باید قدر خون شهدا را بدانیم


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)در لرستان، شامگاه شنبه (دوم مهرماه) به مناسبت فرا رسیدن چهل و دومین هفته دفاع مقدس و به منظور پاسداشت نقش زنان در این حماسه بزرگ، نشستی پژوهشی به کتاب «من زنده ام» اختصاص یافت. با حضور سید صیاد راستکانه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، حسین فلاحکردی رئیس اداره کتابخانه های عمومی خرم آباد، نصرت الله امیری ها، کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد، کارشناسانی از کارکنان اداره کل کتابخانه ها استان، جمعی از کتابداران خرم آباد و جوانان، نوجوانان و بانوان خرم آباد در کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد برگزار شد.

راستکانه با تشکر از دست اندرکاران برگزاری این نشست، شناسایی موضوعات را در بحث های فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار دانست و افزود: پس از شناسایی موضوعات باید دسته بندی و اولویت بندی شود. پاسخ سوال مهم را باید پیدا کرد و به گفتمان تبدیل کرد تا تصمیم گیری و تصمیم گیری حول محور گفتمان محقق شود.

وی با اشاره به عملکرد مناسب کتابخانه غدیر خرم آباد در شناخت مسائل مختلف فرهنگی افزود: انتخاب کتاب «من زنده ام» اثر خانم معصومه آباد با توجه به اینکه در هفته دفاع مقدس هستیم و مسائلی که کشور در (بحث حجاب و عفاف) گنجانده شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در ادامه به چند نکته درباره کتاب «من زنده ام» اشاره کرد و افزود: این کتاب یکی از کتاب های برجسته دفاع مقدس است که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تالیف شده و تلاشی است برای مبارزه و تلخی زنان و دختران را نشان می دهد این سرزمین در دوران دفاع هشت ساله مقدس است. خواندن آن به نسل جوان پیشنهاد می شود.

راستکانه حجاب و عفاف را سخنی بسیار بزرگ و عمیق دانست و افزود: ما قبول داریم که جمهوری اسلامی ایران بر حجاب بر اساس اسلامی بودن آن، بر اساس آیات و روایات و بر اساس نص صریح قرآن تاکید کرده است. ۳۱ سوره نور).

وی افزود: مردم ایران نه تنها با رای و نظر، بلکه در راه حفظ عفاف و حجاب جان و خون زیادی را فدا کردند. در لرستان بیش از ۶ هزار و ۵۴۴ شهید در راه انقلاب و دفاع از میهن تقدیم می شود که این امنیت و آزادی به راحتی به دست نیامده است که باید قدردان آن باشیم.

سید خدیا قاسمی مشاور دبیرستان ناحیه ۲ آموزش و پرورش خرم آباد به ارائه و نقد و بررسی کتاب «من زنده ام» پرداخت. ابتدا از نوجوانان و جوانان شرکت کننده در جلسه با بحث وی سوالات مختلفی در حوزه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس پرسیده شد و همچنین توضیحاتی در خصوص تاریخچه ۸ ساله دفاع مقدس ارائه شد.

قاسمی به بیان چند نکته درباره نقش زنان در دفاع مقدس پرداخت و افزود: در سال های التهاب بالا و حماسه دفاع مقدس شاهد نقش آفرینی زنان و دختران بودیم. زنان و مادران با اعزام همسران و پسران خود به جبهه های نبرد و حمایت از آنان در عناوین مختلف، آنان را به ادامه نبرد با دشمن تشویق و ترغیب می کردند و از حمایت رزمندگان در عرصه های مختلف دست بر نمی داشتند. از گروه‌های مقاومت بسیج گرفته تا مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، حتی خانه‌هایشان به کانون مقاومت و در نهایت پیروزی تبدیل شد.

وی افزود: گروه دیگری از زنان نیز در بیمارستان ها و مراکز درمانی به امدادرسانی مشغول بودند که حتی برخی از آنها در جبهه های نبرد نیز حضور داشتند. زنانی مانند طاهره دباغ، اشرف السادات منتظری، صبا بابایی که در دوران انقلاب و دفاع مقدس نقش خود را به بهترین نحو ایفا کردند.

قاسمی در ادامه به ویژگی های خانم معصومه آباد و همراهانش در دوران اسارت پرداخت و افزود: تقویت مهارت های زندگی منجر به زنان معصومه آباد ۱۷ ساله، حلیمه آزموده، شمسی بهرامی و فاطمه ناهیدی ۲۷ ساله می شود. ، وقتی آنها را به جبهه می فرستند.و برای تحمل درد و تلخی اسارت اسیر می شوند.
قاسمی توکل به خدا، تاب آوری، تفکر خلاق، مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، همدلی، هوش هیجانی را از مهمترین مهارت های زندگی دانست که در کتاب «من زنده ام» به خوبی به آن پرداخته شده است.

وی افزود: در کتاب «من زنده ام» مهارت های زندگی یک زن ایرانی و پشتکار زنان ایرانی به خوبی بیان شده و خواندن این کتاب حتی یک بار توصیه می شود.

در پایان این دیدار از سید خدیجه قاسمی توسط مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تجلیل شد.