بوشهر برای برگزاری «جشنواره بین المللی شعر مقاومت» آماده می شود.


به گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ایبنا) بوشهر، نشست خبری بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت استان بوشهر با حضور مصعب یحیایی دبیر علمی مرحله استانی بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و زهرا شعاری مدیر ادبیات اداره کل نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس استان بوشهر روز چهارشنبه (۲۱ مرداد) در محل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان بوشهر برگزار شد. .

در این نشست دبیر علمی مرحله استانی بیست و چهارمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس این نشست با تشریح محورهای این جلوه فرهنگی گفت: کنگره ملی شعر دفاع مقدس در این دوره دارای هفت گانه است. محورهایی از جمله «دفاع عمومی دفاع مقدس»، «دفاع مقدس و شعر بین المللی مقاومت اسلامی (کشورهای محور مقاومت)»، «شعر دفاع مقدس با استفاده از مضامین عاشورایی»، «شعر مقدس». دفاع و نقش آن در تبیین جهاد، «شعر دفاع مقدس و جنگ نرم»، «شعر دفاع مقدس و نقش زنان» و «شعر دفاع مقدس و کودک و نوجوان» برگزار می شود.

به گفته یحیایی، تبیین مبانی نظری و تثبیت شاخص ها و معیارهای شعر امروز دفاع مقدس و مقاومت با توجه به تدابیر حضرت آیت الله خامنه ای، تبیین راهکارهای ترویج و اشاعه اشعار دفاع مقدس، هویت بخشیدن. خطاب به شاعران استان، شناسایی و پرورش استعداد شعری شاعران جوان و برجسته سازی حوزه شعر دفاع مقدس، فعال سازی و تقویت جریان تولید شعر مقاومت و تقویت انجمن های ادبی در حوزه شعر دفاع مقدس و مقاومت از جمله این موارد است. مهمترین اهداف این جشنوارهیحیایی ادامه داد: آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه این رویداد ۱۰ شهریور است. متقاضیان می توانند آثار خود را به دبیرخانه استانی بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت استان بوشهر به نشانی: سیراف، به درمانگاه تخصصی سابق حضرت ابوالفضل (ع. کارنامه و نشر ارزش های دفاع مقدس استان بوشهر و یا به ایمیل کنگره به ایمیل [email protected] ارسال شود.

دبیر علمی مرحله استانی بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس یادآور شد: در هر محور دو برگزیده خواهیم داشت و برگزیدگان بخش استانی در مراسمی که آبان ماه در بوشهر برگزار می شود معرفی می شوند. وارد مرحله کشوری خواهد شد.

یحیایی تاکید کرد: آثار برگزیده در بخش های استانی و کشوری به صورت کتاب منتشر می شود که در گذشته انجام شده است. بی شک انتشار این آثار در قالب کتاب نقش موثری در معرفی ظرفیت های شعری دفاع مقدس در جامعه به ویژه نسل امروز دارد.

وی در پایان از برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره بین المللی شعر مقاومت با حضور کشورهای حوزه خلیج فارس در استان بوشهر خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا رویدادی با محوریت شعر مقاومتی با حضور کشورهای همسایه برگزار کنیم. ظرفیت بالا در حوزه شعر با بودجه در سال های آینده.» مقاومت داشته باشند، آن را در بوشهر برگزار کنند.مدیر دفتر ادبیات اداره کل آثار و ارزش های انتشاراتی دفاع مقدس و ارزش های استان بوشهر نیز در این نشست گفت: امروز چهارشنبه (۲۱ مردادماه) ثبت نام برای بیست و چهارمین کنگره سراسری شعر کشور برگزار شد. دفاع مقدس و مقاومت آغاز شده است. . با توجه به ظرفیت و استعداد ادبی استان در حوزه شعر دفاع مقدس و شعر مقاومت، پیش بینی می شود استقبال از این رویداد افزایش یابد.

زهرا شعاری در پاسخ به این سوال خبرنگار ابنا وی درباره دستاوردهای کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت در استان در گذشته تصریح کرد: این رویداد بی شک نقش موثری در حفظ نام و یاد شهدای دفاع مقدس، کشف استعدادهای نو و بهره گیری از آن داشت. ظرفیت های ادبی موجود برای ترویج فرهنگ ایثار، فرهنگ مقاومت و فرهنگ شهادت، توسعه شعر دفاع مقدس و شعر مقاومت، آشنایی و انسانیت نسل امروز با شعر دفاع مقدس و شعر مقاومت خوشبختانه سال گذشته اثر حیدر منصوری از شاعران برگزیده بیست و سومین اجلاسیه این کنگره به معاونت هنری اداره کل نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس استان بوشهر تقدیم شد. تبدیل به سرود کودک و نوجوان که در مرحله تدوین و توسعه است موجود است و به زودی به فروش می رسد.

وی در پایان یادآور شد: در دوره قبل در مجموع ۱۲۱ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که از بین این مقالات ۵ اثر برگزیده و ۳ اثر شایسته تقدیر شدند.