تاریخ سه شنبه هفته جاری با رونمایی از کتاب «شبیح» برگزار می شود.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، غفار حدادی که پنج کتاب با محوریت ادبیات پایدار، دو سفرنامه و یک دفتر خاطرات درباره کرونا دارد، در نهمین کتاب خود تغییر سلیقه داد و رمانی با هسته مستند نوشت.

«شبیج» رمانی است که پیش از مخاطب بر نویسنده اش تأثیر گذاشته است. اینطور نیست که بخواهد رمان بنویسد و بعد دنبال موضوع رفت و به طرح داستان رسید و شروع به نوشتن کرد. موضوع «لایک» سال ها دغدغه او و شاید خیلی های دیگر بوده است.

چگونه باید مانند پیامبر و در عین حال فرزند زمان خود باشیم؟ چگونه می توانیم به عنوان فردی که هرگز در شرایط پیچیده و معاصر خود زندگی نکرده ایم عمل کنیم؟ الگوهای امروزی چقدر قابل ردیابی هستند؟ آیا رفتار دو نفر در دو موقعیت جغرافیایی و زمانی متفاوت می تواند مشابه باشد؟

همه شخصیت های داستان حول این مضمون و در جست و جوی این دغدغه شکل گرفته اند و البته اتفاقات و شخصیت های واقعی به کمک آمدند.

رمان زندگی چند دانشجوی مقیم نیس فرانسه چگونه است. اتفاقاتی که در آن شهر و در آن بازه زمانی برایشان می افتد منجر به سوالاتی می شود و وضعیت آن زوج را در آن شهر تغییر می دهد. سوالات آنها از «چگونه فرزند زمان خود باشیم» شروع می شود و به نکات باریک تری می رسد. جایی که چاره ای جز شبیه شدن ندارند.

در بخشی از کتاب آمده است:
«سنگی که وسط سنگفرش بود را با پا چرخاند و به گوشه ای پرت کرد. مثلاً اگر خود پیامبر در این زمان به عنوان یک مسلمان عادی در نیس زندگی می کرد، چه می کرد؟ لباس می پوشید؟کجا زندگی می کرد؟وگرنه همیشه مثل کشیش ها در مسجد می ماند.آیا باستی را جشن می گرفت یا تکفیرش می کرد و همزمان دعای شتر می خواند؟آیا روی سفره های تنهاهای افسرده می نشست. کافه ها و به آنها آرامش بدهند یا تا زمانی که درخواست کمک نکنند با کسی رابطه نداشته باشند؟

او جواب آخرین مورد را می دانست. بابا همیشه نام تببن دوار را تعریف می کرد: آیا می دانی پیامبر ما طبیب دوار بتبا بوده است؟ یعنی پزشکی که برای درمان درد مراجعه می کند و منتظر بازگشت بیماران نمی ماند. مامان می خواستیم مثل پیامبر بشیم. “

این برنامه از ساعت ۱۶:۰۰ روز سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ در مجتمع نشر قم (واقع در خیابان معلم، مجتمع نشر، طبقه سوم) برگزار می شود.

علاقه مندان به تهیه این کتاب می توانند کتاب را با ارسال رایگان از طریق سایت رسمی انتشارات شهید کاظمی و با ارسال نام کتاب به شماره پیامک ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ دریافت کنند.