بچه های دبستان «مکتب الامیر» ۲۰۰ جلد کتاب از کتابخانه مدرسه را ۳ بار مطالعه کردند.محمد حسن دهدست مدیر مدرسه پسرانه برکت مدرسه آل امیر محله امامزاده یحیی تهران در گفتگو با خبرنگار. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی درباره کتابخانه تازه تاسیس این مدرسه گفت: مدرسه برکت مدرسه آل امیر تنها مدرسه غیردولتی و خیریه محله امامزاده یحیی تهران است. این منطقه از نظر محرومیت جزو فقیرترین مناطق تهران مانند عودلایان و هروی است.وی با بیان اینکه در منطقه امامزاده یحیی آسیب های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زیادی وجود دارد، افزود: گروه جهادی حضرت ابوطالب(ع) برای اجرای برنامه های فرهنگی مدرسه موسوم به آموزش و پرورش را اجاره کردند. بهسازی محله امامزاده یحیی عنوان طرح این گروه جهادی است.

وی با اشاره به حمایت از خانواده های کم درآمد در این مدرسه ادامه داد: علاوه بر ایجاد فضای آموزشی و تفریحی برای دانش آموزان در ساعات مدرسه و بعد از مدرسه، بخش های پزشکی و درمانی، مشاوره، کارآفرینی، مناسک مذهبی و سرگرمی نیز در نظر گرفته شد. ارائه شده است. در این مدرسه تاسیس شد.

دهدست با تاکید بر لزوم اقدام همه جانبه برای کاهش آثار مخرب آسیب های اجتماعی در منطقه امامزاده یحیی گفت: با فعالیت همه جانبه و منسجم به ویژه برای خانواده ها زمینه مناسبی را برای ایجاد تغییر نگرش در این حوزه فراهم خواهیم کرد. به عبارت دیگر، ما می‌توانیم پایه و اساس تربیت نسلی متفاوت را بنا کنیم.

۱۳۰ طلبه در دل امامزاده یحیی درس می خوانند
مدیر مدرسه آل امیر گفت: این مدرسه ۱۳۰ دانش آموز دارد. ۱۱۰ دانش آموز از صبح تا ظهر و ۲۰ دانش آموز از ظهر تا عصر تحصیل می کنند. از ساعت ۱۳ الی ۱۷ دانش آموزان به نمایندگی از مرکز “یاسر” پناهگاه کودکان بی سرپرست به صورت غیر رسمی از این مدرسه بازدید می کنند.

دهدست با بیان اینکه وجود مکانی فرهنگی مانند کتابخانه در این منطقه به شدت احساس می شد، گفت: در محدوده امامزاده یحیی (ع) کتابخانه عمومی وجود ندارد و کتابخانه آستان مقدس این امامزاده هم اکنون غیر فعال است. . ضمناً در محله امامزاده یحیی تهران فضای تفریحی و امکانات آموزشی و فرهنگی برای پسران به ویژه دختران وجود ندارد. از این رو اهالی محل ارتباط و تعامل خوبی با این مدرسه برقرار کرده اند.


وی گفت: در این مدرسه در نوبت عصر بچه ها در حیاط مدرسه فوتبال بازی می کنند، کلاس تقویتی دایر است و با توجه به مجموع این تعاملات تصمیم گرفتیم کتابخانه ای در این مدرسه ایجاد کنیم تا بتوانیم ارتباط خود را با اهالی تقویت کنیم. .

مشاوره با موسسه؛ بازدید دبیرکل و تجهیز کتابخانه به مدت ۱۰ روز
مدیر مدرسه مکتب الامیر درباره رایزنی با کتابخانه های عمومی کشور در خصوص ایجاد کتابخانه برای این مدرسه پسرانه گفت: پس از رایزنی با نهاد کتابخانه های عمومی کشور و بازدید دبیر کل موسسه این مدرسه در ۲۹ مهرماه این کتابخانه در فضایی به مساحت ۴۰ متر با اهدای ۱۶۰۰ جلد کتاب در نظر گرفته شده برای کودکان قرار دارد.این نوجوان تجهیز شد. کتاب های عمومی و بزرگسالان به زودی به این کتابخانه اضافه می شود.

دانش آموزان ۲۰۰ کتاب از کتابخانه را سه بار مطالعه کردند
دهدست با بیان اینکه ۲۰۰ جلد کتاب با کمک خیران و از طریق کمک های خیرین در این کتابخانه جمع آوری شده است، گفت: این مدرسه پیش از رایزنی با سازمان کتابخانه های عمومی کشور و اهدای کتاب در مجموع ۲۰۰ جلد کتاب داشت. . از این سازمان.و دانش آموزان این مدرسه همه این کتاب ها را سه بار مطالعه کردند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان این مدرسه علاقه زیادی به مطالعه دارند، گفت: این دانش آموزان هر بار برای بردن کتاب جدید می آمدند اما کتاب جدیدی در کتابخانه نبود، به همین دلیل همان کتاب قبلی را برداشتند و دوباره مطالعه کردند. و آن البته نیاز به کتاب جدید است که با توجه به علاقه این دانش آموزان تصمیم گرفتیم با کتابخانه های عمومی کشور مذاکره کنیم و از دبیر کل کتابخانه ها بخواهیم از ظرفیت فرهنگی این مدرسه بازدید کنند.


مدیر مدرسه آل امیر تصریح کرد: در ساعات صبح کتابخانه با راهنمایی معاونت آموزشی مدرسه اداره شود و در نوبت عصر که مدرسه به صورت رسمی کار نمی کند. از کمک ساکنان محلی برای مدیریت کتابخانه استفاده کنید. چرا که این کتابخانه باید برای اهالی امامزاده یحیی خدمات کتاب ارائه کند.

استفاده از ظرفیت کتابدار برای تربیت نیروی انسانی
دهدست با اشاره به اینکه اداره کتابخانه یک کار علمی است، گفت: با همفکری دبیر کل کتابخانه های عمومی، قرار شد کتابدار متخصص در جلسات متعددی در کتابخانه این دانشکده حضور یابد و آموزش های لازم را به کارکنان حاضر در این آموزشگاه ارائه کند. مدرسه کتابخانه

وی با اشاره به پیگیری چشمگیر و مستمر نهاد کتابخانه های عمومی برای افتتاح و ایجاد این کتابخانه در این مدرسه، گفت: عجیب است که چنین الحاقی به ندرت در سایر نهادها مشاهده می شود. به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، قفسه ها و کتاب ها ظرف ۱۰ روز از مدرسه آل امیر وارد کتابخانه شد. اکنون این کتابخانه دارای ۱۸۰۰ جلد کتاب است که بیشتر آنها برای کودکان و نوجوانان است. البته در حال حاضر در این کتابخانه ۵۰۰ جلد کتاب عمومی و بزرگسالان وجود دارد اما بنا داریم از ظرفیت خیرین برای نوسازی و تجهیز کتابخانه و مدرسه از نظر سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنیم.

محله ای که بی صبرانه منتظر راه اندازی مدرسه دخترانه است
دهدست با اشاره به اینکه به شدت به دنبال ایجاد مدرسه دخترانه در این مکان هستیم، گفت: دختران این مکان ظرفیت فعالیت های فرهنگی و رشد خوبی دارند و به شدت مظلوم هستند. فضای فرهنگی، تفریحی و آموزشی برای رشد آنها در این مکان وجود ندارد. امیدواریم با وعده معاون اول رئیس جمهور در افتتاحیه این کتابخانه؛ در این مکان باید ملکی برای ایجاد مدرسه دخترانه در اختیار ما قرار گیرد.

کتابخانه ابتدایی مدرسه «الامیر» شنبه ۷ آبان ماه با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و معاونت فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد.