برداشتن شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


اتساع شکم Diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره سمت راست شکم را توصیف می کند.

به دلیل اتساع شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. معمولاً جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه غیر طبیعی تلقی می شود و باید اصلاح شود. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث برآمدگی محتویات شکم می شود.

اگرچه این دردناک و آزاردهنده است ، اما اغلب در عرض چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت.

علائم

اکثر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در انتهای سه ماهه دوم یا آغاز سه ماهه سوم تجربه کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییراتی در شکم خود نمی شوند.

در دوره پس از زایمان ، مادران تازه ای که دچار جدا شدن روده شکمی می شوند باید قادر به مشاهده برجستگی یا برآمدگی قابل مشاهده در محل جدا شدن عضلات شکم باشند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از قسمت مرکزی شکم عبور می کند بیشتر در هنگام درگیر شدن یا منقبض شدن شکم قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکم

دلایل جدایی شکمی:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی اتساع شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمون های شل کننده بارداری ، پروژسترون و استروژن ، نیز در شل شدن بافت ها نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است جدایی جزئی یا کامل راست روده وجود داشته باشد.

عوامل خطری که فرد را در برابر عوارض بارداری آسیب پذیرتر می کند شامل موارد زیر است:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، دلایل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، بلند کردن وزنه و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی اوقات جدا شدن شکم را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص اتساع شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم خود مشاهده کنند. با این حال ، مهم است که برای تشخیص صحیح برای درمان مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک تشخیص می دهد که شکم شما متورم شده است و در این صورت ، چقدر شدید است. برخی از پزشکان از سونوگرافی یا سی تی اسکن برای کمک به تشخیص استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و حرکات کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و ترمیم آلوپسی طراحی شده است.

درمان ورم شکم

درمان اتساع شکم

درمان برداشتن شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و می تواند جدایی را تا زمان بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که بداند حتی با فیزیوتراپی شکم ، هرگز ممکن است به طور کامل به وضعیت قبل از بارداری خود باز نگردد ، زیرا استرس های تحمل شده در دوران بارداری ممکن است هرگز به طور کامل بهبود نیابد.

اگر اتساع شکم بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است نیاز به جراحی باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه ای بهبود بخشد که اقدامات تهاجمی لازم باشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکمی از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً نیازی به جراحی نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در رفع اتساع شکم مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای غلبه بر جداسازی روده شکمی کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک عصبی عضلانی الکترومغناطیسی

این یک درمان غیرجراحی بالقوه است که ممکن است به اتساع شکم از نظر زیبایی کمک کند. “این روش از یک آهنربای قوی استفاده می کند تا باعث انقباض ماهیچه شود.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه شکمی می شود که این امر باعث قوی تر و بهتر شدن آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان مفید است ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه تخلیه شکم تجویز شده است.

شکم مردان

تمریناتی برای اجتناب از آنها

وقتی صحبت از ورزش می شود ، این بدان معناست که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه حرکات کششی خودداری کنند. علاوه بر این ، اقدامات دیگری نیز وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

پیچ خوردگی معده

هر ورزشی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا قدرت شکمی بر روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت وزنه برداری که باعث ایجاد نفخ می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن پشت شکم

یوگا به معده فشار می آورد (درست نیست)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می توانید با خیس کردن شکم با خیال راحت انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرین عمقی شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانوها است) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به سمت ستون فقرات فشرده شده و برای مدت طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت به مدت 10 دقیقه در روز انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و کج شدن لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات با فرم صحیح بسیار مهم است. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار ممکن است به کاهش شدت اتساع شکم کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان اتصال دستگاه ها (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نه شکم شما را جدا می کند و نه شکم شما را قوی می کند.

کمربند جداسازی شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جداسازی شکم می تواند شکم را بعد از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر گرفتگی شکم دارید ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر داشتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت عزیزان خود را در اولویت اصلی خود قرار داده اند.

برای آگاهی بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید