انواع قرص آهن و اثربخشی آنها


همانطور که همه می دانیم آهن یک ریز مغذی ضروری برای بدن است که بسیاری از مردم از آن رنج می برند. مصرف قرص آهن بهترین راه برای درمان کم خونی فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد و اثربخشی آنها بسته به نوع نمک مورد استفاده در تهیه آنها متفاوت است.
آهن به طور کلی به اشکال زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

فومارات آهن
گلوکونات آهن
سولفات آهن
گلیسینات پایه آهن

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در فرد ایجاد کنند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. آهن فومارات ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر بیماری های دستگاه گوارش مضر باشد و نگرانی هایی در مورد فراهمی زیستی این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن پرکاربردترین شکل مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان و در دسترس است اما عوارض گوارشی زیادی دارد. از سوی دیگر ، جذب سولفات آهن بسیار کم است و بیماران باید دوزهای بالاتری برای درمان مکمل تجویز کنند. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات موجود در رژیم غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر است. گلوکونات آهن ، اگرچه محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقادیر کمی آهن عنصری است.

آهن ذهنی

محتوای آهن عنصری در هر نوع مکمل آهن ممکن است یکی از مهمترین ملاحظات در انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن عنصری به مقدار دقیق آهن که یک قرص یا کپسول مکمل دارد اشاره دارد. این آهن است که جذب می شود و می تواند توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن عوارض جانبی جزئی از جمله یبوست ، اسهال ، تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع تیره رنگ (احتمالاً نشانه ای از زخم فوقانی دستگاه گوارش) ایجاد می کند. بیشتر عوارض جانبی مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با آهن برطرف می شود. در صورت تداوم علائم ، مشورت با پزشک ضروری است.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن تنظیم می شود و بیشتر به طور کلی توسط افرادی که سطح آهن خون آنها پایین است جذب می شود. این بدان معناست که فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن می تواند 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند ، در حالی که فرد مبتلا به کمبود آهن می تواند تنها 10 درصد آهن را مصرف کند. با وجود این پدیده ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها مطمئن شوند.

آهنی شلات

آهن کلات نوعی مکمل آهن است که به طور شیمیایی اصلاح شده است تا بدون تجزیه از دستگاه گوارش عبور کند. منظور از “کلات” این است که یونهای فلزی با یونهای غیر فلزی ترکیب شده و مولکول جدیدی را تشکیل می دهند.
از لحاظ تئوریک ، این فرایند طوری طراحی شده است که آهن می تواند بدون هضم از فرایند گوارش عبور کند. در عوض ، کلات آهن وارد سلول ها شده و همراه با اسیدهای آمینه ای که به آن متصل است جذب می شود. آهن شلات با بسیاری از نام ها و مارک های رایج شناخته می شود. کلات گلیسینات پایه آهن یکی از رایج ترین نامهای آن است.

با مکمل های آهن امروز آشنا شوید (سود ببرید): قرص آهن Ferro Plus Vivetion

گلیسین پایه آهن

کلات پایه گلیسینات از دو مولکول گلیسین تشکیل شده است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. فراهمی زیستی این مکمل در سلول های مخاطی جذب آهن را افزایش می دهد و به سرعت به بافت های هدف بدن منتقل می شود. بنابراین ، دوزهای کمتر آهن برای مکمل درمانی مورد نیاز است ، که ممکن است مشکلات گوارشی را کاهش داده و خطر اضافه بار آهن را کاهش دهد.
خوشبختانه ، گلیسین آهن کلات با غذا واکنش نشان نمی دهد و سطوح بالای فیتات ها یا فیبر در رژیم غذایی مانع عملکرد آن نمی شود. علاوه بر این ، جذب بیس گلیسینات آهن با حضور سایر داروها مانع نمی شود. اسید فیتیک با رژیم غذایی باعث ایجاد رسوب نامحلول کلات ، سبوس و غیره نمی شود و منجر به واکنش های شیمیایی می شود که نمی تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند.
تحقیقات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و حفظ می شود. پس از جذب در مخاط بافت ، شلاتور هیدرولیز می شود و آزادسازی آهن به داخل پلاسما و سایر بافت ها و اندام های بدن مشابه سایر بافت ها تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات در بافتهای خون ساز مورد استفاده قرار می گیرد و بخش اسید آمینه از طریق مسیرهای متابولیکی طبیعی اسیدهای آمینه متابولیزه می شود. زیرا این شکل از آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیس گلیسینات آهن یکی از بهترین قرص های آهن است که علاوه بر جذب بهتر ، عوارض گوارشی کمتری دارد و بنابراین ممکن است بهترین گزینه برای افراد مبتلا به کم خونی باشد.

نویسنده طیبه رفیعی
منبع: Wearfeel

دیدگاهتان را بنویسید