اولین رویارویی چین با قدرت های هژمونیک اروپایی در قرن نوزدهمگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)اولین رویارویی چین با قدرت های هژمونیک اروپایی در قرن نوزدهم و سیر رویدادهای مهم در نیمه دوم قرن بیستم (انقلاب کمونیستی چین، تشکیل و فروپاشی اتحاد استراتژیک چین و اتحاد جماهیر شوروی، جنگ کره، جنگ ویتنام، دیدار تاریخی رئیس جمهور ریچارد نیکسون از چین، مسئله تایوان و چگونگی بازگشایی چین پس از دهه‌ها انزوا و پیوستن به نظام اقتصادی جهانی) در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در بخش‌های پایانی کتاب ضمن بررسی ویژگی‌های اصلی پیشرفت سریع و شگفت‌انگیز اقتصادی چین، به تحلیل نقش این کشور در نظم جدید بین‌المللی و چشم‌انداز همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب و به‌ویژه با ایالات متحده می‌پردازد. و سعی در ارائه تصویری کارشناسی از پیامدهای ظهور چین در دا به خواننده با عنوان یک بازیگر قدرتمند اقتصادی و تمایل آن به بزرگترین اقتصاد جهان ارائه کرد.

چین برخلاف اروپا هرگز با هیچ کشوری روابط پایداری بر اساس برابری متقابل برقرار نکرده است و دلیل آن این است که هرگز با کشوری که از نظر وسعت و فرهنگ قابل مقایسه با چین باشد، مواجه نشده است. در تعبیر چینی «استثنایی‌گرایی»، ایده‌ها و ارزش‌های چینی صادر نمی‌شد، بلکه این وظیفه خارجی‌ها بود که به چین سفر کنند و به دنبال این ایده‌ها و ارزش‌ها باشند. چینی ها معتقد بودند که کشورهای همسایه می توانند به چین دسترسی داشته باشند و از فرهنگ غنی آن بهره ببرند تا زمانی که حاکمیت مطلق دربار چین را به رسمیت بشناسند.

برای چین که از پشتوانه چهار هزار سال تداوم تمدنی بی‌نظیر و دو هزار سال حیات به عنوان کشوری یکپارچه و یکپارچه برخوردار بود، نمی‌توانست در قبال تجاوزات و ماجراجویی‌های افسارگسیخته بیگانگان رفتاری ملایم و مسالمت‌آمیز داشته باشد. . در طول این دوره هزارساله، کسانی که موفق به فتح یا اشغال چین شدند، یا تجلیات فرهنگ چینی را با اراده خود پرورش دادند و تطبیق دادند، یا در آن یکپارچگی ناپدید شدند. در جریان درگیری های سال ۱۸۶۰، خود امپراتور به همراه آن دسته از درباریان که اصرار بر مخالفت با بریتانیا داشتند، از پایتخت گریخت.

در کشمکش میان هوی و هوس یک کشور ضعیف از یک سو و ادعاهای امپراتوری جهانی آن از سوی دیگر، اصلاحات چین کند و ناپیوسته بوده است. تا اینکه سرانجام در کودتایی که از درون کاخ شاهنشاهی طراحی و هدایت شد، امپراتور که تمایلات اصلاح طلبانه داشت، مجبور به کناره گیری شد و «امپراطور سیکسی» جایگزین آن شد و به این ترتیب سنت گرایان دوباره کنترل حیاط امپراتوری را به دست گرفتند. . در این شرایط، دیپلمات ها تنها در تلاش بودند تا دامنه آسیب های احتمالی به کشور خود را محدود کنند و از فرسایش بیشتر حاکمیت آن جلوگیری کنند.


کتاب «چین» نوشته هنری ا. این کتاب توسط انتشارات فرهنگ مساهر منتشر شده است.