با کاست و مرکز اسناد کتابخانه مجلس VHS شروع کنیدبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجمع روابط عمومی و امور بین الملل، پروژه دیجیتالی سازی نوار کاست و آرشیو صوتی و تصویری آرشیو VHS کتابخانه مجلس در حال انجام است.ندا شاهماری، رئیس مرکز اسناد کتابخانه‌ای مجلس با اعلام این خبر گفت: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بر اساس برنامه اقدام پیش‌بینی‌شده برای دیجیتالی‌سازی منابع اسنادی از جمله منابع صوتی و تصویری، V- پروژه دیجیتالی سازی کاست در آرشیوهای صوتی و تصویری مرکز اسناد با تامین بودجه و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری لازم و با حضور یکی از موسسات برتر در زمینه دیجیتالی سازی؛ از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد.


شاهماری گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ نوار صوتی و وی اچ اس در آرشیو صوتی و تصویری مرکز اسناد کتابخانه کتابخانه نگهداری می شود و به دلیل اهمیت این منابع، نیاز به حفاظت از محتوای آنها و همچنین شناسایی و ساخت آن است. این منابع را در اختیار مراجعان و پژوهشگران قرار دهید.» تبدیل و دیجیتالی کردن این منابع در دستور کار مرکز اسناد کتابخانه مجلس قرار دارد.


وی در خصوص آرشیو سمعی و بصری مرکز اسناد کتابخانه مجلس گفت: برخی از نوارها شامل دو اهدایی از دکتر حسن رهاورد و اهدایی از استاد عبدالحسین حائری است. جلسات، بیانیه ها، رویدادها و تحولات سیاسی و اجتماعی از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۰ است.

شاهماری افزود: از دیگر منابع این مجموعه می توان به کاست های مخابره شده از سوی کمیسیون های مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که عمدتاً شامل بحث ها و جلسات تفصیلی کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی در دوره های هفتم و هشتم است. پیش بینی می شود با توجه به انتقال دوره های راکد آرشیوی به اسناد مجلس شورای اسلامی در آرشیو کتابخانه مجلس، این مجموعه به تدریج تکمیل شود.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در خصوص دیگر ویژگی های این مجموعه گفت: این مجموعه همچنین حاوی مجموعه ای از نوارهای صوتی و تصویری مربوط به تاریخچه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی است. همایش های تاریخ مجلس، نشست ها، نمایشگاه ها، مصاحبه ها، دیدار چهره های فرهنگی و سیاسی داخلی و خارجی را برشمرد.

وی در خصوص پروژه دیجیتالی شدن این منابع گفت: در فاز اول پروژه تبدیل و دیجیتالی سازی کاست تا پایان تیرماه امسال ۱۵۰۰ کاست صوتی و ۲۱۳ کاست VHS دیجیتالی می شود. دیجیتالی شدن کامل تمامی کاست ها و نوارهای VHS موجود در آرشیو صوت و صوت مرکز اسناد تا پایان سال جاری.