برنامه های هفته کتاب ۱۴۰۱ در استان ایلام تشریح شدعلی هوشمند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار آژانس کتاب ایران(ابن) در ایلام وی با اشاره به اجرای مستمر و مدبرانه برنامه‌ها و فعالیت‌های مبتنی بر کتاب و توسعه و ترویج این رفتار فرهنگی، گفت: کتاب رسانه‌ای مهم برای تقویت تعامل و آشنایی با افکار و دنیای متنوع مردم و بیانی است که جایگاهی ماندگار و تأثیرگذار در جهان بشریت دارد».

وی با اشاره به برنامه های سی امین هفته کتاب در استان ایلام ادامه داد: با حضور نمایندگان استانی، ناشران، مولفان و نویسندگان، مروجین کتابخوانی و فعالان کتاب و کتابخوانی، همکاران این اداره کل. در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام به این عزیزان ادای احترام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: به منظور تشویق و قدردانی از زحمات و تلاش های فرهنگی ناشران استانی، با نویسندگان و ناشران دیدار و گفت وگو خواهیم کرد و از زحمات فرهنگی این عزیزان تقدیر خواهیم کرد. دیدار با نماینده افتخاری ولی فقیه استان و امام جمعه ایلام با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان از برنامه های سی امین هفته کتاب در استان است که همه ساله در هفته کتابخوانی برگزار می شود. هفته کتاب و فرهنگ مطالعه و برنامه های مربوط به آن را خواهیم داد.

وی با اشاره به لزوم توزیع هدفمند و برنامه ریزی شده کتاب در استان گفت: در توزیع و اهدای کتاب سلیقه مخاطبان را در نظر می گیریم و در طول سال کتاب برای مخاطبان بزرگسال، کودک و نوجوانان مستضعف و سه، مناطق محروم را با موضوعات ادبی و مذهبی، مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، مذهبی و غیره اهدا و توزیع می کند. خوشبختانه این روند فرهنگی در استان به خوبی در مسیر خود قرار دارد و تاکنون ده ها هزار عنوان کتاب در موضوعات مختلف بین جوامع هدف توزیع و اهدا شده است و این امر توسط “کتابخانه” این اداره کل در طول سال انجام می شود. .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: نقد، آسیب شناسی و تحلیل حلقه ضعیف برنامه های فرهنگی به ویژه کتاب است که خوشبختانه چند سالی است که با حمایت و نظارت این اداره کل و برخی نهادهای فرهنگی، نقد کتاب و برنامه های بازبینی مستمر و تخصصی در استان و شهرستان ها برگزار می شود. سعی می کنیم در هفته کتاب و کتابخوانی این جریان فرهنگی ادامه پیدا کند.

این مسئول فرهنگی افزود: با توجه به فعالیت ۳۸ ناشر در استان، در هفته کتاب، در مراسمی از آثار منتشر شده ناشران در سال ۱۴۰۱ رونمایی و کتاب های جدید در موضوعات مختلف را معرفی خواهیم کرد.

وی با اشاره به نقش کتابفروشان و امکان توزیع و فروش کتاب گفت: کتابفروشان نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دانش دارند و بی شک مشکلات کاری خاص خود را دارند و باید به مشکلات توجه بیشتری شود. از این تجارت، زیرا در زمان شیوع ویروس کرونا، فعالیت های صنفی فرهنگیان دچار مشکل و زیان و کاهش فروش و استقبال از جوامع هدف شده، انشاءالله در هفته کتاب مورد شکنجه قرار گرفتند. ، سری به کتابفروشی های شهر ایلام می زنیم و مشکلات آنها را بررسی می کنیم.

وی گفت: بازدید مسئولین کتابخانه های عمومی از کتابخانه های عمومی استان ایلام از دیگر برنامه های این اداره کل در هفته کتاب است که انشاالله برگزار می شود. اجرای طرح کتابگردی در این هفته و حضور در کتابفروشی های سطح شهر ایلام و خرید کتاب به منظور حمایت هر چه بیشتر و همچنین دیدار حضوری با کتابفروشان و مخاطبان از دیگر برنامه های سرلشکر است. دستورالعمل هفته کتاب اسلامی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

هوشمند ادامه داد: آئین تجلیل از فعالان و خادمان حوزه نشر یکی از برنامه های مهم این اداره کل در هفته کتاب است که در این آیین سعی داریم از ناشران، مولفان، مروجین، نویسندگان، کتاب فروشان، ویراستاران، طراحان، کوشا تجلیل کنیم. کارگران در زمینه کتاب و غیره. شایسته و شایسته است که مخاطب با حضور مدیران و مسئولان تجلیل شود، چرا که تجلیل از ناشران، نویسندگان و فعالان عرصه نشر، قدردانی از حوزه دانش و درایت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: بازدید از شهر کتاب ایلام و تجلیل از کافه کتاب برتر که در زمینه برگزاری نشست های کتابخوانی، نقد و بررسی، جشن امضا و … فعال است. با بررسی کارشناسانه و میدانی و انتخاب بهترین قهوه کتاب از برنامه های دیگری در این هفته وجود دارد و همچنین در دستور کار هستیم تا با بررسی صفحات فعال از صفحه مجازی فعال و برتر در زمینه ترویج فرهنگ ادبی و کتابخوانی تجلیل کنیم. پیام رسان های مجاز در شبکه های اجتماعی، لذا از فعالان این حوزه تجلیل خواهد شد.

وی در پایان گفت: ویژه برنامه های کتاب و کتابخوانی در شهرستان های مختلف استان و مجتمع های فرهنگی هنری ادارات تابعه برگزار می شود.

لازم به ذکر است اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام اجرای برنامه های کتاب محور را با هدف سیاست گذاری برون سپاری به «موسسه فرهنگی هنری منطقه هشت ایلام» واگذار کرده است.

سی امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «ما هستیم که آنها را می خوانیم» از ۲۱ تا ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در سراسر کشور برگزار می شود.