بازنمایی اندیشه امام خمینی (ره) در دنیای کتب دفاع مقدس


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از شهریور ۱۳۵۹ که صدام حسین به ایران حمله کرد، کشور درگیر جنگ فرسایشی شد، مهمترین شخصیت سیاسی داخلی که در سرنوشت این جنگ تأثیرگذار بود، امام خمینی بود. وی با بینش و اندیشه خود حضور جمع کثیری از مردم در کنار نیروهای نظامی ارتش و سپاه را در جنگ ضروری می دانست و در مقاطع مختلف پیام هایی از توسعه جنگ منتشر می کرد که گاه تقویت می شد. روحیه از مبارزان

امروزه کتاب یکی از بهترین ابزارهایی است که می توان برای بررسی و تحقیق اندیشه امام خمینی (ره) در موضوع دفاع مقدس استفاده کرد. موضع ایشان در این خصوص چگونه بود و با گفتار و عملکرد خود وضعیت جنگ تحمیلی را چگونه مدیریت می کند؟

جستجوی اطلاعات در سایت خانه کتاب و ادبیات ایران با عبارت «دفاع مقدس امام خمینی» نشان می دهد که حدود ۱۰ تا ۱۵ عنوان کتاب با موضوع اصلی نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس توسط انتشارات مختلف منتشر شده است. ناشران آثار دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که موضوع اصلی کتاب مطالب دیگری است و اشاره به نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس جزء فرعی اثر است.

در این گزارش گزیده ای از آثار مرتبط با نقش و عملکرد امام خمینی (ره) در دفاع مقدس ارائه می شود:دفاع مقدس در بیانات امام خمینی (ره).
مجموعه ۵ جلدی کتاب «دفاع مقدس در بیانات امام خمینی(ره)» موضوعات مختلفی را در بر می گیرد که در هر جلد به یک موضوع می پردازد. «جنگ تحمیلی چیست و چرا (۲ جلد)»، «صلح»، «خاورمیانه و کشورهای اسلامی» و «نظم جهانی» عناوین مختلف این مجموعه است. این کتاب ها بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ منتشر شده اند.


این کتاب ها توسط انتشارات مرز و بوم (وابسته به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس) منتشر شده و توسط حیار و حسین اردستانی تهیه شده است. این کتاب‌ها به تشریح گزینش، طبقه‌بندی و سازماندهی دیدگاه‌های امام خمینی (ره) در موضوعات مختلف از جنگ عراق و ایران می‌پردازند. بنابراین دیدگاه امام نسبت به ماهیت اسلامی و الهی جنگ; تحمیل و دفاع از جنگ؛ نقش اقشار مختلف در جنگ؛ ماهیت رویارویی در جنگ؛ رفتار جمهوری اسلامی و حزب بعث عراق در جنگ؛ دلایل شروع جنگ؛ انکار پذیرش صلح و پذیرش قطعنامه ابراز می شود.کتاب دفاع
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس علاوه بر انتشار یکی از کتاب‌های «دفاع مقدس در بیانات امام خمینی (ره) (کتاب اول)» با عنوان «صدام و حزب بعث»، مجموعه در مجموع شش جلد. دیگری کتابی با عنوان «کتاب دفاع» با موضوع بازتاب امام خمینی (ره) در دفاع مقدس منتشر کرده است.


کتاب «صحیفه‌الدفاع: روزشمار بیانات، پیام‌ها و احکام امام خمینی (قدس سره) در دفاع مقدس ۱۳۵۹ – ۱۳۶۸» اثر نعمت‌الله عاملی در سال ۱۴۰۰ منتشر شد. این کتاب ۸۶۸ صفحه ای و فصول مختلف آن بر اساس تقویم تاریخ شمسی و معادل قمری آن، بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی را به صورت زمانی تقدیم مخاطبان می کند.دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) در اندیشه امام خمینی (ره).
کتاب «دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) در اندیشه امام خمینی (س)» (شرح آثار موضوعی دفتر ۲۵) توسط مهدی مرندی و داود سلیمانی گردآوری شده است. این کتاب شامل ۹ فصل است که عناوین آن عبارتند از: دلایل جنگ و هویت ما در جنگ تحمیلی، ایجاد روحیه جنگ و دفاع، نقش مردم در جنگ، نقش نهادها در جنگ، تبلیغات در دفاع جهانی، هشدارها، دشمن در جنگ تحمیلی، صلح و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و برکات و دستاوردهای جنگ.


این کتاب به صورت موضوعی به معرفی اندیشه های امام خمینی می پردازد. این اثر توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) منتشر شده است. در همین زمینه، مؤسسه کتاب‌های دیگری چون «جنگ و دفاع در اندیشه‌های امام خمینی» (چاپ ۱۳۹۷)، «کتاب‌شناسی داستان‌های بیست‌ساله انقلاب (امام، انقلاب، دفاع مقدس)» را منتشر کرده است. نوشته قاسمعلی فراستی و سید زهرا مدنی – چاپ ۱۳۸۴) از وی همچنین «دفاع مشروع: بررسی فقهی مسئله ترور از دیدگاه امام خمینی(س)» (چاپ ۱۳۹۲) منتشر شده است.دفاع مقدس و فرماندهی امام خمینی (ره).
کتاب دفاع مقدس و فرماندهی امام خمینی (ره) توسط دانشگاه افسری امام علی (ع) منتشر شده است. از آنجایی که این کتاب توسط یک دانشکده نظامی منتشر شده است، به نظر می رسد هدف اصلی کتاب دانشجویان باشد.


تصاویر جلد کتاب شامل مجموعه ای از تجهیزات و ادوات نظامی است و این پیام را به مخاطب القا می کند که موضوع اصلی کتاب بیشتر بر مدیریت میدان نبرد امام خمینی(ره) متمرکز است. این کتاب توسط عبدالرضا محمدی منتشر شده است.


در مقدمه کتاب در سایت خانه کتاب آمده است: به ویژه دفاع، استفاده از شعارهای اصولی و روحیه دفاع در برابر دشمن. همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه رهبری و رهبری برخی افراد توسط امام راحیل که قطعاً از رهبران اسلامی بود، وجود دارد. «نتیجه کتاب این است که از منظر عرفانی و معنوی امام خمینی(ره) برای ملتی که تازه از ظلم رژیم شاهنشاهی بیرون آمده است، دفاع از عراق امتحان الهی تلقی می شد.مبانی جهاد و دفاع در اندیشه امام خمینی
دانشکده افسری امام علی (ع) کتاب دیگری با موضوع «مبانی جهاد و دفاع در اندیشه های امام خمینی (ره)» دارد. این کتاب اثر حسین نصیری بری و در ۲۳۲ صفحه نوشته شده است و این کتاب در سال ۱۳۹۵ منتشر شده است.


در این کتاب بر بعد فطری دفاع تاکید شده و نقش امام خمینی (ره) در جنگ تحمیلی مطرح شده است که راهبرد دفاعی را به عنوان یک تکلیف الهی مطرح کردند که منجر به تشکیل هشت سال دفاع مقدس شد که یکی از مهمترین آنهاست. افتخارات در تاریخ ملت بزرگ ایران محسوب می شود. با توجه به مضمون کتاب که لایه های درونی آن شامل هویت دفاعی، سیاست های دفاعی، انگیزه های دفاعی و دفاع همه جانبه است، نویسنده با بررسی این مفاهیم در آثار امام، تمامی مطالب را از صحیفه استخراج کرده است.گزیده ای از سیره اخلاقی امام خمینی (رحمه الله علیه) و ائمه جمعه در دفاع مقدس
کتاب برداشت هایی از سیره اخلاقی امام خمینی (رحمه الله علیه) و ائمه جمعه در دفاع مقدس این کتاب توسط محمد اسماعیل زاده و دبیرخانه همایش نقش روحانیت و مراجع تقلید در دفاع مقدس. این کتاب توسط انتشارات بین المللی در ۱۷۶ صفحه منتشر شده است.


این کتاب به همت ستاد سمینار دانشنامه دفاع مقدس به منظور تجلیل از نقش روحانیت و مراجع عظام تقلید در دفاع مقدس تهیه شده است. این پژوهش در سه بخش تنظیم شده است. فصل اول به بیان اخلاق، عرفان و ارتباط آنها با دفاع مقدس می پردازد. در فصل دوم گزیده‌ای از سیره اخلاقی عرفانی امام خمینی (ره) در دفاع مقدس بر اساس روایات، حکایات و دفاع‌های تمثیلی در بیانات و پیام‌ها، نامه‌ها و اندیشه‌های امام خمینی(ره) به کودکان آمده است. در آخرین فصل از سیره دفاعی – اخلاقی یاران امام از جمله آیت الله میرزا جواد آقاتهرانی شهید محراب، آیت الله عطاءالله اشرف اصفهانی، آیت الله دستغیب، شهید تزیده مدیحجهی و مهدوحی مدیحی.معرفی سبک و ویژگی های مدیریتی امام خمینی (ره) در دفاع مقدس
کتاب «معرفی سبک مدیریتی و ویژگی های امام خمینی در دفاع مقدس» یک مقاله پژوهشی و دانشگاهی است که به بررسی تطبیقی ​​ویژگی های مدیریتی برخی از فرماندهان شهید لشکر ۴۱ ثارالله کرمان می پردازد. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان منتشر شده است.


فصول و بخش هایی از کتاب برگرفته از سبک و سیاق مدیریت امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس است که از جمله آنها می توان به عناوین زیر اشاره کرد: ره، وظایف مدیریتی از دیدگاه امام خمینی (ره) و ..جنگ، دفاع و صلح از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خمینی (ره).
کتاب «جنگ، دفاع و صلح از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خمینی (ره)» نوشته مصطفی رادسر، سجاد و اکبر توسط انتشارات سنگ فرش به صورت مستمر منتشر می شود. این کتاب و سایر آثاری که درباره اندیشه امام خمینی در دفاع مقدس ذکر شده است.


کتاب حاوی بیانات، پیام ها، دستورات و دستورات حضرت امام خمینی (ره) در زمینه جنگ، دفاع و صلح است. نویسنده ابتدا به تعاریف تاریخ نگاری و سال های آغازین جنگ می پردازد. وی در ادامه به پیشرفت عراق، جنگ تبلیغاتی، وضعیت ایران پس از فتح هرمشهر، چالش های پذیرش قطعنامه توسط بنیانگذار انقلاب و موضع امام در ادامه جنگ پرداخت. در پایان متن سخنرانی های متعدد امام در بین اقشار مختلف مردم و در موضوعاتی مانند تفاوت اندیشه رزمندگان و دشمنان اسلام، تبریک پیروزی های رزمندگان در جبهه غرب، آمادگی همه جانبه برای دفاع و بازسازی و… به زودی.مبانی دفاع از مقام امام خمینی (ره) در دفاع مقدس با تحلیل تطبیقی
کتاب «مبانی دفاع از دیدگاه امام خمینی در دفاع مقدس با تحلیل تطبیقی» نوشته سیدعلی بنی لوحی توسط مؤسسه فرهنگی معارف و اندیشه معاصر در ۴۷۲ صفحه منتشر شده است. در این مجموعه سخنان و پیام های امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس در نه فصل گردآوری شده است تا مبانی دفاع از دیدگاه ایشان تبیین شود.عوامل معنوی و فرهنگی دفاع مقدس: رهبری امام خمینی (ره).
کتاب «عوامل معنوی و فرهنگی دفاع مقدس: رهبری امام خمینی» کتاب دیگری با موضوع انعکاس دیدگاه های امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و نقش ایشان است. این کتاب توسط مؤسسه ای به نام پژوهشکده معارف اسلامی و توسط حسین شیدائیان و زمزم هدایت نوشته شده است و انتشارات مربوط به پژوهشکده علوم اسلامی در سال ۱۳۸۶ در ۲۳۲ صفحه منتشر شده است.


این کتاب در کتاب ارائه شده است: «در دفاع مقدس برای اولین بار یک وکیل جامع الشرایط به سمت فرماندهی کل نیروهای مسلح به سمتی عالی و بسیار حساس منصوب شد و نبردی سخت و طاقت فرسا را ​​انجام داد». وب سایت خانه. امام با هوش خدادادی و ایمان راسخ و با الهام از فرهنگ غنی اسلامی و سیره پیشوایان معصوم (ع) تدابیر شگرف و روش های نوینی ابداع کردند و آزمون رهبری و رهبری دفاع مقدس را پس دادند. این مقاله به موضوع رهبری امام خمینی (ره) به عنوان یکی از عوامل معنوی و فرهنگی دفاع مقدس می پردازد که در پنج فصل تنظیم شده است. در فصل اول مباحث مقدماتی درباره رهبری به نام کلیات مطرح شده است. در فصل دوم دفاع مقدس در اندیشه امام تبیین شده است. فصل سوم ویژگی ها، فصل چهارم روش ها و تدابیر و فصل پنجم تأثیر معنوی رهبری امام زمان(عج) است.