اولین جشنواره بین المللی شعر آیینی برگزیدگان خود را شناختبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ابنا) در این مراسم که روز چهارشنبه (۱۸ شهریور) با حضور جمعی از شاعران آیینی کشورمان و نمایندگان مردم کشورهای اسلامی پس از قرائت پیام رئیس جمهور توسط حجت الاسلام سید عبدالله حسینی برگزار شد. . مدیر جشنواره در بخش جهانی نهال ولجی، فاطمه بندلی و نسیم جعفر مقام اول تا سوم این بخش را کسب کردند.


مهدی زارعی از برگزیدگان بخش شعر فارسی شعر برگزیده خود را قرائت کرد. در ادامه هادی سعیدی کیاسری رئیس کمیته داوران بخش فارسی بیانیه کمیته داوران را قرائت کرد. در این بیانیه آمده است:

«کسی که از یک نیش جادویی درد می کند
محل دفن حسین داغ است
هرگاه بر خاک کربلا نماز می خوانند
خون در گردش او می چکد

ابوالمعانی بیدل دهلوی


ادبیات عاشورا به مثابه پرتوی نورانی و پیامی انسان ساز و مظلومانه انقلاب کبیر سیدالشهدا(ع) و از متن خون و حماسه ها و جانفشانی های امام، یاران بزرگوارش در دل میدان کربلا زاده شد. . و حامیان، و بر بال های تاریخ برای نسل ها و نسل ها برخاستند، در غروب های بعد بال گشود. خطبه ها و خطبه های مهیج حضرت طرالله (علیها السلام) و زینب کبری و ناله های مردانه و دشمنان قمر بنی هاشم، علی اکبر و قاسم بن الحسن به همراه اشعار حماسی بزرگوارانی چون حبیب بن مظهر، بریر بن قادر، مسلم بن. عوسجه، حر بن یزید ریاحی و زهیر بن قین و دیگر شوالیه های برگزیده لشکر، سنگ بنا و نقطه آغاز ادبیات درخشان عاشورا هستند که با کمک قریحه راه پرافتخار خود را در عرصه ادبیات عربی و فارسی ادامه دادند. و قلم سخنوران بزرگ شیعه و غیر شیعه تا امروز با شهرت و منزلت و اعتبار.
شعر عاشورایی به عنوان فصلی درخشان و مهیج از بارگاه باشکوه و کم نظیر شعر فارسی، در قرون گذشته همواره نماد و بیان شایسته و درخشانی از تجلی حکمت و حقیقت در آثار عدالت خواه و ضد ما بوده است. شاعران دروغین پیام رهایی بخش انقلاب کربلا که جان و گوهر ادبیات بیداری و حماسی عاشورا است و ارادت به حقایق و معارف آن حماسه بزرگ از آغاز شعر فارسی در آثار منعکس و منعکس شده است. از بزرگ ترین سخنوران و حکیمان ایران بزرگ نسل به نسل و دوره به دوره شکوفاتر و زنده تر شد و شکوه و زندگی پرنشاط خود را به نمایش گذاشت. از حکیم کسایی مروزی که مضمون و محور شعر مستحکم خود را با افتخار به بیان صلوات الله علیه و شرح واقعه کربلا اختصاص داده است و پدر شعر فارسی رودکی سمرقندی. رهبر کاروان سخنوران شیعه، استاد طوس، حکیم ابوالقاسم فردوسی، حکیم سنایی، ناصر خسرو و قوامی. محتشم بزرگ، میرزا عبدالقادر بیدل، عمان سامانی، علامه اقبال لاهوری و صدها سخنران بزرگ دیگر به معاصران نامدار ما که به سعادت درک انقلاب شکوهمند اسلامی، منظره و روایت خاصی از انقلاب کربلا ارائه می دهند، همگی در شوق و شکوه و کمال و بالندگی ادبیات عاشورایی و انشاءالله موفق باشند.
اما از آنجا که انقلاب کربلا منظومه ای وسیع، اسرارآمیز، زنده و تپنده است که درس و عبرت آن پایانی ندارد، به قول آقای ابوالمعانی بیدل دهلوی، همیشه می توان در این خانه اسرار تأمل کرد و آموخت. درس ها:
چه کسی در این انجمن محرم عشق گئور حضور دارد؟
ما همه جاهلیم، آینه در کربلاست
برپایی و برگزاری جشنواره شعر آیینی و عاشورایی در کشوری که از یک سو وارث درخشان ترین ادبیات جهان است و از سوی دیگر عاشق معارف حکمت الهی است و می تواند بیان کند. پیام‌های بشردوستانه و آزادی‌بخش امام حسین (ع) و انقلاب کربلا به جهان زبان مؤثر شعر، علاوه بر ارزش‌های ادبی و بلاغی، یک ضرورت و رسالتی است که باید به بهترین نحو محقق شود. ممکن است.
بر این اساس، در مرحله اول جشنواره شعر آیینی که به تبیین و ارائه شعری انقلاب کبیر کربلا اختصاص دارد، کمیته برگزاری و هیئت داوران توافق کردند که با رعایت اصول و مبانی متداول معتبر جهانی جشنواره های ادبی، استانداردهای بلاغی را رعایت کرده و محتوای خاصی را مبنای انتخاب آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره قرار داده و نتیجه را طبق قاعده انصاف به اکثریت داوران هر مرحله واگذار می کنند.
جدای از ویژگی های کلامی و ادبی، طراوت و شعر کلام و بدعت های مورد انتظار از شعر شریف این عصر عاشورایی، اشراف فکری شاعران شرکت کننده در جشنواره برای جزئیات و ظرافت های واقعه، تنش. و تطابق روایت، لحن و زبان اثر با مضمون و محتوا رعایت ادب و ادب خاص نعت و منکبت و پرهیز از آلودگی های زبانی و بیانی که منجر به هتک حرمت فضای مقدس الهی می شود، درک درست و تبیین و دقیق. ارائه پیام انقلاب کبیر کربلا، توجه ویژه به سرگردانی انسان امروزی و مبارزه مستمر و پایدار خیر و باطل در طول اعصار به ویژه امروز و در نهایت ترسیم آثار کمتر دیده شده واقعه عاشورا و ارائه اثربخش. و روایت های مناسب از مولفه های تجلی در قالب شعری نو که صرفا برای شرکت در این جشنواره سروده شده بود، مبنای و معیار انتخاب آثار در سه مرحله مختلف هیئت داوران بود.
بر این اساس هیئت محترم داوران در مرحله اول ۴۷۰ مقاله از بین ۲۵۰۰ مقاله رسیده به دبیرخانه را واجد شرایط آزمون در مرحله دوم تشخیص دادند. به همین مناسبت بر اساس رای و امتیاز داوران مرحله دوم، ۷۰ شعر در قالب های مختلف قدیمی، نیمه رسمی و آزاد در مرحله نهایی قرار گرفت. در نهایت و در مرحله پایانی، گروه سوم داوران جشنواره پس از بررسی دقیق بلاغت و محتوای این ۷۰ اثر و دادن امتیاز جداگانه از ۱ تا ۱۰۰ به هر قطعه شعر، سه اثر را به عنوان برگزیدگان اول تا سوم انتخاب کردند. و ۱۲ اثر به عنوان آثار برگزیده اول جشنواره شعر آیینی را معرفی کردند. قابل درک است که در هر سه مرحله، ارزیابی آثار با حذف نام شاعران و صرفاً بر اساس تعداد و رمز انجام شده تا سوگیری نداشته باشد.»

و برگزیدگان و برگزیدگان اولین جشنواره شعر آیینی ویژه عاشورایی جهان به شرح زیر است:
مرتضی حیدری آل کثیر
مصطفی جلیلیان مصلحی
پرویز بیگی حبیب آبادی
بیا فاروسی
مهدی زارعی
محمد سعید میرزایی
سید ابوطالب مظفری
حسن خسروی وقار
سید اعظم حسینی
گلمرضا کافی
امیر رسولی
محمد بالکی


هیئت داوران در پایان به برگزیدگان و برگزارکنندگان این جشنواره معنوی تبریک می گوید، با این امید که به همت شاعران خوش بیان و فداکار کشورمان که به حق پاسداران زبان فارسی و منادی ارزش ها هستند. و آرمان های ملت بزرگ ایران و با حمایت صمیمانه مسئولین فرهنگی. باشد که سرزمین این نهاد ارزشمند در تقویم فرهنگی ما و ملت های مسلمان به جایگاه شایسته خود دست یابد و دوران هر دوره با شکوه تر، مؤثرتر و شایسته تر باشد.

چنین باد!
به خاطر محمد و معبود جلال او (صلی الله علیه و آله و سلم)


اسامی داوران مرحله نهایی به ترتیب حروف الفبا:
استاد علی منسی
استاد علی موسوی گرمارودی
استاد علی معلم دامگانی
استاد علیرضا قزوه
استاد محمدرضا سنگری
استاد محمدعلی مجاهدی پروانه
استاد مصطفی محدثی خراسانی
استاد سید حسین مهدوی م. تایید
استاد سید رضا محمدی از افغانستان
استاد محمدکاظم کاظمی از افغانستان.
استاد قاسم صرافان
استاد هادی سعیدی کیاسری


همچنین سیدعبدالله حسینی نفر اول جشنواره با بیان اینکه در کشور ما شعر جزء مجمع است، گفت: در کشورهای دیگر با کمبود شعر آیینی غنی برای استفاده در مجلس مواجه هستیم و هدف از برگزاری جشنواره چیست. برای پر کردن این شکاف بود. .

وی با اشاره به اینکه ایمان، عمل صالح، یاد خدا و دعوی (پیروزی) از ویژگی های قرآنی شاعران است، افزود: هر شاعری که شعری غیر از پیروزی به کار برد، گمراه شده است. بزرگترین ظلم تاریخ در حق خاندان عصمت و امام حسین علیه السلام شد و شاعر باید در این زمینه شعر بگوید.

حسینی ادامه داد: این جشنواره سه سال پیش در آفریقای جنوبی راه اندازی شد و خوشبختانه مورد استقبال شاعران بزرگ قرار گرفت.

در ادامه خجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از شرکت کنندگان در این جشنواره قدردانی کرد و این تلاش را کم نظیر ارزیابی کرد.


بخش پایانی این مراسم اهدای تندیس، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ یورو به ۱۱ نفر از شایستگان جشنواره و همچنین معرفی سه برگزیده نهایی بود.

به مهدی زارعی تندیس، لوح تقدیر و مبلغ ۵۰۰۰ یورو مقام اول، محمد ساعد میرزایی تندیس، لوح تقدیر و مبلغ ۲۵۰۰ یورو و مقام سوم سیدعبدالله مظفری اهدا شد. تندیس، لوح تقدیر و مبلغ ۱۲۵۰ یورو اعطا شد.