهر خرم آباد (وحید بیرانوندی و بهار بشمی) عناوین برخی از این مقالات است.

وی، تحلیل کیفی آسیب‌های اپیدمی کووید ۱۹ بر اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان مازندران (بهار بیشمی، زهرا پازوکی‌نژاد و گلمرضا کشف)، تأثیر عوامل مهم توسعه اکوتوریسم شهری بر افزایش تاب‌آوری؛ مطالعه موردی منطقه ۲۲ تهران (حسن عسگری دنفه، علی محمدی، برهان ریاضی اصفهانی و بهار بشمی)، ظهور و سقوط تئاترهای لاله زار بین سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ (ناصررضایی، محمدرضا رضوانی و حامد روضه زاده) و رسانه های توسعه اقامتگاه های بوم گردی منطقه لواسانات در استان تهران (ناصر رضایی، علی گرانمایه پور و راضیه حسینی) از دیگر مقالات منتشر شده توسط گروه پژوهشی گردشگری است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه با بیان اینکه در دستور کار این مرکز قرار دارد، میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد و گفت: در این کارگاه آموزشی شرکت کنندگان با مفهوم گردشگری تجلی آشنا شدند. تقسیم بندی آن بر اساس مقیاس از رویدادهای بزرگ تا بزرگ، رویدادهای خارق العاده، رویدادهای مهم و رویدادهای محلی.

رئیس گروه تحقیقات گردشگری مرکز تحقیقات میراث فرهنگی و گردشگری در پایان چندین کتاب تالیف، چاپ و منتشر شده توسط این مرکز از جمله; مطالعات موردی کارآفرینی اجتماعی و گردشگری کارآفرین (بهار بشمی)، گردشگری عشایری با رویکرد گردشگری عشایری در استان کرمان (روکی شویا) و امنیت ملی و شرکت های فراملی با تاکید بر ایران (ناصر رضایی و محمد میرزایی) و افزود: مطالعه ، تحقیق و تالیف کتاب در زمینه گردشگری فعالیت های گسترده ای در حال انجام است.

لازم به ذکر است هفته گردشگری ایران از ۱۴ تا ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱ با شعار «رشد ایده های نو در گردشگری ایران» با برگزاری ۹۰ جشنواره و رویداد محلی همراه است.

سازمان جهانی گردشگری با نگاهی به جوامع محلی و ظرفیت های آنها این روز را به «بازاندیشی گردشگری و بازنگری در گردشگری» اختصاص داده است و شعار ایران با توجه به انتخاب سازمان جهانی گردشگری و شعار سال مقام معظم رهبری مشخص شده است.