برگزاری سومین کمپین هدیه کتاب، کالای دائمی در آذربایجان غربیکادیه معصومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان غربی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان غربی، گفت: همزمان با دهه ی اعطا، سومین دوره از «هدیه کتاب، خیر ماندگار» از این اداره کل و با همکاری پرشور ائمه جمعه آغاز شد. از ۲ تا ۱۲ مهرماه (دهه وقف) در کتابخانه های عمومی استان آذربایجان غربی اجرا می شود.

وی افزود: ترویج فرهنگ و گسترش سنت حسنه اهدای کتاب، ایجاد همبستگی بین مردم و کتابخانه، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، حفظ میراث فرهنگی و غنی سازی منابع کتابخانه های عمومی از اهداف این کمپین است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب یکی از مهم ترین ابزارهای انتقال پیام، فرهنگ و تمدن از نسلی به نسل دیگر و وسیله کمال و تفکر است. بخشی جدایی ناپذیر از دنیای علم اهمیت کتاب و کتابخوانی و شرافت کتاب در اسلام تا آنجاست که خداوند متعال به قلم و آنچه می نویسد سوگند یاد کرده است و معجزه پیامبر اسلام (ص) نیز کتاب است.

وی ادامه داد: سامانه اهدایی یکی از سازوکارهای تحقق عدالت اجتماعی است و ابعاد آموزشی و فرهنگی بسیار گسترده ای دارد. انجام این پژوهش یکی از فواید و کارکردهای وقف در بعد فرهنگی است که با ارائه منابع به کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، بستر لازم را برای ترویج فرهنگ مطالعه فراهم می کند.

معصومی گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی استان وجود دارد که با توجه به شاخص های کتابخانه ای باید افزایش یابد. امیدواریم انجام این نظرسنجی باعث تقویت تیراژ کتاب و افزایش سرانه مطالعه شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان از خیرین، مسئولان، مدیران، ناشران، فرهیختگان، نویسندگان و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دعوت کرد تا با اهداء کتاب به کتابخانه های عمومی استان به کمپین «اهدای کتاب، خیر دائمی» بپیوندند.


وی افزود: در قالب این کمپین ۱۶ هزار جلد در سال ۹۹، ۲۹ هزار جلد در سال گذشته و بیش از ۱۰۰ نسخه خطی استثنایی توسط خیرین، سازمان ها، هنرمندان و … به کتابخانه های عمومی استان اهدا شد. با توجه به استقبال ویژه عموم مردم، سومین دوره این کمپین برگزار می شود. کتب اهدایی پس از نیازسنجی و آماده سازی لازم در کتابخانه های عمومی استان توزیع و در اختیار عموم قرار می گیرد.

به گزارش ابنا؛ علاقه مندان می توانند برای اهدای کتاب به نزدیکترین کتابخانه عمومی استان مراجعه و یا شماره ۱ را به شماره ۱۰۰۰۴۵۰۱۲ پیامک کنند تا با کارشناسان اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی تماس حاصل نمایند. اطلاعیه های لازم از طریق پورتال اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی به نشانی www.aghpl.ir و صفحه رسمی این اداره کل در اینستاگرام با شناسه @aghplir انجام خواهد شد.