تحلیل سیره سیاسی امام حسن مجتبی (ع)گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) چاپ هشتم کتاب «تحلیلی از سیره سیاسی امام حسن مجتبی» نوشته سید جعفر مرتضی عاملی با ترجمه محمد سپهری از مؤسسه بوستان کتاب در ۲۵۶ صفحه منتشر شده است.

سیره سیاسی امام حسن مجتبی (علیه السلام) فصلی برجسته در تاریخ اسلام و برهه ای بسیار جالب و آموزنده است، اما مورخان و تحلیل گران کمتر به آن توجه داشته اند و بیشتر در مقدمه خود حوادث و حوادث عادی را نقل کرده اند.

نویسنده در این تالیف با نگاهی پژوهشی به تحلیل وقایعی پرداخته است که مستقیم و غیرمستقیم با زندگانی امام حسن (ع) مرتبط بوده و در برخی موارد نقش فعالی در ایجاد آن داشته است، از جمله. داستان مبخله و بیات.بهشت.

نویسنده این مقاله برخلاف مورخان و سیره نویسان، حوادث و تاریخ زندگانی امام حسن مجتبی را نقل نکرده، بلکه زندگی سیاسی آن حضرت را به تفصیل تحلیل کرده است.

این اثر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل اول که به «زندگی سیاسی امام حسن (ع) در دوران حکومت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) اختصاص دارد، ضمن ارائه موضوعی با عنوان «پیامبر اکرم (ص) و آینده امت اسلامی. این داستان برای مبخله ذکر شده و برخی از دیدگاه امام حسن (علیه السلام) بیان شده است.

نویسنده در فصل دوم به «زندگی سیاسی امام حسن علیه السلام در دوران حکومت شیوخ» می پردازد و موضوعات حسنین علیه السلام و فدک، طرح نامحتمل، وصیت امام حسن علیه السلام را مطرح می کند. . . . ، اذان حسنین و بلال ، مبارزه ائمه علیهم السلام با توطئه شیطانی ، سهم بیت المال و امام حسن علیه السلام در شورا مطرح شده است.

«زندگی سیاسی امام حسن علیه السلام در زمان عثمان» عنوان سومین و آخرین فصل کتاب مذکور است که به بحث در مورد وداع امام حسن (ع) با ابودر و در ادامه امامت می پردازد. . مشارکت حسن (علیه السلام) در فتوحات، امام حسن (ع) و محاصره عثمان و جایگاه قوی و قدرتمند امام حسن (علیه السلام) توضیح داده شده است.