برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ || برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟


اگر می خواهید بدانید برای گرفتگی عروق چه بخورید؟ یا به دنبال رژیم غذایی برای گرفتگی عروق بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید. اما به طور کلی ، تصلب شرایین یا گرفتگی عروق به دلیل تجمع پلاک یا تجمع کلسترول ، کلسیم و چربی.

گرفتگی عروق می تواند جریان خون را مسدود کند زیرا شریان ها خون اکسیژن دار و مواد مغذی را به نقاط مختلف بدن منتقل می کنند. این تجمع پیشرونده پلاک به عنوان مانعی در برابر جریان خون مغذی و غنی از اکسیژن عمل می کند و مانع عملکرد مناسب اندام های مختلف می شود و حتی به طور بالقوه باعث آسیب به بدن مانند حمله قلبی می شود. بنابراین حفظ عروق برای حفظ قدرت ، زندگی و عملکرد قلب ضروری است. اگرچه ممکن است انسداد شریانی با افزایش سن پیشرفت کند ، اما خطر انسداد شریانی در دهه 30 زندگی افزایش می یابد و در دهه 50 یا 60 به اوج خود می رسد.

انسداد عروقی با افزایش سن پیشرفت می کند اما ممکن است زود تشخیص داده نشود. علائم ممکن است یکبار ظاهر شوند ، به ویژه هنگامی که انسداد در حدود 60 تا 70 درصد باشد.

هم اکنون به صورت آنلاین با مشاوران پزشک خود مشورت کنید

داروهای خانگی برای گرفتگی عروق

اگرچه داروهای خانگی می توانند به پیشگیری یا مدیریت مراحل اولیه بیماری کمک کنند ، اما نباید از آنها به عنوان جایگزین درمان پزشکی استفاده شود. از آنجا که می توانید با حذف کلسترول بد از رژیم غذایی خود از گرفتگی عروق جلوگیری یا کاهش دهید ، کاهش منابع غذایی که می تواند به دفع کلسترول بد کمک کند بسیار مهم است. داروهای طبیعی ذکر شده در زیر به دلیل توانایی آنها در پخش پلاک شریانی مفید است.

ورزش منظم انجام دهید.

یک رژیم منظم ورزشی می تواند به بهبود سلامت قلب ، کاهش گرفتگی عروق ، حفظ وزن سالم و جلوگیری از تجمع کلسترول اضافی در بدن کمک کند. پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری و تمرینات با طناب را برای تقویت عملکرد قلب و بهبود سلامت قلب و عروق خود امتحان کنید. همچنین ، برخی تمرینات قلبی عروقی را در برنامه معمول خود قرار دهید تا سلامت قلب را بهبود بخشد و شریان ها را شفاف نگه دارد. برخی از تمرینات تنفس عمیق و یوگا را امتحان کنید تا علائم استرس روحی و جسمی را کاهش دهید ، که بر سلامت قلب شما تأثیر مثبت می گذارد.

برای از بین بردن گرفتگی عروق ، سیر بخورید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

سیر یکی از بهترین درمان ها برای کاهش انسداد شریانی است. سیر به گشاد شدن عروق خونی و بهبود گردش خون کمک می کند. علاوه بر این ، سیر سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. سه حبه سیر خرد شده را در 1 فنجان شیر بجوشانید. بگذارید سرد شود و روزانه قبل از خواب بنوشید. همچنین ، پس از مشورت با پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

زردچوبه را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

زردچوبه ادویه ای است که شناخته شده است با اکسیداسیون و التهاب در بدن مبارزه می کند. این ویژگی به جزء جدایی ناپذیر آن کورکومین نسبت داده می شود ، که می تواند از انسداد عروق جلوگیری کرده و با کاهش سطح کلسترول بد ، قلب شما را سالم نگه دارد. جدا از این ، زردچوبه همچنین می تواند از لخته شدن پلاکت های خون جلوگیری کند. یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و کمی عسل را در یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید. این نوشیدنی را یک یا دو بار در روز بنوشید. دوز توصیه شده مکمل های زردچوبه 400 تا 600 میلی گرم سه بار در روز است. با این حال ، قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

از فلفل دلمه ای استفاده کنید.

ترکیب ضد التهابی قوی کپسایسین فلفل قرمز را با افزایش کلسترول خوب (HDL) ، کاهش کلسترول بد (LDL) و کاهش التهاب در عروق به دارویی قوی برای مبارزه با پلاک های شریانی تبدیل می کند. همچنین گردش خون و قرار گرفتن در معرض آن را بهبود می بخشد حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.

آب لیمو ترش بنوشید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

لیمو منبع غنی آنتی اکسیدان – ویتامین C است. ویتامین سی این می تواند با کنترل التهاب شریانی و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو در جریان خون ، به کاهش التهاب و کاهش فشار خون و سطح کلسترول کمک کند. کمی آب عسل و پودر فلفل سیاه را به آب یک لیمو در یک لیوان آب گرم اضافه کنید. این محلول را یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید. روش دیگر ، 1 قاشق غذاخوری پوست لیمو را در 4 فنجان آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید. آب را صاف کرده و عسل را به آن اضافه کنید. سه فنجان از این محلول را سه یا چهار بار در روز به مدت چند هفته بنوشید.

چای زنجبیل بنوشید.

زنجبیل ترکیبات ضد التهابی را ذخیره می کند که می تواند فشار خون را کاهش داده و پلاک های شریانی را آزاد کند. همراه با این دارو ترکیبات زیست فعال gingerol و shogaol می توانند به طور موثر کلسترول کل را کاهش داده ، اکسیداسیون LDL را مهار کرده ، از تجمع پلاک جلوگیری کرده و انسداد عروق خونی را کاهش دهند.

روزانه 2 تا 3 فنجان چای زنجبیل بنوشید. با مخلوط کردن 1 قاشق چایخوری زنجبیل آسیاب شده در 1 فنجان آب داغ ، چای درست کنید. اجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد ، چای را صاف کرده و کمی عسل به آن اضافه کنید. در عین حال ، روزانه یک قطعه کوچک زنجبیل خام را با معده خالی بخورید یا پس از مشورت با پزشک کپسول زنجبیل مصرف کنید.

در صورت ناراحتی معده یا سوزش سر دل یا مشکل در کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا از زنجبیل استفاده نکنید.

بذر شنبلیله را بجوید.

ساپونین های موجود در دانه شنبلیله می توانند با اثر آنتی اکسیدانی خود با LDL و چربی انباشته مقابله کرده و گرفتگی عروق را به طور موثری درمان کنند. علاوه بر این ، فیبر بالای دانه شنبلیله نقش مهمی در اتصال به کلسترول بد و کمک به دفع آن دارد. یک قاشق دانه شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید. صبح روز بعد دانه های خیس خورده را با آب با معده خالی بخورید. گزینه دیگر این است که 1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله را در 1 فنجان آب مخلوط کنید. آن را به مدت 5 دقیقه بجوشانید ، آب را فیلتر کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بنوشید.

برنج مخمر قرمز بخورید.

برنج مخمر قرمز مملو از مونوکولین طبیعی است که با کاهش سطح کلسترول LDL به حفظ سلامت شریان ها کمک می کند. علاوه بر این ، غلظت فیتواسترول ها ، بتا سیتوسترول ، کمپسترول ، استیگماسترول ، ایزوفلاون ها و چندین ماده معدنی مفید برای سلامت قلب به مبارزه با بیماری های قلبی کمک می کند. شما می توانید برنج مخمر قرمز را مانند هر برنج سفید یا قهوه ای دیگر بپزید و بخورید. گزینه دیگر این است که قرص برنج مخمر قرمز را در دوزهای 1200 میلی گرم ، دو بار در روز ، همراه با غذا مصرف کنید. همیشه با پزشک خود در مورد دوز مناسب برای شرایط و وضعیت خود صحبت کنید.

دانه کتان مصرف کنید.

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

دانه کتان حاوی مقادیر زیادی آلفا لینولنیک اسید (ALA) ، a است اسید چرب امگا 3 این دانه ها با جلوگیری از انسداد عروق به کاهش فشار خون و التهاب و حفظ سلامت قلب کمک می کنند. علاوه بر این ، فیبر موجود در دانه کتان با اتصال به کلسترول بد و کمک به از بین بردن آن ، به رفع گرفتگی عروق کمک می کند. دانه های کتان را به اسموتی ها ، سوپ ها و آب میوه های خود اضافه کنید.

آب انار بنوشید.

انار سرشار از آنتی اکسیدان فیتوشیمیایی است که رادیکال های آزاد را دفع می کند و باعث تجمع پلاک و لخته شدن خون در عروق ، از سیستم گردش خون محافظت می کند. علاوه بر این ، انار تولید نیتریک اکسید را در خون تحریک می کند ، شریان ها را باز نگه می دارد و سطح فشار خون را کاهش می دهد.

شایع ترین علت انسداد عروق

تجمع پلاک ، که منجر به انسداد رگ های خونی می شود ، زمانی آغاز می شود که لایه داخلی شریان آسیب دیده است. تجمع پلاک منجر به التهاب می شود و پلاک در ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود تا شریان ملتهب بهبود یابد. دلایل احتمالی که می تواند شما را در معرض گرفتگی عروق قرار دهد عبارتند از:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 1 یا نوع 2
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • رژیم غذایی غنی از چربی
 • التهاب ناشی از آرتریت یا لوپوس
 • سطح بالای کلسترول تری گلیسیرید در خون
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن بیش از حد با سخت شدن شریان های شریان اصلی بدن ، به نام آئورت ، شریان های پا و عروق کرونر همراه است. سیگار کشیدن نقش مهمی در تسریع تشکیل پلاک دارد.

علائم و نشانه های گرفتگی عروق چیست؟

گرفتگی عروق می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

 • ضعف
 • عرق کردن
 • درد پا
 • نگران بودن
 • كمر درد
 • تهوع گرفتن
 • سختی
 • فشار همسترینگ
 • درد در قفسه سینه
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس سریع و مکرر
 • بی حسی در یک طرف بدن
 • درد در قسمت بالای بدن و کمر

درمان گرفتگی عروق

برای گرفتگی عروق چه بخوریم؟ | دکتر

برای کاهش خطر عوارض ، گرفتگی عروق ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش سطح کلسترول LDL همراه با تغییرات رژیم غذایی تجویز کند. این اقدامات باید بیشتر به عنوان راه حل در نظر گرفته شوند. به طور مشابه ، ممکن است به جراحی انسداد شریانی نیاز باشد.

جراحی ممکن است شامل قرار دادن لوله ای در شریان برای برداشتن پلاک در حالی که یک استنت را برای حمایت از دیواره شریان و افزایش جریان خون پشت سر گذاشته است ، باشد. با انسداد شدید ، پزشک ممکن است درخواست جراحی کند. بای پس قلب برای اطمینان از اینکه خون می تواند از طریق شریان مسدود شده عبور کند.

توجه: انسداد طولانی مدت در شریان ها در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

راههای پیشگیری از تصلب شرایین

از آنجا که انسداد عروق در درجه اول ناشی از کلسترول بالا و سطح تری گلیسیرید است ، ایجاد تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما می تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند.

 • ترک سیگار.
 • حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید.
 • وزن بدن خود را حفظ کنید تا سطح کلسترول بد را کاهش دهید.
 • برای حفظ سلامت قلب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. از غذاهایی که دارای چربی اشباع ، نمک و شکر زیاد هستند خودداری کنید. خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات در روز را در نظر بگیرید.

عوارض مربوط به گرفتگی عروق

بیماری عروق کرونر می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • آریتمیآریتمی این یک اختلال ریتم قلب است که به دلیل خونرسانی ناکافی به قلب ایجاد می شود.
 • بیماری عروق محیطیبیماری عروق محیطی پلاک در شریان های دست و پا جمع می شود.
 • حمله قلبی حمله قلبی ناشی از جریان خون ضعیف است که می تواند به ماهیچه قلب شما آسیب برساند. تجزیه پلاک کلسترول می تواند باعث ایجاد لخته شود که می تواند منجر به حمله قلبی شود.
 • ضرب و شتم را متوقف کنیدضرب و شتم را متوقف کنید این یک بیماری مزمن است که در آن توانایی قلب شما برای پمپاژ خون کاهش می یابد. نارسایی قلبی می تواند بدن شما را از اکسیژن و نیازهای تغذیه ای محروم کند. تنگ شدن عروق می تواند به تدریج در طول زمان پیشرفت کند. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. مدیریت گرفتگی عروق با داروها ، روش ها و درمان های خانگی می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی جدی کمک کند.

اخرین حرف

دلیل اصلی انسداد عروق افزایش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید در خون است. گرفتگی عروق می تواند مانع جریان خون شده و بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. انسداد شریانی دائمی می تواند باعث آریتمی و حملات قلبی شود. برای تشخیص صحیح تصلب شرایین ، مراجعه منظم به پزشک ضروری است. صرف نظر از مصرف دارو ، ورزش منظم ، درمان های خانگی و تغییر رژیم غذایی می تواند به ایجاد پلاک در عروق شما کمک کرده و قلب شما را سالم نگه دارد.

گرفتگی عروق در ساق پا و قلب می تواند با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد. شما همچنین می توانید این مشکل را تا پایان عمر داشته باشید. بیماری قلبی به آرامی آلوده می شود با این حال ، راه حل هایی برای پیشگیری و درمان به موقع وجود دارد.

چرا وقتی می توانید آنلاین مشورت کنید متخصص پزشکی با بیماری های قلبی و حتی بیماری های مزمن در تماس باشید و از عوارض جلوگیری کنید ، وضعیت خود را چندان جدی نمی گیرید. در این مورد ، مشاوره تلفنی با یک متخصص قلبی عروقی حتی بیشتر جراحی قلب و عروق یا تغذیه این ممکن است برای شما ضروری باشد. علاوه بر این ، می توانید از پزشک خود برای خدمات زیر کمک بگیرید:

منبع:

Clogged Arteries: Home Remedies, Causes, and Prevention

دیدگاهتان را بنویسید