با اقدام به موقع متولی و مسئولان منابع کتابخانه مرکزی یزد از سیل نجات یافت.محمد محسن رفیعی رئیس اداره کتابخانه های استان یزد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) وی در یزد با اشاره به سیل اخیر در استان یزد و همچنین خسارات وارده به کتابخانه های عمومی استان گفت: متأسفانه در چند روز گذشته شاهد بارش باران و جاری شدن سیل در استان بوده ایم که موجبات فراوانی را فراهم کرده است. آسیب به زیرساخت ها.»

وی افزود: اگرچه سیل مشکلات زیادی را برای زیرساخت های استان به همراه داشت، اما خوشبختانه با توجه به جدیت هشدار سیل توسط روسای کتابخانه های استان و همچنین تمهیدات لازم، خسارت جدی به کتابخانه های استان وارد نشد. عمومی. کتابخانه های استان

رئیس اداره کتابخانه های شهرستان یزد با اشاره به آبگرفتگی مخزن کتابخانه مرکزی یزد گفت: تنها کتابخانه ای که در زمان بارندگی و سیل دچار مشکل شد، کتابخانه مرکزی یزد بود. خوشبختانه مشکل آبگرفتگی بدون آسیب رساندن به کتابخانه برطرف شد.

رفیعی ادامه داد: به دلیل پایین بودن سطح کتابخانه مرکزی یزد نسبت به خیابان اصلی و تعمیرات دیوار جداکننده بین کتابخانه و بافت سنتی یزد، آب وارد محوطه کتابخانه شد و مقداری آب از پشت وارد مخزن شد. . کتابخانه که بلافاصله به نگهبان گزارش و اقدام شد همکاران و مسئولین به سرعت محل را پاکسازی کردند.

وی در تشریح اقدامات سریع سرپرست گفت: رئیس کتابخانه مرکزی حدود ساعت ۴:۳۰ بامداد بامداد جمعه (۱۸ مرداد) با رئیس کتابخانه مرکزی و چند تن دیگر از مسئولین کتابخانه های عمومی استان تماس گرفت و به آنها اطلاع داد که آب در حال ورود به مخزن بود که پس از حضور مسئولین اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود آب بیشتر به داخل مخزن انجام خواهد شد. روز جمعه ساعت ۱۲:۳۰ ظهر به دلیل اقدام سریع و به موقع مخزن به طور کامل پاکسازی شد.

وی افزود: با توجه به کار کتابخانه برای مطالعه قفسه ها، بدون مشکل، کتابخانه در روز دوشنبه پس از پایان سیل به خدمات رسانی خود مانند گذشته ادامه داد.

رفیعی با اشاره به خسارت سیل اخیر به کتابخانه های یزد گفت: سیل اخیر مشکلی برای کتاب ها و کتابخانه ها ایجاد نکرده است. اگرچه باعث بروز مشکلاتی از جمله خیس شدن دیوارها و پنجره ها شد، اما خوشبختانه آسیبی به زیرساخت ها و کتابخانه ها وارد نکرد.