اولین کتاب دوسالانه علوم انسانی با رویکرد اسلامی برگزار می شودگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) علی محمد حکیمیان رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه افزود: پژوهشکده حوزه و دانشگاه حاصل تفکر امام خمینی (ره) و تاکید مقام معظم رهبری بر تحولات حوزه علوم انسانی اسلامی است. تحول اساسی در سطح انقلاب با تغییر حوزه علوم انسانی و تعالی آن امکان پذیر است و انقلاب اسلامی بدون این تحول به اهداف خود نمی رسد.

وی ادامه داد: تحولی که باید در سطح یک انقلاب در حوزه علوم انسانی رخ دهد، رخ نداده است. هر چند در سمینارهای سراسر کشور و دانشگاه ها و موسسات اقماری آنها تلاش های زیادی صورت گرفته و کارهای قابل توجهی انجام شده است. گاه این گام ها در تراز انقلاب اسلامی محقق نشد و نتوانست تاکیدات مقام معظم رهبری را تحت عنوان الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت مطابق بیان گام اول و دوم محقق کند. و هدف بزرگ او

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاکید کرد: موتور محرکه این موارد تحول در حوزه علوم انسانی است که باید اتفاق بیفتد. ما در حوزه های مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی و مهندسی گام های موثری برداشته ایم، اما آنچه انقلاب را تضمین می کند و آن را اعتلا می بخشد تحولی است که باید در حوزه علوم انسانی به ویژه اسلامی سازی، بومی سازی، کاربردی و شدن صورت گیرد. موثر در مسیر تحول

حکیمیان خاطرنشان کرد: بهترین و مؤثرترین کار در تحول علوم انسانی این است که همه نیروها را زیر یک چتر جمع کنیم و کار تحول علوم انسانی را بر اساس مبانی والای اسلامی و مترقی انقلاب اسلامی شاخص کنیم که امام خمینی (ره) RA) پایه و اساس آن را تنظیم کرد.

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه و دانشگاه گفت: در ۱۱ حوزه خانواده، روانشناسی، علوم تربیتی، فلسفه علوم انسانی، اقتصاد، جامعه شناسی، مدیریت، علوم سیاسی، ارتباطات، آینده پژوهی، حقوق و فقه اجتماعی و از آثار فروردین ۱۳۹۸ تا اسفند ۱۴۰۰ منتشر شد که در محور اول از شاخص های مورد نظر مجموعه تجلیل شد.

وی گفت: در محور دوم طرح های پژوهشی آماده چاپ ارزش گذاری و حمایت می شود. طرح‌های پژوهشی با شاخص‌های مؤثر در تحول علوم انسانی را شناسایی و منتشر می‌کنیم تا به جامعه علمی معرفی شوند. محور سوم، ارزش گذاری و حمایت از طرح های پژوهشی برتر است.

حکیمیان تصریح کرد: امسال با توجه به اولین سال اجرای برنامه، آن را به این چند حوزه محدود کرده ایم، اما در نظر داریم در عرصه بین المللی در این زمینه گام های موثری برداریم و دوسالانه بعدی برای سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، مقالات بین المللی که از علوم انسانی است، آنچه را که نوشته شده با رویکرد اسلامی نیز بررسی می کنیم، زیرا باید انقلاب و اصول آن را به جهانیان ارائه کنیم.

نفر اول پژوهشکده حوزه و دانشگاه یادآور شد: باید با جامعه علمی دنیا صحبت کنیم و مبانی خود را به دنیا عرضه کنیم و شاخص هایی را که انسان طبیعی را به انسان متعالی تبدیل می کند و عالم مادی را اعتلا می بخشد به جهانیان ارائه کنیم. به عالم روحانی . این گام بعدی و به نوعی یک نتیجه فرهنگی است.

وی افزود: باید بعد تمدنی را فعال کنیم و با توجه به استعدادهای خوبی که در دانشگاه ها و حوزه های علمیه در حوزه علوم انسانی داریم، این امکان وجود دارد. ما باید زمینه گفت و گو با دنیا را فراهم کنیم و اگر بر این توافق برنامه فرهنگی که خارج از اراده دولت ها است تاکید شود، ایران هرگز محدود نخواهد شد.

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عنوان یک سازمان بخشی از تحول علوم انسانی را بر عهده دارد و به نظر می رسد وزارت علوم و مدارس علمیه که استعدادهای اسلام مترقی را در اختیار دارند. سطح انقلاب باید با همت و کمک سازمان های اقماری در حوزه علوم انسانی حوزه و وزارت علوم، تشکلی تشکیل دهد که بخشی از وظیفه تحول علوم انسانی را بر عهده بگیرد. آنها با هم یک هندسه کاری منظم و یک سیستم جامع ایجاد می کنند که علوم انسانی را در زمین متحول می کند.