بهترین غذاها برای پایان دادن به جشن ها چیست؟


بسیاری از رژیم های رایج مردم را تشویق می کند که روزه بگیرند و در مورد فواید آن صحبت کنند. چندین مطالعه نشان داده اند که روزه داری می تواند فوایدی داشته باشد ، اما هیچ اجماعی در مورد اینکه بهترین غذا برای افطار یا پایان روزه کدام است وجود ندارد.

در سال های اخیر ، به لطف رژیم هایی مانند رژیم 5: 2 ، روزه داری متناوب در کنار سایر انواع روزه ها رواج یافته است.

روشهای متفاوتی برای توصیه به فرد در مورد چگونگی کاهش کالری دریافتی طی چند روز یا شب وجود دارد.

مهم نیست که برای افطار چقدر کالری می خورید ، اما برخی از متخصصان رژیم مدیترانه ای را توصیه می کنند.

این مقاله روزه داری و فواید احتمالی آن را مورد بحث قرار می دهد. در مورد اینکه برای افطار بهتر است غذا بخورید بحث می شود و در مورد روزه های کوتاه مدت و همچنین روزه های طولانی مدت توضیح می دهد.

روزه داری و فواید آن

این امر در بین بسیاری از مردم رایج شده است زیرا اعتقاد بر این است که با روزه گرفتن یا روزه گرفتن می توانند سلامت و طول عمر خود را افزایش داده و همچنین وزن خود را کاهش دهند.

در طول تاریخ ، افرادی بوده اند که به دلایل معنوی ، برای زنده ماندن یا به دلایل مذهبی روزه گرفته اند.

انواع متداول روزه داری عبارتند از: روزه گرفتن یک روز در میان ، روزه داری شبانه و رژیم های روزه داری.

شواهد از مطالعات حیوانی نشان می دهد که روزه داری متناوب ممکن است در کاهش وزن و پیشگیری از بیماری های مزمن مثر باشد. محققان تصور می کنند این ممکن است به دلیل تأثیرات روزه داری بر ریتم شبانه روزی ، میکروبیوم روده و متابولیسم باشد.

مطالعه دیگری نشان می دهد که این مزایا ممکن است به دلیل تغییر در متابولیسم بدن باشد. از آنجا که روزه کار می کند ، بدن منبع انرژی خود را از گلوکز به چربی و کتون تغییر می دهد.

تولید کتون یا کتوژنز ، مقاومت بدن را در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب بهبود می بخشد و برای سلامتی و پیری مفید است.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی ناشتا چیست؟

آیا مهم است که بعد از روزه داری چه می خوریم؟

برخی از رژیم های غذایی روزه داری محبوب ، مانند رژیم غذایی 5: 2 ، به مردم توصیه می کنند از رژیم مدیترانه ای به دلیل مزایای آن استفاده کنند.

با این حال ، مهمترین جنبه روزه داری محدود کردن مصرف انرژی از غذا به روزها یا ساعتهای خاص است. این روش به بدن اجازه می دهد تا انرژی لازم را از چربی ها و کتون ها به دست آورد.

هنگامی که فرد بعد از یک دوره ناشتایی دوباره غذا خوردن را شروع می کند ، سطح قند خون او افزایش می یابد و بدن از کربوهیدرات ها برای انرژی استفاده می کند. در نتیجه ، چیزی که فرد در طول روزه می خورد یا نمی خورد مهمتر از آن چیزی است که برای افطار می خورد.

با این حال ، ممکن است افرادی که به سرعت در حال کاهش وزن هستند از کربوهیدرات های تصفیه شده کمتری برای افطار استفاده کنند ، زیرا تحقیقات نشان داده است که می تواند منجر به افزایش وزن شود.

غذای ناشتایی مناسب

نکاتی برای روزه داری کوتاه مدت

روزه داری کوتاه مدت ممکن است شامل 16 ساعت ناشتایی در شب یا کاهش 600-500 کالری دو بار در هفته باشد.

در طول روزه گرفتن ، روزه دار یا چیزی نمی خورد یا بسته به رژیم غذایی غذایش را به مقدار معینی محدود می کند.

بسیاری از متخصصان تغذیه رژیم مدیترانه ای را برای روزهای کم کالری یا روزه داری (برخلاف روزهای روزه داری) توصیه می کنند.

برخی از روش های روزه داری به افراد اجازه می دهد تا سبزیجات ، سوپ ها و آب سبزیجات بخورند به شرطی که از تعداد کالری قابل قبول بیشتر نباشد. آنها همیشه باید به اندازه کافی آب بنوشند.

مردم باید آگاه باشند که مصرف مکمل هایی مانند پودر پروتئین ، مولتی ویتامین های جویدنی و اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار می تواند روزه را بی اثر کند.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش با ناشتایی متناوب می تواند عملکرد ذهنی و جسمی را بهبود بخشد.

همچنین بخوانید: 25: رژیم غذایی سریع چیست؟

نکاتی برای روزه داری طولانی مدت

برخی تحقیقات اثرات مثبتی را نشان می دهند روزه داری مدت زیادی طول می کشد ، اما باید زیر نظر پزشک انجام شود.

در تحقیقی که در 219 انجام شد ، 1422 شرکت کننده 4 تا 21 روز و در مجموع یک سال روزه گرفتند. در طول روزه ، فقط آب ، آب میوه و سوپ سبزیجات با 200 تا 250 کالری خورده شد.

این افراد در 85 درصد از بیماریهای اصلی خود پیشرفت داشته اند. محققان می گویند روش روزه داری مورد استفاده در این مطالعه ایمن بوده و توسط شرکت کنندگان به خوبی تحمل می شود. عوارض جانبی گزارش شده شامل موارد زیر است:

  • اختلال خواب
  • اشتها، میل
  • سردرد
  • درد عضلانی
  • خستگی

در پایان دوره روزه داری ، محققان مجدداً غذاهای گیاهی ارگانیک با ارزش روزانه 800 تا 1600 کالری در یک دوره 4 روزه در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند.

مجدداً متذکر شویم که این تحقیق زیر نظر متخصصان پزشکی انجام شده است و افراد نباید بدون توصیه پزشک به مدت طولانی روزه بگیرند. مخصوصاً این افراد:

  • افراد بیمار
  • افرادی که دارو مصرف می کنند
  • زنان حامله
  • مادران شیرده

روزه داری با محدود کردن میزان کالری مصرفی و تغییر متابولیسم بدن می تواند تأثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد.

کمبود کتون می تواند التهاب ، استرس اکسیداتیو و در نتیجه کاهش وزن را کاهش داده و خطر بیماری های مزمن را کاهش دهد. لازم به ذکر است که همه رژیم ها باعث ایجاد کتون نمی شوند.

انواع مختلفی از رژیم های ناشتا وجود دارد. برخی از معروف ترین آنها رژیم 5: 2 و رژیم 16 ساعته است. اینکه مردم باید از چه چیزی استفاده کنند بستگی به نوع رژیم غذایی آنها دارد. در مجموع ، آنها یا چیزی نمی خورند یا کالری دریافتی خود را در روزها یا ساعات خاصی از روز کاهش می دهند.

برای افطار کردن ، هیچ قانون خاصی وجود ندارد که می گوید غذا خوردن بهتر است. با این حال ، برخی از کارشناسان به افراد پیشنهاد می کنند ؛ از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی کنید.

اجتناب از قندهای اضافی نیز می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. با این حال ، افراد می توانند رژیم غذایی ناشتایی طولانی مدت را تنها پس از مشورت با متخصص شروع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید