برندگان مسابقه ادبی «شعر ققنوس» معرفی شدند.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ابنا) این مسابقه که به بازآفرینی داستان‌ها و منظومه‌های ادبی کهن اختصاص داشت، به مناسبت ۲۷ تیرماه، روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و بزرگداشت مهدی آذریزدی، نویسنده مشهور کودک و نوجوان، طرح‌ریزی و برگزار شد. .

فراخوان دومین مسابقه «آواز ققنوس» در تیرماه ۱۴۰۱ منتشر شد و تا ۹ شهریور مجموعاً ۷۷ اثر به دبیرخانه این رویداد ادبی ارسال شد.

کلیه مقالات ارسالی توسط مریم کوچکی، هما اجتهادی و شراره هاشم دباغیان مورد ارزیابی قرار گرفت و در پایان یک اثر رتبه اول، یک اثر دوم، دو اثر مشترک رتبه سوم و دو اثر به عنوان شایسته معرفی شدند.

اسامی برندگان به شرح زیر است:
رتبه اول: سامیه سلامی راد خراسان رضوی/ داستان زخم عشق/ منبع مثنوی معنوی
رتبه دوم: سامیه حسین زاده از اردبیل/ داستان «کار هر خری نیست»/ منبع مثنوی معنوی
مقام سوم: مرضیه معصومی از اصفهان / داستان خانه عنکبوت / منبع الطیر
مقام سوم: لیلا سپهری از خوزستان/ داستان «مزدقانی دریا»/ منبع عطار نشابوری

اسامی افراد شایسته به شرح زیر است:
فرزانه ایران نژاد پریسی کرمانی/ داستان «کشور»/ منبع مثنوی معنوی
زهرا اکبرآبادی خراسان رضوی / حکایت ماشین چهارچارها / منبع گلستان سعدی

نکات مورد توجه داوران در هنگام بررسی و انتخاب آثار برتر عبارتند از: نگاه طنز به مضامین، مضمون و پرداختن به داستان از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. برخی از آثار صرفاً بازسازی بودند و از آنجایی که در مسابقه بر «بازآفرینی داستان های قدیمی» تاکید شده بود، رتبه مناسبی کسب نکردند. مخاطبان برخی از داستان ها بزرگسالان و خارج از رده سنی مشخص شده در فراخوان بودند. توجه به ساختار داستانی منسجم و زبان مستقل در بازآفرینی داستان ها مورد تاکید است. برخی از آثار به دلیل حجم بالا و تعداد کلمات بالای ۳۰۰۰ کلمه از چرخه ارزیابی حذف شدند.

یادآور می شود، جوایز و لوح تقدیر دومین مسابقه ادبی «آواز ققنوس» به زودی برای برگزیدگان و شایسته تقدیر ارسال خواهد شد.