برگزاری اختتامیه جشنواره بین المللی شعر آیینی با حضور نمایندگان کشوری جایزه ۵۰۰۰ یورویی نفر اولگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) سید عبدالله حسینی در این نشست که امروز (۸/۱۲) در تالار سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد، با تاکید بر اینکه پرداختن به شعر آیینی یک رسالت قرآنی است و شاعران واقعی مورد تایید قرآن کسانی هستند که به خدا و صالحین ایمان دارند. و گفت: رسالت واقعی شاعران آئینی در چهارمین ویژگی است که می توانند از شعر خود برای انتقام از ظالمان استفاده کنند.

حسینی با تاکید بر توجه ویژه پیامبر اسلام (ص) به شعر به عنوان تنها رسانه موجود در اسلام، افزود: پیامبر اسلام (ص) و ائمه عطار (علیهم السلام) همواره شاعران آیینی را تشویق می کردند و به آنها برکت می دادند. این در حالی است که امروزه علیرغم تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت شعر به عنوان بومی ترین و رساترین رسانه، توجه واقعی به اهمیت شعر نمی شود.

مدیر اجرایی اولین جشنواره شعر آیینی جهان به سابقه شش ساله خود به عنوان عضوی از جامعه انگلیسی زبان تهران اشاره کرد و افزود: با شرکت در این کمیته متوجه شدیم که جایی برای آیین مناسب وجود ندارد. اشعار به زبان انگلیسی در هیئت های انگلیسی زبان کشور وجود دارد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که برای رفع این خلأ مسابقه ادبی بین المللی به زبان های انگلیسی و فارسی برگزار کنیم، چرا که ما فاقد شعر آئینی با کیفیت در بزرگداشت امام حسین (ع) هستیم. .S.) در فارسی و اشعار موجود غالباً فاقد جنبه حماسی، عرفانی و ضد استبداد است.

وی با بیان اینکه برپایی این جشنواره سه سال پیش در آفریقای جنوبی انجام شد، گفت: به دلیل بحران کرونا و مشکلات مالی اختتامیه به تعویق افتاد و امسال با کمک تبلیغات و هنر موفق به انجام آن شدیم. سازمان استان تهران و چندین سازمان و نهاد فرهنگی دیگر، ستاد ویژه ای برای اختتامیه آماده کنیم.

مدیر اجرایی جشنواره شعر آجینی با اشاره به اینکه این جشنواره واقعا جهانی است گفت: ۶۰۰ اثر انگلیسی از ۲۶ کشور جهان به این جشنواره ارسال شده و بخش های فارسی و انگلیسی از هم جدا شده است.

حسینی همچنین گفت: این جشنواره بزرگترین جایزه ادبی ایران تاکنون است که جایزه اول ۵۰۰۰ یورو، نفر دوم ۲۵۰۰ یورو، نفر سوم ۱۲۵۰ یورو و به نفرات چهارم تا دهم هدایای نقدی اهدا می شود.

وی همچنین از جمعی از نمایندگان فرهنگی از جمله آیت الله محمد محمدی گلپایغانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای حوزه علمیه استان تهران و شاعران برجسته ای چون محمدعلی مجاهدی و علی موسوی دعوت کرد. . گرمارودی فقط به خاطر برکت و بی نیت جایزه در این جشنواره اعلام شد.

حسینی همچنین از تجلیل از علی معلم دامغانی شاعر «نیزه خورشید»، علی موسوی گرمارودی نویسنده قطعه «قط خون» و علیرضا قزوه در اختتامیه خبر داد و گفت: شعر برگزیده این جشنواره حک شده است. یک تخته سنگ و در یکی از باغ های تهران و همچنین یکی از صحن های حرم امام حسین (ع) قرار می گیرد.

وی گفت: اختتامیه نهمین جشنواره شهریور ساعت ۱۷ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از سران قوای جمهوری اسلامی و نفر اول سازمان نظام اسلامی برگزار می شود. تبلیغات. .

انتشار ۴۰ اثر برگزیده در کتاب «بار آستان»
همچنین در این نشست قاسم صرافان دبیر علمی جشنواره با تاکید بر اینکه مهم ترین هدف این جشنواره ایجاد انگیزه برای سرودن سرودهای مذهبی باکیفیت است گفت: تاکنون چنین جشنواره ای در حوزه هنری نداشته ایم. شعر سالها

وی درباره روند داوری آثار افزود: ۴۶۰ اثر به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و پس از آزمون، ۷۷ آهنگ در مرحله نیمه نهایی و ارزیابی تخصصی تر قرار گرفتند و در نهایت ۱۶ اثر به مرحله نهایی راه یافتند. در اختتامیه به ۱۰ اثر برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

صرافان همچنین از انتشار ۴۰ اثر برتر فارسی در کتابی به نام «بر آستان» خبر داد و گفت: این کتاب در روز اختتامیه عرضه می شود. همچنین آثار انگلیسی پس از بسته شدن در کتابی جداگانه منتشر خواهد شد.

همچنین در این نشست علی فروزانفر دبیر اجرایی جشنواره گفت: به برگزیدگان جشنواره علاوه بر جایزه نقدی تندیس و نشان ویژه با عنوان «آستان» اهدا می شود.

وی تصریح کرد: این جشنواره تنها توسط یک سازمان برگزار نشد، بلکه توسط سازمان ها و نهادهای مختلفی برگزار شد که حوزه هنری استان تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری، عتبه حسینی همراه اول، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله آنها هستند. راهنمایی، مشارکت در آن و مرکز اسلامی آفریقایی.