بهره مندی از ظرفیت حوزه هنری در طرح مشارکت فرهنگی اجباری در مصوبات دولتگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح امروز دوشنبه ۱۹ مردادماه آخرین جلسه حوزه هنری به ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و دبیری برگزار شد. از محمد حسین ایمانی کشو.

وزیر فرهنگ در ابتدای این جلسه از نیاز به پیوست فرهنگی برای تمامی مصوبات هیات دولت خبر داد و گفت: بر این اساس هر آیین نامه و لایحه ای که به کمیسیون های مختلف دولت ارائه می شود به صورت همزمان ارائه می شود. به وزیر فرهنگ به عنوان دبیر کارگروه فرهنگی دولت ارسال شد و برای الحاق فرهنگی آن اقدامات لازم انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد سازوکار مشخص برای استفاده از ظرفیت های حوزه هنری در ایجاد سیاست های فرهنگی و هنری، افزود: باید سازوکار مشخصی برای بهره مندی از نظرات اعضای حوزه هنری در خصوص ظرفیت های عظیم فراهم شود. «پیوند فرهنگی» در مصوبات دولت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر ایجاد هم افزایی بین نهادها و ارگان های مختلف برای استفاده بهینه از ظرفیت های حوزه فرهنگ و هنر، گفت: سازمان ها و نهادهای مختلف فرهنگی و چند منظوره مجهز دارند. تالارهای هنری که می توانند با ایجاد هم افزایی شرایطی را فراهم کنند تا اهالی فرهنگ و هنر به صورت منسجم مورد استفاده قرار گیرند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به عضویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شورای عالی شهرسازی اشاره کرد و تاکید کرد: وزارت فرهنگ از منظر حمایت از عمران به عضویت شورای عالی شهرسازی درآمد. فضاهای فرهنگی و اصالت فرهنگی در ساختمان ها که متاسفانه در دوره های قبلی در این راستا مورد غفلت قرار گرفت. اما در دوره جدید وزارت فرهنگ تلاش می کند نقش خود را در راستای حمایت از اصالت فرهنگی اشیا تقویت کند.

وی به اهمیت احیای جلسات حوزه هنری در دوره جدید اشاره کرد و گفت: اعضای این جلسه با توجه به جایگاه حقوقی و شخصیت واقعی خود، مجموعه ارزشمندی برای توسعه عرصه هنر و فرهنگ محسوب می شوند. حوزه های مختلف فرهنگی و هنری همه وظایف محوله می تواند به عنوان یک اتاق فکر علمی برای توسعه فرهنگ و هنر کشور ایفای نقش کند.

نفر اول شورای هنری کشور در پایان به اهمیت برگزاری منظم جلسات شورا در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: همانطور که در جلسه قبل مقرر شد تلاش خواهیم کرد. برای برگزاری جلسات شورای هنری در دوره جدید به طور منظم و طبق برنامه با حضور حداکثری، سازماندهی اعضا برای تسریع در تعالی حوزه های مختلف فرهنگی و هنری با استفاده از نظرات کارشناسی اعضا.

احیای شورای عالی سینما پس از ۱۲ سال
همچنین در ادامه این جلسه محمد هزائی نفر اول سازمان سینمایی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها، برنامه ها و فعالیت های وزارت فرهنگ و رهبری در دولت مردمی به اهمیت تحقق فرهنگی اشاره کرد. عدالت در حوزه سینمایی و گفت: تحقق عدالت فرهنگی، رویکرد اصلی وزارت فرهنگ در دوره جدید محسوب می شود که در این راستا با همراهی مدیران بخش های مختلف سازمان سینمایی به یازده کمتر سفر کردیم. استان های خوش شانس کشور و از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهای هنرمندان عرصه سینما از شهرهای مختلف قرار گرفتند.

وی در ادامه به احیای شورای عالی سینما اشاره کرد و گفت: این شورا پس از ۱۲ سال وقفه با توجه به تعهدات شخصی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید احیا شود و امیدواریم با احیای شورای عالی سینما در عصر جدید، می‌توان شاهد رونق بخش‌های مختلف سینما در کشور بود.

لازم به ذکر است که جلسات شورای هنری کشور پس از وقفه ای طولانی مدت در ماموریت جدید وزارت فرهنگ از سر گرفته شده و صبح امروز دومین جلسه این شورا در دستور کار جدید برگزار شد. شصت و هفتمین جلسه در مقاطع مختلف در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.