بهره مندی از ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ هیئت مذهبی برای ترویج کتاب


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل بنیاد کتاب تبلیغات اسلامی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی دادمان ، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی علی رمضانی، مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، می الدین معلمی، مدیرعامل جدید بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی، محمد حمزه زاده، مدیر اجرایی سابق بنیاد کتاب توسط سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف، رئیس سابق حوزه هنری روز دوشنبه (۱۹ مرداد) در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.


خجت الاسلام والمسلمین قمی در حاشیه برگزاری ایام سوگواری سیدالشهد علیه السلام درباره ویژگی های محمد حمزه زاده گفت: من آقای حمزه زاده را نابغه می دانم. خوشحالم که شاهد کارهای موثر و جدیدی از ایشان خواهیم بود. بعد از اینکه قطعی شد ما از حضور ایشان محرومیم، مهم این بود که چه کسی کار را در حد خودش قبول می کند، این دغدغه بیشتر دلیلی ندارد، باید کتاب را جدی بگیریم مخصوصاً که در دوران تبیین جهاد هستیم. . اگر قرار است جهاد تبیین را جدی بگیریم که قطعاً چاره ای جز این نداریم، باید کتاب را جدی بگیریم. با وجود اینکه استقلال حوزه هنری را فرض و احترام می گذاریم، اما به صراحت از آقای دادمان می خواهم که از امکانات سوره مهر و کیاوه برای کمک به آقای دکتر استفاده کنند. معلمی.

وی اضافه کرد: سازمان تبلیغات اسلامی با دستگاه های دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه ها هم افزایی دارد; بنابراین با توجه به اینکه حوزه هنری یکی از نهادهای مهم در عرصه جهاد تبیینی است، این مطالبه وجود دارد. اگر کمک کنیم، می توانیم به کتاب علاقه مند شویم.


رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: گاهی فکر می کنم آن را فصل آزمایشی عجیبی برای کتاب می دانند; چون اونقدر که باید حواسم نبود. ما از تمام اعتبارات مستقیم و مرتبط سازمان تبلیغات اسلامی استفاده خواهیم کرد تا این علاقه به کتاب باعث تحول در وضعیت فرهنگی شود. اگر تیم های مذهبی شامل ۱۰۰ هزار تیم از جمله در توزیع، تبلیغ، فروش و حتی الهام گرفتن در تولید محتوا به رزرو بیایند، چه اتفاقی می افتد؟ شما می توانید روی این دارایی های بزرگ حساب کنید.در ادامه این مراسم دادمان با گرامیداشت ایام سوگواری سیدالشهدا و آرزوی موفقیت برای مدیرعامل جدید بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هم افزایی حوزه هنر و بنیاد کتاب طبیعتاً مورد انتظار است. و به امید خدا برای حوزه کتاب و نشر برکات فراوانی حاصل شود.حضور من در این جلسه بیشتر برای بزرگداشت بزرگی است که چهار سال پیش افتخار آشنایی مستقیم با ایشان را داشتم؛ بدون تعارف، من واقعا از آنها یاد گرفتم.

وی افزود: به نظر من یک مدیر موفق در عرصه فرهنگ و هنر باید سه ویژگی داشته باشد. اول، مماس و نزدیک به آفرینش هنری باشد. حتی اگر تجربه مستقیمی در خلق هنر نداشته باشد، باید با این فصل و تجربه زیسته اش در این فضا ارتباط برقرار کرده باشد. آقای حمزه زاده در کامل ترین حالتش این ویژگی را دارد.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: دومین ویژگی یک مدیر فرهنگی موفق، داشتن «ذهن استراتژیک» و قدرت طراحی است. به عبارت دیگر، هدف را به خوبی بشناسید، محیط را به خوبی درک کنید و طرحی را اجرا کنید که به خوبی جواب دهد. انتشارات سوره مهر در زمان تصدی وی به بلوغ رسید. فعالیت این سوره مهر در دوره موفق آقای مومنی شریف نشان می دهد که در حوزه فرهنگ با یک عنصر استراتژیک مواجه هستیم. در طول چند سال گذشته، هر زمان که می خواستم درباره تصمیم گیری استراتژیک بحث کنم، این بحث همیشه مفید بود. من همیشه به این درک و قدرت طراحی، قدرت ساختن و ساختن یک نهاد فرهنگی غبطه می خوردم

دودمان در تشریح دیگر ویژگی های یک مدیر فرهنگی موفق تصریح کرد: ویژگی بعدی شخصیت مربی و قدرت معلم است. در حوزه مدیریت فرهنگی اگر مدیری روحیه مربیگری و تدریس نداشته باشد چیزی جلو نمی رود زیرا باید در حوزه، ستاد و رتبه ایجاد کند. یک مدیر در این زمینه باید متعهد به پیشرفت باشد. بنابراین اتکای کار آموزشی به ارتباط، آموزش، اجبار پاسخگو نیست و سرمایه انسانی کار را انجام می دهد.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به ویژگی های محمد حمزه زاده گفت: تاریخ شفاهی حوزه هنری نشان می دهد که آقای حمزه زاده معلم و مربی مهربانی است. سخنرانی “بچه ها” او توسط هر هموطنان در زمینه هنری صحبت می شود. علاوه بر این سه ویژگی، با یک مدیر خلاق و مبتکر روبرو هستیم. او خطوط قرمز و سبز در حوزه فرهنگ و هنر را از ویژگی های خوب این مدیر می داند که به نظر می رسد خلأ برخی از ماست. او متمرکز و متمرکز بر مخاطب است. در حالی که خیلی ها فقط روی «تولید» متمرکز هستند، موضوع اصلی گفت وگو با آقای حمزه زاده همیشه این سوال بود که اثر چگونه به مخاطب ارائه می شود.


تجربه همکاری با آقای حمزه زاده باعث افتخار است، ناراحتم که این موفقیت از من دریغ شد و از همه عوامل و پایه گذاران این موضوع گلایه دارم و از این بابت راضی هستم. بی شک به عنوان نویسنده ای چیره دست در حوزه انتخابی خود مایه خیر و برکت برای فرهنگ و هنر انقلاب خواهند بود.


در ادامه این مراسم محسن مومنی شریف نویسنده و رئیس سابق حوزه هنری گفت: در اواخر دهه ۷۰ در حوزه نشر با بحران مواجه بودیم. در گفت و گو با برخی از بزرگان حوزه نشر اسلامی، مطرح شد که این حوزه نمی تواند نیاز به چاپ کتاب داشته باشد، اما در آن روزها آقای حمزه زاده روی کار آمد و اوضاع را در دست گرفت. با گذشت زمان و در مدت کوتاهی، نشر هنری نقطه قوت او شد. سوره مهر که تأسیس شد، الهام بخش حوزه کتاب در میان مردم انقلاب اسلامی بود. همه این موفقیت ها را مدیون رهبری آقای حمزه زاده هستیم.
وی افزود: بی شک جایگاه والایی که ادبیات انقلاب اسلامی به ویژه در حوزه ادبیات مقاومت دارد را مدیون آقای حمزه زاده هستیم. اگر سوره مهر نبود کتاب هایی که امروز به آن افتخار می کنیم زیاد نبود، این نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.


مومنی شریف برای «بنیاد کتاب» سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حجت الاسلام قمی از نخستین روزهای ورود به این سازمان همواره هم افزایی و امکانات سازمان را در عرصه های مختلف برجسته می کرد. سازمان تبلیغات اسلامی یکی از بازیگران اصلی حوزه کتاب در حوزه نشر است، اما در عمل این امکانات برای حوزه کتاب فراهم نبود. در حالی که در همه زمینه ها از جمله تولید محتوا سازمان تبلیغات بسیار خوب است.


وی ادامه داد: خوشبختانه سازمان تبلیغات اسلامی ظرفیت های قابل توجهی در حوزه نشر دارد، پنج نشریه زیر نظر این سازمان فعالیت می کنند و همچنین یکی از بزرگ ترین چاپخانه های زیر نظر این سازمان است. این سازمان در حوزه مغازه ها نیز مشغول است. ما همچنین تعدادی سایت و سیستم قابل اعتماد در این زمینه داریم. اما آن اتفاق بزرگ رخ نداد. همه اینها دست به دست هم دادند تا به مبنایی برای سیاست گذاری و برنامه ریزی دست یابند. آقای حمزه زاده در طراحی ساختار و تدوین سند راهبردی «بنیاد کتاب» فعالیت های چشمگیری انجام داد.


وی درباره مدیرعامل جدید بنیاد کتاب گفت: مجدین معلمی جایگزین خوبی برای محمد حمزه زاده است. او سال ها در عرصه کتاب در سطح کشور فعال بوده و کتاب خوان حرفه ای است. آقای معالمی یکی از امیدهای کشور در مدیریت است. بردباری و پشتکار از ویژگی های آنهاست.

مومنی شریف نظارت بر آینده را از وظایف بنیاد کتاب عنوان کرد و گفت: نظارت بر آینده در اساسنامه بنیاد گنجانده شده است. متاسفانه وضعیت ایران در نشر بین المللی مناسب نیست. ما با موقعیت خاص خود فاصله داریم. برای کسب جایگاه مناسب در این زمینه، یکی از وظایف بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی است.


محمد حمزه زاده مدیر عامل سابق بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم امیرحسین فردی با اشاره به روند تاسیس اداره انتشارات حوزه هنری گفت: در این سال ها اگر هر اتفاقی افتاد، با همکاری بسیاری از مردم به دست آمد.»

وی با بیان خاطره ای از ورود به عرصه نویسندگی، گفت: با وجود اینکه در حوزه نشر پیشرفت زیادی کرده ایم، اما متاسفانه در حوزه نویسندگی به ویژه در ادبیات کودک و نوجوان وضعیت خوبی نداریم؛ به طوری که در حوزه نویسندگی به ویژه ادبیات کودک و نوجوان و کودک و نوجوان و کودک و نوجوان و کودک و نوجوان، نویسندگی و نویسندگی را به خوبی تجربه کرده ایم. یعنی کشور را به محتوای خارجی داده ایم. از این رو وضعیت فعلی این رشته و همچنین کاهش قوای بدنی و کم حوصلگی برای برنامه های اجرایی و البته گرایش به نویسندگی باعث شد از این فضا فاصله بگیرم.

حمزه زاده با تقویت انتخاب معلمی به عنوان مدیرعامل جدید بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی گفت: آقای معلمی از نظر توانایی در بنیاد کتاب نزدیک ترین فرد است. امیدوارم با توجه به ویژگی های مربیگری آقای معلمی مجموعه ظرفیت های سازمان دوباره ادغام شود.


در ادامه این نشست معلمی با ابراز خرسندی از بازگشت به فضای کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب حذف شدنی نیست و صحبت از اهمیت کتاب کار گزافی است به خصوص که معجزه پیامبر خاتم از خدا . یک کتاب است.”

وی با بیان اینکه کتاب باید رسانه سازمان تبلیغات باشد افزود: تحقق مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب را اولین و آخرین رسالت قرار داده ام. می دانیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه سفارش کتاب و کتابخوانی می کردند. او سفارشات زیادی در زمینه کتاب در ترجمه معکوس، ترویج، توزیع و تولید کتاب داشت.