برنده دو بار جایزه پولیتزر درگذشتبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و به نقل از آسوشیتدپرس، دیوید مک کالو نویسنده، مورخ و مجری تلویزیون در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

مک کالو به خاطر نوشتن بیوگرافی دو رئیس جمهور آمریکا به نام های «ترومن» و «جان آدامز» شهرت داشت و به همین دلیل در مدت ۱۰ سال برنده ۲ جایزه پولیتزر شد.

او همچنین دو بار برای نوشتن جاده ای بین دریاها برنده جایزه کتاب ملی شد: ساخت کانال پاناما در سال ۱۹۷۷ و صبح سوار بر اسب در سال ۱۹۸۱. این کتاب دوم با تمرکز بر جوانان تئودور روزولت و خانواده اش نوشته شده است.

او همچنین مدال آزادی ریاست جمهوری را در سال ۲۰۰۶ به خاطر تصویر تاریخی اش از برخی از برجسته ترین شخصیت های سیاسی آمریکا دریافت کرد.

مک کالو به عنوان یک نویسنده به دلیل توجه به جزئیات در آثار ادبی خود شناخته شده بود. برای نوشتن کتاب «جان آدامز» ۷ سال تحقیق کرد و حدود ۱۰ سال برای تکمیل «ترومن» وقت گذاشت. اخلاق کاری او او را به عنوان یک استاد ادبی در محافل ادبی معرفی کرد و تحقیقات گسترده، مصاحبه‌ها و استفاده از گزارش‌های شاهدان عینی در آثارش اعتبار روایت‌های تاریخی او را افزایش داد.

مک کالو علاوه بر نوشتن کتاب، به عنوان ویراستار، مقاله نویس، استاد و سخنران نیز شناخته می شد. او مجری برنامه های تلویزیونی از جمله دنیای اسمیتسونیان و روایتگر مستندهایی درباره جنگ داخلی آمریکا بود.

هر دو زندگینامه او برنده جایزه پولیتزر توسط HBO، ترومن به عنوان فیلم و جان آدامز به عنوان مینی سریال برای تلویزیون اقتباس شدند.

این نویسنده جوایز ادبی متعددی دریافت کرد و بیش از ۴۰ لوح تقدیر و درجه افتخار به او اعطا شد. دو جایزه پارکمن، جایزه کتاب لس آنجلس تایمز، جایزه کتابخانه نیویورک و جایزه ادبی سنت لوئیس از جمله جوایز ادبی او از دانشگاه های مختلف آمریکا هستند.

این نویسنده به عنوان استاد هنر داستان نویسی شناخته می شود و آثارش به ۱۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۹ میلیون نسخه از کتاب هایش فروخته شده و همچنان در دست تجدید چاپ است.

مک کالو در دانشگاه ییل ادبیات انگلیسی تحصیل کرد و اولین کتاب خود را در سال ۱۹۶۸ با عنوان جانستون فلود منتشر کرد. از دیگر کتاب های او می توان به «برادران رایت» و «پل بروکلین» اشاره کرد.