برپایی جشنواره گویش ویژه در منطقه جنوب کرمان از برنامه های دولت برای توسعه مناطق مختلف این منطقه است.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ که در چارچوب سی امین سفر استانی رئیس جمهور به استان کرمان سفر کرده بود، در دومین روز از سفر خود به شهرستان رودبار جنوب استان کرمان به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور به کرمان رفت.

اسماعیلی در پایان سفر نیم روزه خود به رودبار جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به توسعه فرهنگی منطقه جنوب کرمان جشنواره گویش ویژه در این منطقه برگزار می شود و در کنار آن سایر فرهنگی و هنری نیز برگزار می شود. فعالیت های هنری منطقه را تقویت و حمایت کرد همچنین خانه بلوچی تهران مورد توجه استعدادهای بزرگ این منطقه و استان سیستان و بلوچستان قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه به ظرفیت بالای جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: منطقه جنوب کرمان دارای ظرفیت های طبیعی و نیروی انسانی کافی است که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک و جغرافیایی بین دو استان کرمان و سیستان و سیستان نگاه ویژه ای را می طلبد. بلوچستان

اسماعیلی با اشاره به اینکه منطقه جنوب کرمان دارای پیشینه فرهنگی کهن است، گفت: رئیس جمهور توجه ویژه ای به حل مشکلات این منطقه دارد و در این سفر نگاه خوبی به مشکلات منطقه خواهیم داشت چرا که از لحاظ از تقسیمات کشوری، طرحی برای این منطقه در حال بررسی است.

وی بیان کرد: با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه یازموری در جنوب کرمان و وسعت و ظرفیت هایی که دارد باید اقدامات خوبی در این منطقه از نظر توسعه منابع کشاورزی و منابع فرهنگی انجام شود.

نماینده تام الاختیار رئیس جمهور دستاوردهای این سفر را برشمرد و افزود: این سفر سرآغاز توسعه مهمی در حوزه های مختلف عمرانی، کشاورزی، فنی، مهندسی و فرهنگی جنوب کرمان خواهد بود.

اسماعیلی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه مراسم ویژه روز خبرنگار هفته آینده در تالار وحدت تهران برگزار می شود، گفت: امکانات رسانه ای ویژه ای در نظر گرفته شده است که بخشی از آن اعلام شده و برخی نیز در این مراسم برگزار می شود. روز خبرنگار مطلع خواهد شد. همچنین رئیس جمهور در ۱۳ مورد دستور ویژه داده است تا بتوانیم تفاهم نامه ها را با وزارتخانه های مختلف تکمیل کنیم.

وی در پایان گفت: درصدد رفع مشکلات قدیمی اهالی رسانه هستیم که مهمترین آن عدم تکمیل لایحه جامع نظام خبرنگاری است که هفته گذشته در کمیسیون فرهنگ مجلس مطرح شد. و امیدوارم با تایید او شاهد تغییر در روزنامه نگار باشید.

دیدار حضوری با اهالی رودبار جنوبی و بازدید از پروژه های نیمه تمام این شهرستان
همچنین محمدمهدی اسماعیلی که از صبح امروز در دومین روز سفر استانی خود به استان کرمان در شهرستان رودبار جنوبی به سر می برد، در ابتدای این سفر نیم روزه ضمن ادای احترام به شامخ شهدای گمنام، وی دیدار چهره به چهره با اهالی پرداخت شده به این شهرستان و به عنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور از پروژه های نیمه تمام این شهرستان بازدید کرد.

حضور گلزار شهدای رودبار جنوب
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سفر به رودبار جنوب با حضور در گلزار شهدای گمنام، شهدای انقلاب اسلامی و شهدای هشت سال دفاع مقدس، یاد و خاطره شهدای گمنام را گرامی داشت. شهدای این شهردیدار با خانواده شهید مفقودالاثر
وزیر فرهنگ همچنین پس از عیادت شهید گلزار از رودبار جنوب با خانواده شهید مفقودالاثر جواد خناگیر دیدار کرد. اسماعیلی در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: این شهر به نور شهدا منور است و مطمئنا دعای شهدا همیشه پشت سر مردم آن خواهد بود.

وی تصریح کرد: بدون شک فرزندان ایران اسلامی با تاسی از سیره شهدا به راه خود ادامه خواهند داد.

دیدار چهره به چهره رئیس جمهور با اهالی شهرستان رودبار جنوبی ادامه یافت. در این دیدارها علاوه بر اقشار مختلف مردم، جمعی از نخبگان شهرستان به بیان دغدغه ها، سوالات و مشکلات خود پرداختند.

بازدید وزیر فرهنگ از تکمیل بیمارستان رودبار جنوب
محمدمهدی اسماعیلی در سفر نیم روزه خود به شهرستان رودبار جنوبی از بیمارستان نیمه تمام این شهرک بازدید کرد.

وی در این بازدید مشکلات و موانع تکمیل این بیمارستان را بررسی کرد.

همچنین بازدید از روند تکمیل و تجهیز کتابخانه عمومی این شهرستان پایان برنامه های وزیر فرهنگ در شهرستان رودبار جنوبی بود.

لازم به ذکر است محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ که از پنجشنبه هفته گذشته در چارچوب سی امین سفر استانی رئیس جمهور به استان کرمان سفر کرده است، باید به عنوان نماینده تام الاختیار در دومین روز سفر استانی خود حضور یابد. رئیس جمهور در شهرستان کهنوج.