برگزاری دوره های تخصصی حافظ شناسی در اتاق فکر حافظبه گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ابنا) در فارس، منیه عبداللهی، معاون آموزشی مرکز حافظ شناسی روز دوشنبه ۳۰ شهریورماه ضمن اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: مرکز حافظ شناسی به طور مستمر دوره های مختلف حافظ خوانی و حافظ شناسی را برای علاقه مندان به حافظ شناسی برگزار می کند. . از سال ۱۳۷۵ و این که تا کنون بیش از ۲۰ هزار نفر در دوره ها شرکت کرده و از آن بهره مند شده اند، باعث افتخار است.

وی ادامه داد: این دوره ها در سطوح مختلف تدریس می شود و اساتید محترم با رویکردهای مختلف به مباحث حفظ می پردازند و این رویکردهای متنوع ضمن روشنگری مباحث حفظی از زوایای مختلف، این امکان را به دانشجویان حفظی داده است که انتخاب های متنوع تری داشته باشند و بتوانند حافظ را از زوایای مختلف بشناسید. به ویژه از چندی پیش که دوره های موفق حافظ خوانی برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود، دامنه فرهنگ حافظ خوانی به گروه های بسیار جوان تر نیز گسترش یافته است و به همت اساتید صاحب تجربه و دانش در زمینه های حافظ شناسی و ادبیات کودک و نوجوان، این بخش مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.


عبداللهی افزود: در وقفه به دلیل اپیدمی کووید و انواع آن، فعالیت بخش آموزشی مرکز حافظ شناسی در کنار سایر بخش ها ادامه یافت و قرار شد در این مدت آموزش به صورت مجازی برگزار شود. به این ترتیب دوستداران حافظ در این دوران توانستند ارتباط علمی و عاطفی خود را با خواجه بزرگ حفظ کنند.


قائم مقام مرکز حافظ اعلام کرد: در دوره جدید که هشتاد و دومین دوره تدریس خواهد بود، از مهرماه جاری آغاز می شود و پس از گذر از مشکلات اپیدمی و با توجه به درخواست های مکرر حافظان، خوشبختانه این کلاس ها مجددا به صورت حضوری برگزار می شود، البته با رعایت نکات بهداشتی در مرکز علمی حافظ در محل آرامگاه حافظیه برگزار می شود.


وی با ابراز امیدواری از برگزاری کلاس ها به صورت حضوری گفت: امیدواریم با این خدمات کانون حافظ، حافظ دوستداران و حافظ شناسان، جدای از شنونده های ناب که در این کلاس ها حاکم است، از فضای معنوی، فرهنگی و علمی این کلاس ها بهره مند شوند. محیط های مجازی خواه ناخواه بهره مندی از فضای گفتگو و تبادل فکر و اندیشه که از ویژگی های کلاس های حضوری است.


وی با ابراز خرسندی از برخی دستاوردهای کلاس های مجازی حافظ خوانی تصریح کرد: در کلاس های مجازی علاوه بر اینکه ارتباط عمومی دانش آموزان حافظ با حافظ و حافظ خوانی پایدار ماند که این نکته کمک معنوی و عاطفی بزرگی بود. این موفقیت علاوه بر علم‌سازی، علاوه بر حافظ‌شناسان ساکن شیراز، گروهی از افرادی که می‌خواهند در کلاس‌های درس خارج از شیراز یا شیراز شرکت کنند، اتفاق افتاد. اما به دلیل برخی مشکلات شخصی نتوانستند حضوری در کلاس ها شرکت کنند تا از این کلاس ها بهره مند شوند. برای ادامه این ارتباط موثر و کارآمد، قول داده شده است که دوره های محدودی نیز به صورت مجازی برای این دسته از علاقه مندان برگزار شود.


معاون آموزشی مرکز حافظ شناسی اعلام کرد: معاونت آموزشی مرکز حافظ شناسی علاوه بر این کلاس ها در نظر دارد از مهرماه امسال دوره های تخصصی تری را در مؤسسه حافظ شناسی برگزار کند. هدف اصلی این دوره ها ایجاد جریان های بحث و نظر در مورد حافظ در زمینه های مختلف هنری و فلسفه، روانشناسی و به ویژه مکاتب ادبی جدید است که امیدواریم با کمک حافظ پژوهان و صاحب نظران این حوزه و همه حافظ دانان بتوانیم ، تلاش های جدیدی در زمینه حافظ شناسی صورت خواهد گرفت.


وی گفت: نحوه برگزاری این دوره ها طبق روال گذشته از طریق رسانه های گروهی و پایگاه های اطلاع رسانی مرکز علمی حافظ به اطلاع عموم خواهد رسید.


عبداللهی در ادامه اظهار داشت: فرصت را مغتنم شمرده از تمامی دوستداران حافظ و علاقمندان به گسترش حافظ پژوهی دعوت می کنم تا با ارائه نظرات و پیشنهادات برگزارکنندگان را یاری کنند. بدون شک پیشنهادات و نظرات تمامی دوستان و همکاران در این زمینه راهگشا خواهد بود.