به افتخار ابراهیم حسن بیگی قصه گوی گلستانی


به گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ایبنا) در گلستانمراسم تجلیل از فرهنگیان استان گلستان با حضور خجت الاسلام مرتضی آقا تهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی و جمعی از اعضای این کمیسیون، محسن شهرضایی مدیر کل دفتر الگوبرداری و تجلیل از بنیاد ملی نخبگان، نمایندگان مردم گرگان و اکولا در شورای اسلامی و گردهمایی مدیران کل و مسئولان، اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و فعالان قرآنی استان گلستان عصر پنجشنبه برگزار شد. (۲۳ تیرماه) در تالار فهرالدین اسعد گرگانی.

در این مراسم عفت مرادی زاده، سید محسن سادات مزنگی، ایمن باجی دهقان و غلامحسین محمودی در صنایع دستی، زیدالله طلوعی در موسیقی و علیرضا درویش نژاد در رشته هنرهای نمایشی، خجت الله شکیبا فعال هنرهای تجسمی، داوود عامری، عکاسی. از فاضل عطرچالی و محمدرضا ولی محمدی در حوزه ورزش و محمدرضا ولی محمدی تجلیل شد.

در این مراسم از «ابراهیم حسن بیگی» نویسنده فعال در عرصه رمان نویسی، داستان کوتاه و داستان کوتاه کودک و نوجوان و خالق نزدیک به ۱۵۰ اثر قدردانی شد.

ابراهیم حسن بیگی در اول خرداد ۱۳۳۶ در روستای کایا نفس بندرترکمن در استان گلستان به دنیا آمد. داستان نویسی را از سال ۵۹ آغاز کرد و با شروع جنگ تحمیلی به کردستان رفت و از آن پس بیشتر آثارش حال و هوای دفاع مقدس به خود می گیرد تا اینکه اولین کتابش در سال ۶۷ منتشر شد.

حسن بیگی علاوه بر نوشتن رمان هایی چون «اشکنه»، «ریشه در اماک»، «نشانه های صبح و معمای مسیح» در زمینه جنگ، آثاری در حوزه انقلاب و دین نیز به رشته تحریر درآورد که از جمله آنها می توان به ما اشاره کرد. می توان به رمان محمد و القدس اشاره کرد.

از دیگر رمان های او باید به رمان «سال های ارغوانی» و رمان «شب نصور» اشاره کرد که به مبارزات مردم در سال های قبل از انقلاب می پردازد.

بخشی از کتاب های حسن بیگی داستان های کودک و نوجوان است. داستان غنچه فرش، تشنه تر از من، به ماه نگاه کن و ماجراهای ماهی قرمز از جمله آثار فرزندان او هستند. همچنین مجموعه چهار جلدی رمان چراغ جادو از جمله آثار او برای نوجوانان است.

عضویت در هیأت مؤسس انجمن قلم ایران و هیئت مدیره بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران و دبیری بسیاری از جشنواره ها، همایش ها و بزرگداشت های ادبی در ۳۰ سال گذشته در کارنامه ابراهیم حسن بیگی است.

ابراهیم حسن بیگی در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا، اظهار کرد: بی شک هرگونه تکریم فرهنگی، هنری، ورزشی و… در شهر و دیارشان حس خوبی است. من خودم بیش از ۳۰ سال است که به استان و زادگاهم نرفته ام اما دعوت و تکریم حس خوبی بود. چنین برنامه هایی واقعاً حس خوبی به ارمغان می آورد، گویی ریشه ها بریده نشده است و ما هنوز به یاد میهن و کشوری هستیم که قطعاً آخرت ماست. یعنی سرزمین گرگان.

در نگاه اول شاید بتوان فکر کرد که از سال‌ها پیش از این کشور دور بوده‌ام و در سطح ملی فعالیت می‌کنم، همشهریانم فراموش نکرده‌اند، اما شناختن من در چنین برنامه‌ای نشان داد که هنوز به یاد من هستند و خوشحالم. و از این بابت سپاسگزارم .

حسن بیگی ادامه داد: چنین افتخاری باعث می شود بیشتر به زادگاه و ریشه ام فکر کنم و بدانم هر چه به دست آورده ام از این زادگاه، از ریشه و از خاک و فرهنگ گلستان است.

وی سپس به حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در استان گلستان و نقش آنها در فرهنگ کشورمان اشاره کرد و گفت: همیشه از این کمیسیون انتظارات زیادی وجود دارد چرا که در این زمینه کمبودهای زیادی وجود داشت. متأسفانه یکی از معضلات متعددی که اکثر فرهنگیان بر آن اتفاق نظر دارند، کمبود زیرساخت ها و امکانات و به ویژه کمبود اعتبارات کافی برای حوزه فرهنگی است.

حسن بیگی ادامه داد: علیرغم همه ادعاهای مدیران و دولت های کشور مبنی بر اینکه زیرساخت های فعالیت ها در گوشه و کنار کشور است که نمونه آن را امروز دیدیم این بود که ۱۰ نفر را نام بردند، ۱۰ نفر را نگفتند. که فقط نخبگان و فعالان هستند . متأسفانه کمبود اعتبار و توجه ویژه به این حوزه وجود دارد و ما فقط اعتبار زبان برای تاریخ و فرهنگ خود را شاهد بوده ایم که واقعاً نگران کننده است. به همین دلیل از دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه کمیسیون فرهنگ شورای اسلامی که در رأس امور فرهنگی هستند، انتظار می رود واقعاً به شعارها و حرف هایی که می گویند عمل کنند و حمایت عملی و ملموس داشته باشند. .

سپس به سراغ مسائل حوزه کتاب و نشر رفت و گفت: حوزه کتاب و نشر اگرچه فرهنگی است اما یک فعالیت اقتصادی نیز هست. این حوزه به جای اینکه منتظر بودجه های دولتی باشد باید از نظر اقتصادی خودکفا باشد.

حسن بیگی ادامه داد: من معتقدم کاری که دولت باید انجام دهد تزریق مالی است، واردات کاغذ است. اعتبار ناشر و نویسنده چنین سهامی نیست. بلکه باید به زیرساخت های این منطقه توجه کند، یعنی «مطالعه»، یعنی کار و اقدام کند تا سرانه مطالعه افزایش یابد، اگر سرانه مطالعه بیشتر شود، وضعیت این منطقه بهتر می شود. . برای این موضوع بسیاری از فرهنگیان تا به امروز راهکارهایی نشان داده اند اما مجموعه ای از نهادهای فرهنگی اقدام جدی در این زمینه انجام نمی دهند.

وی در پایان خطاب به نسل جوان گفت: بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر در عرصه های مختلف که امروز به جایی رسیده اند و به عبارتی پیشرو شده اند اساس کارشان کتابخوانی بوده است. من همیشه خواندن را توصیه می کنم؛ چون معتقدم رسیدن به این نقطه خواندن همراه با جدیت، پشتکار و تلاش است. بنابراین، من از جوانان امروز می خواهم که بخوانند و از خواندن خسته نشوند.